Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

CENY STALI PRZESTAŁY ROSNĄĆ. KIEDY STAL STANIEJE?

CENY STALI PRZESTAŁY ROSNĄĆ. KIEDY STAL STANIEJE?
FOT.: THEBLOWUP / UNSPLASH

Ceny stali wreszcie przestały rosnąć

Ceny stali po szalonym 2021 roku – wreszcie przestały rosnąć. Kiedy stal stanieje? Marcin Dobrowolski pyta Bogdana Białasa, prezesa BML.

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Uspokoiła się sytuacja na rynku stali, patrzę na dane Polskiej Unii Dystrybutorów Stali. I widzę tutaj spadki m.in. profil heb 200- czyli taki dwuteownik. Tutaj mamy spadki o półtora procent tydzień do tygodnia. Blacha gorącowalcowana rośnie, ale pręty 12 milimetrowe- czyli te najbardziej popularne pręty żebrowane stosowane w budownictwie- one spadają o ponad 3,5- nawet 4 proc. A więc można powiedzieć, że chyba stabilizacja jest widoczna?


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


BOGDAN BIAŁAS, PREZES BML: Tak, to rzeczywiście widać na rynku. Tę stabilizację. Niemniej trzeba pamiętać, że ceny są i tak stosunkowo wysokie. Dlatego, że skok stali w styczniu 2021 r. był tak duży, że ten rynek uspokoił się spadając do poziomu obecnego. Z tym, że ciągle ceny są na poziomie stu procent tego, co było na przykład w grudniu 2020 roku. Więc ceny są na bardzo wysokim poziomie.

CENY STALI KIEDY STAL STANIEJE
CENY STALI JUŻ NIE ROSNĄ. KIEDY STAL STANIEJE? ROZMOWA Z BOGDANEM BIAŁASEM, PREZESEM BML

Pocieszające jest to, że  bo tu pan wspomniał o stalach gorącowalcowanych, czyli stosowanych w budownictwie. Ale te, które stosuje przemysł, czyli blachy zimnowalcowane, profile, kształtowniki zimowalcowane; one na szczęście trochę spadły, bo tam była wariactwo. W pierwszym kwartale zeszłego roku to było istne szaleństwo, gdzie ceny z tych materiałów dochodziły do 150-200%- nawet więcej niż to było w 2020 roku.

Teraz się to ustabilizowało, jest wszystko na jakimś takim poziomie ciągle wysokim. Niemniej rynek jakby to już aprobował. Wydaje się, że ta podaż z popytem się już w miarę nam wyrównała i oby nie było takich skoków. Rynek jakby to kupił już i pogodził się z tą sytuacją. I tak, jak wspomniałem zagrożeniem jest oczywiście niestabilna sytuacja, mimo wszystko. Bo takie skoki o których pan wspomniał- to były 1%- 3% do góry- to generalnie takich przedsiębiorcom jak ja  nie są dla nas dokuczliwe. Gorsze były te sytuacje w czasie, kiedy nagle skoczyła stal o 100-150 proc. i to było jakby bardzo dużym hamulcem, jeśli chodzi o sprzedaż i produkcję.

Kiedy stal stanieje?

MD: Trochę się obawiam tego, czy poprawa sytuacji gospodarczej, czy poprawa koniunktury w Chinach i większe zamówienia z tamtego kierunku nie zassą tej produkcji, która się może pojawić na świecie. Ja przypomnę Państwu- ja bardzo lubię to porównanie: w ciągu trzech lat w Chinach zużyto więcej betonu i stali niż w Stanach Zjednoczonych w ciągu stu lat. To pokazuje jaka jest skala rozpędu tamtego przemysłu, czy w przypadku przemysłu drzewnego- widzimy zasysanie materiału z Dalekiego Wschodu. Czy w przypadku stali jest taki popyt widoczny?

CZYTAJ TEŻ: CENY DREWNA 2022 – BĘDZIE POWTÓRKA Z 2021? CENY TARCICY JUŻ ROSNĄ

BB: Nie, tego na rynku, takich przedsiębiorstw jak moje to tak nie widać; my korzystamy z dystrybutorów, czy to mniejszych, czy większych, stali. I jakby nie jest to w sferze naszych takich zainteresowań typu: co się tam stanie czy to się odbije u nas na produkcji. Obserwujemy rynki lokalne i tutaj ta sytuacja się bezpośrednio nie przekłada. Ona oczywiście może się przełożyć z jakimś tam w dłuższym terminie. Natomiast jakby w skali bieżącej jest to wszystko jakby ustabilizowane i dla nas- producentów jest to istotne, dlatego, że możemy sobie zaplanować jakąś produkcję, zaplanować ceny i uspokoić to wszystko, co się wydarzyło rok temu.

MD: Dziś o dziesiątej poznamy dane Głównego Urzędu Statystycznego m.in. o inflacji producenckiej, ale też o produkcji przemysłowej, produkcji budowlano-montażowej w grudniu 2021 roku. Pan już, jak się domyślam jako przedsiębiorca zamknął grudzień i wie Pan jak to wyglądało jeżeli chodzi o zamówienia takie porównywalne z grudniem 2020 roku. Jak Pan sądzi uda się utrzymać silny wzrost? Ponad dziesięcioprocentowy?

BB: Powiem tak: oby, oby… Rzeczywiście portfel zamówień mieliśmy dużo większy, zdecydowanie większy w 2021 roku niż 2020. Jednak ten szok tej pandemii swoje spowodował. Ja myślę, że teraz sytuacja się uspokoiła, ale głównie dlatego, że ludzie jakby przeszli trochę do porządku dziennego: pandemia pandemią. Pracować trzeba- swoje robić trzeba. I obserwować, co się będzie działo. Oczywiście skutki pandemii będziemy odczuwać jeszcze długo i odczuwamy cały czas, choćby przez absencję pracowników. Niemniej ten pakiet zamówień jest dosyć duży i to jest uważam najważniejsze. Przede wszystkim dla producentów, że mogą stabilnie planować produkcję i generować to, co powinni- czyli zwiększanie systematycznie właśnie tej produkcji.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

CENY STALI PRZESTAŁY ROSNĄĆ. KIEDY STAL STANIEJE?

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

SUROWCE

O 10% wystrzeliły notowania Stalproduktu po dobrych wynikach spółki napędzanych wysokimi cenami stali.

RYNKI

Na skokowy spadek cen stali - jeszcze chyba nie ma co liczyć. W sierpniu na świecie wyprodukowano 157 milionów ton stali - o prawie...

FIRMA

Stal tanieje, ale na razie nieznacznie. Kiedy można się spodziewać większych obniżek? Marcin Dobrowolski pyta Bogdana Białasa, prezesa BML. MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Jest z...

FIRMA

Chiński rząd mocno naciska na huty - by zmniejszały produkcję stali. Może to doprowadzić do dalszego wzrostu jej cen. Komentarz Andrzeja Michalskiego-Stępkowskiego, prezesa Stowarzyszenia...

%d bloggers like this: