Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

CENY PRĄDU W GÓRĘ O 1/4, CENY GAZU W GÓRĘ O PONAD POŁOWĘ

Ceny prądu bardzo mocno w górę, ceny gazu szokująco mocno w górę. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż energii elektrycznej i gazu. Zgodnie z nimi średnie rachunki za prąd dla gospodarstw domowych w przyszłym roku wzrosną o 24 procent, a za gaz aż o 54 procent.

CENY PRĄDU
FOT.: Nejc Soklic, Unsplash

To oznacza, że jeśli ktoś dzisiaj płaci miesięcznie 100 złotych za prąd – od stycznia płacił będzie 123,5 złotego. Rocznie daje to ponad 280 złotych więcej. Przez pierwsze trzy miesiąca przyszłego roku ostrze podwyżki zostanie stępione obniżonym VATem – finalnie więc między styczniem a marcem podwyżka wyniesie tylko 5 złotych. A później – jeśli tarcza antyinflacyjna nie zostanie przedłużona – już 123 złote.

Ceny prądu – jak będą rosły

CENY PRĄDU
CENY PRĄDU

Gorzej z rachunkami za gaz, bo te wzrosną – proszę uważać, bo to nie pomyłka – o 54 procent.
Urząd Regulacji Energetyki wylicza, że dla osób, które gazu używają tylko do gotowania – rachunki wzrosną o 9 zł plus VAT, czyli o 11 złotych. I tutaj trzymiesięczna obniżka VAT będzie oznaczało, że do końca I kwartału rachunki wzrosną o ok. 30, a nie o 55 procent.

Ceny gazu – jak będą rosły

CENY PRĄDU
CENY GAZU

Dzisiejsza informacja z URE to bardzo gorzka pigułka dla tych, którzy ogrzewają gazem swoje domy. Jeśli obecnie ich średni zimowy rachunek za gaz wynosi ok. 700 złotych miesięcznie – to od stycznia wzrośnie do 971 złotych – przy założeniu, że rząd wprowadzi czasową obniżkę VAT, a od kwietnia – do ponad 1100 złotych.

CZYTAJ TEŻ: BIZNES24 ONLINE. TĘSKNISZ ZA BIZNES24 W AUCIE, BIURZE I NA SIŁOWNI? TERAZ MOŻESZ OGLĄDAĆ GDZIE CHCESZ

W poniedziałek o 16:30 gościem BIZNES24 będzie Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Ceny prądu w górę
Rafał Gawin, prezes URE / FOT.: URE

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Ceny drewna 2022? Branża obawia się powtórki z 2021 roku Ceny tarcicy już rosną – mówi w BIZNES24 Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej...

GPW

Po ponad 8 procent traciły akcje największych giełdowych spółek energetycznych PGE, Eneii i Tauronu. To efekt ogłoszenia planów nowych emisji i znacznego rozwodnienia akcjonariatu...

POLSKA

Co dalej z programem czyste powietrze? W tej sprawie spotykają się dziś rano przedstawiciele narodowego funduszu ochrony środowiska, polskiej spółki gazownictwa i strona rządowa...

CENY

Gazprom wezwał Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo do arbitrażu. Rosyjska spółka chce zmiany ceny gazu w kontrakcie jamalskim. PGNIG nie widzi do tego podstaw.