Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

CENY

CENY PIECZYWA ROSNĄ

CENY PIECZYWA ROSNĄ

Wszyscy wyczekujemy spadku rocznej inflacji do poziomu jednocyfrowego, tymczasem pieczywo na sklepowych półkach zdrożało o ponad 20 procent rdr. I wszystko wskazuje że ceny chleba w sklepach dalej będą rosły.

Jak wynika z badań firmy UCE Research w lipcu pieczywo znalazło się w pierwszej piątce najbardziej drożejących kategorii w Polsce. W relacji rocznej podrożało średnio o ponad 20%, czyli bardziej niż w poprzednich dwóch miesiącach. W czerwcu podwyżka rdr. wyniosła bowiem blisko 18%, a w maju – niecałe 16%. To pokazuje, że dynamika wzrostu cen wyraźnie przyspiesza. Obecnie kilkogramowy bochenek chleba średnio kosztuje lekko ponad 10 zł.

CZYTAJ TEŻ: PODATNICY WINNI MILIARDY FISKUSOWI

Pieczywo drożeje systematycznie od 2022 roku. Napędzane jest to
gwałtownym wzrostem cen pszenicy, gazu i prądu. Natomiast pszenica i gaz zaczęły drożeć już pod koniec 2021 roku.

Eksperci UCE Research szacują, że na cenę pieczywa składają się głównie koszty surowców (m.in. mąki) – ok. 35%, marża sklepu – ok. 24%, koszty zatrudnienia i koszty stałe – ok. 18%, transportu oraz energii – ok. 14%, a także marża producenta – ok. 9%.

CENY PIECZYWA ROSNĄ

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

SUROWCE

OPEC+ zgodził się na pogłębienie cięć produkcji po spadku cen ropy naftowej i prognozach ponownej nadwyżki w przyszłym roku.

FIRMA

Wczorajsze tąpnięcie kursu akcji Orlenu wzbudziło dużo emocji nie tylko u giełdowych inwestorów ale także u polityków. Sprawą zainteresowała się też Komisja Nadzoru Finansowego.

HANDEL

W tym roku w wigilię nie kupisz karpia, ani prezentów na ostatnią chwilę. Senat przyjął dzisiaj bez poprawek nowelę Polski 2050, zgodnie z którą,...

USA

Amerykański Departament Pracy podał najnowsze dane o sytuacji na rynku pracy. Informacje na temat nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych są nieco lepsze o...

%d bloggers like this: