Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

CENY

CENY PALIW W POLSCE ROSNĄ. PODWYŻKI ZJADŁY JUŻ 1/4 KORZYŚCI Z TARCZY

Ceny paliw znów rosną – i to o aż o sześć do ośmiu groszy w ciągu tygodnia. Podwyżki, o których informuje BM Reflex, zjadły już 1/4 obniżek cen diesla wynikających z niższych podatków.

ROSNĄ CENY PALIW
FOT.: BIZNES24

Ceny paliw w Polsce – tarcza antyinflacyjna przegrywa z ropą

Średnia cena diesla w wynosi obecnie w Polsce 5 złotych i 84 grosze za litr. To aż o 8 groszy więcej, niż kierowcy płacili jeszcze przed tygodniem. Średnia cena benzyny uniwersalnej 95 wzrosła o 6 groszy w ciągu tygodnia – za litr trzeba zapłacić już 5 zł i 78 groszy. Spadły tylko ceny autogazu – litr kosztuje obecnie 3.11 groszy, czyli 4 grosze mniej, niż przed tygodniem. Litr gazu to obecnie 54% ceny litra benzyny. Przy założeniu, że gazu zużywamy o ok. 10% więcej, niż benzyny – koszt przejechania jednego kilometra na gazie jest obecnie niższy o 41% od kosztu przejechania kilometra na benzynie.

Ceny paliw w Polsce – gdzie najniższe, gdzie najwyższe

Bezapelacyjnie najtańszym obecnie województwem jest opolskie, w którym średnia cena benzyny okazała się o aż 10 groszy niższa, niż w sąsiednim województwie dolnośląskim. Wysokie ceny na Dolnym Śląsku mogą wynikać z faktu, że duża część tego województwa to tereny górskie, a w części Polski trwają zimowe ferie.

Inne wypoczynkowe – ale głównie latem – województwo jest natomiast miejscem paliwowego paradoksu. Ceny diesla w zachodniopomorskiem są najniższe w całej Polsce, za to ceny autogazu – najwyższe, wynika z danych BM Reflex.

CENY PALIW W POLSCE
CENY PALIW W POLSCE. PODWYŻKI ZJADŁY JUŻ 1/4 KORZYŚCI Z TARCZY / ŹRÓDŁO: BM REFLEX


Wzrosty, które obserwujemy od tygodnia pochłonęły już prawie 1/4 obniżki cen diesla, która rozpoczęła się tuż przed świętami a wynikała z obniżenia podatków. W przypadku benzyny – ostatnie wzrosty zabrały nam 16 procent korzyści z tzw. tarczy antyinflacyjnej.

Ceny paliw – dlaczego rosną?

Dlaczego ceny paliw rosną? Wygląda na to, że producenci i stacje benzynowe próbują skompensować sobie niskie marże z końca ubiegłego roku – gdy wysokie ceny paliw na stacjach odstraszały część kierowców – więc marże utrzymywane były na bardzo niskim poziomie.

CZYTAJ TEŻ: CENY DREWNA 2022 – BĘDZIE POWTÓRKA Z 2021?

Ropa co prawda drożeje – od połowy grudnia cena baryłki ropy Brent wzrosła z 68 do 88 dolarów, ale po pierwsze ten mocny wzrostowy trend łagodzi umocnienie złotego (w połowie grudnia dolar kosztował ok. 4 zł i 12 groszy, a obecnie – nieco poniżej 4 złotych), a po drugie – paliwo sprzedawane obecnie na stacjach pochodzi z przerobu ropy kupowanej jeszcze przed styczniowym rajdem cenowym tego surowca.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

CENY PALIW W POLSCE ROSNĄ. PODWYŻKI ZJADŁY JUŻ 1/4 KORZYŚCI Z TARCZY

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BIZNES I POLITYKA

Shell – największa pod względem kapitalizacji naftowa spółka w Europie – kończy współpracę z Gazpromem. Shell śladem weekendowej decyzji BP poinformował w poniedziałek wieczorem,...

CENY

Ceny paliw znów znów w okolicach 5.5 złotego. Wystarczyło 2.5 tygodnia, żeby wzrosty pochłonęły niemal wszystkie korzyści z tarczy antyinflacyjnej.

BIZNES I POLITYKA

Benzyna po 5.06 złotego, diesel o 10 groszy więcej za litro. To najniższa cena, jaką dotychczas dostaliśmy od widzów BIZNES24. te ceny nie utrzymają...

POLSKA

Ustawa o VAT obniżająca stawkę opodatkowania do zera na żywność, nawozy i gaz, do 5 procent na ciepło oraz do 8 procent na paliwa...

%d bloggers like this: