Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

CENY PALIW UDERZAJĄCE DLA PIEKARNI (ROZMOWA)

O tym jak drastyczne podwyżki cen prądu, gazu oraz opału wpływają na ceny pieczywa rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Grzegorzem Putką, właścicielem piekarni i cukierni Putka.

CENY PALIW UDERZAJĄCE DLA PIEKARNI (ROZMOWA)
źródło: Pexels/Klaus Nielsen

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Trudności w funkcjonowaniu dotykają wszystkich niemal piekarni. Część z nich wręcz zamyka działalność. Wszystkiemu winne ceny oraz dostępność paliwa do ogrzewania pieców, niezbędnych do wypieku pieczywa. O kondycji jednej z podstawowych branży spożywczych będę rozmawiać z Grzegorzem Putką, prezesem piekarni i cukierni Putka. Dzień dobry. Zacznijmy od całego sektora: Najstarsze, często od dawna niemodernizowane piekarnie kończą działalność. Nie zamknęła ich wojna, jak niektórzy powtarzają ani komunizm, ale wykończyć może ich cena węgla. Czy tylko koszty paliwa są odpowiedzialne za coraz częstsze sygnały o likwidacji działalności w Waszej branży?


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


GRZEGORZ PUTKA, WŁAŚCICIEL PIEKARNI I CUKIERNI PUTKA: Rzeczywiście ceny paliwa, czy gazu, prądu, ewentualnie węgla Pewnie najbardziej tutaj uderzają. Te skoki cenowe są największe, ale trzeba też pamiętać o podstawowym surowcu chleba czyli mące, która ostatnio co prawda się ustabilizowała, ale w porównaniu z zeszłym rokiem wciąż ceny są ponad dwukrotnie wyższe. Także to wszystko się składa, oczywiście też koszty wynagrodzeń. Następne zbliżające się mocne podniesienie ceny minimalnej także bardzo mocno się przełoży na koszty… Także no z każdej strony – że tak powiem widać konsekwencje.

MD: A jak kondycja Waszej firmy?

O tym jak drastyczne podwyżki cen prądu, gazu oraz opału wpływają i wpłyną na produkcjępieczywa rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Grrzegorzem Putką, właścicielem piekarni i cukierni Putka.
źródło: BIZNES24

GP: Oczywiście my, jako duża firma jesteśmy w stanie tutaj trochę zarządzić tym. W szczególności, że większość sprzedaży mamy w sklepach własnych i byliśmy zmuszeni przełożyć część tych wzrostów kosztów na naszych klientów. Ale rzeczywiście te ostatnie miesiące są najgorsze pod kątem zyskowności naszej firmy od wielu, wielu lat. Także jak najbardziej widzimy to także u siebie. Jesteśmy zmuszeni przełożyć część tych kosztów na klientów, ale staramy się to ograniczyć jak tylko się da. Także ta zyskowność nasza naprawdę mocno też ucierpiała w ostatnich miesiącach.

MD: Abstrahując już od tego, jakie Wy będziecie podwyżki wprowadzać w swoich piekarniach i w sklepach, ostatecznie to, jaki Pan przypuszcza, jakiego rodzaju, jakiej wielkości  podwyżek możemy spodziewać się w ciągu najbliższych dwóch, trzech kwartałów?

GP: A w dzisiejszych czasach ciężko jest przewidywać. Wszystko zależy przede wszystkich od tych cen mediów. Jeżeli te wzrosty, mam nadzieję, że tak naprawdę te ceny się powinny ustabilizować, to pewnie można zobaczyć, spodziewać się dużego zmiany od pierwszego stycznia, gdyż wiele firm miała zakontraktowane ceny gazu i prądu do końca roku. Więc jeżeli od pierwszego stycznia zobaczą podniesienie cen 7-8 krotnie, (w naszym przypadku widzimy w sierpniu chyba 14 krotnie wyższe ceny gazu versus 2 lata wcześniej), to to na pewno uderzy i przełoży się na te kilkudziesięcioprocentowe nawet podwyżki, w szczególności w połączeniu z podwyżką pensji minimalnej.

MD: Płaca minimalna. Mąka, również oleje. O nich też kiedyś rozmawialiśmy, które także drastycznie zdrożały. Do tego jeszcze surowce energetyczne. To wszystko składa się na bardzo czarny obraz tej branży w najbliższych miesiącach. Usłyszałem od jednego piekarza, że jeżeliby zastosował cenę 3 tysięcy złotych za tonę węgla, to musiałby podnieść cenę bochenka chleba do 30 złotych. Widzi Pan takie przełożenie?

GP: Znaczy my akurat mamy tutaj nowoczesne piece, które palą gazem, więc ciężko mi powiedzieć, jak bardzo węgiel przekłada się na cenę pieczywa. Ale tak, jak wspomniałem, rzeczywiście u nas cena gazu, tzn. koszt gazu wzrósł 14 krotnie versus sierpień dwa lata temu. Tak, jak kiedyś praktycznie nie patrzyliśmy na koszty mediów, one tam były, to 2-3 proc. kosztów – to były koszty mediów. Teraz, w sierpniu w naszej piekarni one już przekroczyły 20 procent kosztów. Także to jest rzeczywiście dramatyczne przełożenie. Czyli inaczej mówiąc: sam gaz musiałby, żeby przełożyć na wzrost kosztów na pieczywo – musiałaby to być podwyżka o jakieś 20 procent. A mówimy to tylko o samym gazie.

MD: Panie Grzegorzu. Rząd obiecuje na razie bez konkretów wsparcie dla firm. Liczymy na to, że to wsparcie obejmie wszystkie firmy działające w Polsce, szczególnie te małe i średnie, oprócz tych największych. Jakiego rodzaju wsparcie mogłoby poprawić Waszą sytuację?

GP: Jest to bardzo trudne, tak naprawdę. Oczywiście najłatwiej mówić, żeby ograniczyli ceny. Ale też trzeba pamiętać, że jest to rynek popytu, więc jeżeli po prostu obniżymy ceny wszystkim to będzie tego surowca nadal brakowało, więc ceny pójdą jeszcze wyżej. Tak, państwo dopłaci 1000 złotych a że tak powiem ceny hurtowe wzrosną o 1000 zł. Więc trzeba by to robić bardzo mądrze. Jedna rzecz to jest dofinansowanie. Owszem, ale celowane do tych energochłonnych przedsiębiorstw, ale krytycznych, oczywiście których produkcja jest niezbędna dla społeczeństwa. Jednocześnie tak, jak słyszałem, w którymś państwie rządy planują dopłacać do przestojów niektórych energochłonnych przedsiębiorstw, czyli dopłacać do wynagrodzenia tak, żeby firma nie upadła, pracownicy mieli z czego żyć, ale jednocześnie żeby ten popyt na media zredukować, tak żeby wszystkim innym te ceny spadły.

MD: Bardzo dziękuję Panu za komentarz. Grzegorz Putka, prezes sieci piekarni i cukierni Putka był naszym gościem. No cóż, życzyć sobie możemy tylko, żeby nam nie zabrakło tego chleba na stołach. Dziękuję bardzo.
 
GP: Dziękuję.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

CENY PALIW UDERZAJĄCE DLA PIEKARNI (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FINANSE OSOBISTE

Do końca marca można wykorzystać bon turystyczny dla dziecka.

CENY

Tona węgla w Holandii kosztuje znacznie mniej niż w Polsce.

CENY

Rafineryjna marża Orlenu znowu rośnie.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że nastąpił trzeci z rzędu spadek rocznej dynamiki cen konsumpcyjnych i Inflacja HICP w strefie euro wyniosła osiem i pół procent rok...

%d bloggers like this: