Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

CENY PALIW NA RAZIE NIE BĘDĄ ROSŁY

Ceny paliw w przyszłym tygodniu nie będą rosły – prognozuje Biuro Maklerskie Reflex. Pytanie – kiedy będą tanieć. Tego w prognozie Refleksu nie znaleźliśmy mimo, iż biuro zauważa spadek cen diesla na rynku hurtowym.

PALIWA TANIEJĄ
foto: pexels.com

Cztery tygodnie po wyborach ceny benzyny i diesla ustabilizowały się na rynkowych poziomach. Wcześniej były utrzymywane przez Orlen na poziomach poniżej europejskich rynków – co doprowadziło do problemów z zaopatrzeniem. Teraz średnia cena benzyny 95 wynosi w Polsce nieco poniżej 6 zł i 60 groszy. Ceny diesla są dziś o około 20 groszy wyższe, niż benzyny i kształtują się nieco poniżej 6 zł i 80 groszy.

Tanieje paliwo w hurcie – ale skoro Reflex spodziewa się stabilizacji cen w przyszłym tygodniu – to znaczy, że obniżek na stacjach nie zobaczymy. A szkoda, bo BIZNES24 widzi dwa dobre powody spadku cen paliw.

Pierwszy to taniejąca ropa, która dziś kosztuje nieznacznie poniżej 80 dolarów za baryłką.

A drugi – to taniejący dolar. Suma tego efektu oznacza, że w jednym litrze paliwa sam surowiec kosztuje obecnie 2 zł 11 groszy. To aż o 36 groszy w każdym litrze mniej, niż przed miesiącem. A pamiętajmy, że podatki, które są znaczną częścią cen paliw – liczone są procentowo od podstawy. Więc efekt na poziomie brutto mógłby być nawet większy, niż te 36 groszy.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INNE

Znamy już przebieg listopadowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Wynika z niego, że rada obawia się polityki fiskalnej i regulacyjnej nowego rządu, gdyż będzie ona...

UNIA EUROPEJSKA

Jeszcze w tym miesiącu do Polski wpłynie 5 miliardów euro zaliczki z KPO- poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

FIRMA

PGNIG skierowało notę obciążeniową do konsorcjum w skład, którego wchodzi m.in Polimex Mostostal na kwotę prawie 245 milionów złotych. Chodzi o karę umowną z...

INNE

Sebastian Skuza nowym zastępcą przewodniczącego KNF - powołał go na wniosek szefa KNF premier Mateusz Morawiecki.

%d