Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

CENY PALIW – JAK JE POLICZYĆ Z UWZGLĘDNIENIEM VAT I AKCYZY (ROZMOWA)

O tym jak mogą kształtować się ceny paliw po uwzględnieniu tarczy podatkowej rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Radosławem Żukiem z Kancelarii Żuk Pośpiech, doradca podatkowy.

CENY PALIW - JAK JE POLICZYĆ Z UWZGLĘDNIENIEM VAT I AKCYZY (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Łączymy się z Radosławem Żukiem, partnerem w Kancelarii Żuk Pośpiech, doradca podatkowy. Witam bardzo serdecznie.

RADOSŁAW ŻUK, PARTNER W KANCELARII PODATKOWEJ ŻUK POŚPIECH DORADCA PODATKOWY: Dzień dobry, panie redaktorze. Dzień dobry, szanowni Państwo.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


RM: Wygląda na to, że jeśli przyjmiemy powrót akcyzy do stawki sprzed tej tarczy antyinflacyjnej, to za bezołowiową 95 konsument zapłaci 7 złotych i 67 groszy. Gdyby cena nie zmieniła się w stosunku do tej, którą widzimy w tej chwili na stacjach benzynowych- uśrednionej: diesel 9,11, a LPG 3,52. A ta tabelka, którą Państwu teraz pokazujemy, opisuje, co będzie to oznaczało w praktyce dla przedsiębiorców. Panie Radosławie, jak dla nich się będzie ta cena układała? Bo w dyskusji o odejściu od tarczy i powrocie 23% VAT-u wielu komentatorów mówi: dla przedsiębiorców to żaden problem, bo przecież VAT sobie odliczają.

RŻ: Drodzy Państwo, to nie jest do końca prawda. Zresztą jak z tych wyliczeń wynika, zwróćmy uwagę, że w sytuacji podwyższenia po pierwsze akcyzy, wprowadzenia akcyzy, bo teraz przypomnijmy, ona też jest tutaj obniżona, to po pierwsze tracimy na tym, że jest akcyza podwyższona, której to akcyzy sobie nie odliczamy. Czyli to jest pierwsza strata, bo z tej akcyzy to przedsiębiorca generalnie może w kosztach rozliczyć 19% i z tego jeszcze tylko 75% z tych 19%, o których tutaj mowa. Następnie, jeżeli chodzi o podatek VAT: Z podatku VAT, przedsiębiorca przy tak zwanym użytku mieszanym auta może tylko połowę podatku VAT odliczyć, a 95% przedsiębiorców użytkuje auta w taki sposób, że nie ma pełnego prawa do odliczenia podatku VAT.

Więc ci przedsiębiorcy tracą w tej sytuacji 50 procent podatku VAT. Czyli przykładowo z kwoty przy dieslu złotych 1,70 VAT-u, który to VAT wzrośnie kwota przy sprzedaży diesla, przedsiębiorca odzyskuje połowę, czyli 85 groszy, a te drugie 85 groszy z tego tylko 75% może zaliczyć do kosztów, czyli jest to z tej kwoty 19% jedynie może odliczyć. Jak wynika z wyliczeń dla przedsiębiorców koszty paliwa znacząco drożeją, co niestety wpłynie negatywnie na naszą gospodarkę.

RM: No właśnie, ale czy możemy jakoś wychwycić skalę tego wzrostu dla przedsiębiorcy? Bo w przypadku konsumenta to np. właśnie ten diesel, który jest najbardziej takim drastycznym przykładem, rośnie nam z 7,88 z VAT do 9,11. No ale już przedsiębiorca, który ma rozliczenie CIT-owskie ze stuprocentowym użytkiem, to będzie miał cenę 6,69, co wygląda dość niewinnie. Tak bym to ujął…

RŻ: To prawda, że to może wyglądać dość niewinnie, ale pamiętajmy, że dzisiaj tenże przedsiębiorca ma tą cenę niższą o tutaj kwotę akcyzy. To jest po pierwsze.

RM: To ja może powiem państwu, że CIT, użytek firmowy to ten przypadek, który rozpatrujemy – to jest najbardziej po prawej stronie tabeli cena, porównujemy ją do tego brutto z tarczą antyinflacyjną, najbardziej po lewej stronie i konsumentem na żółto po środku, mniej więcej tabeli.

CENY PALIW - JAK JE POLICZYĆ Z UWZGLĘDNIENIEM VAT I AKCYZY (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

RŻ: Tak jest. I tu musimy też wyjaśnić Państwu, że tu chodzi o sytuację, w której mamy bądź pojazdy specjalne, bądź pojazdy, które mają specjalne przeznaczenie, bądź też pojazdy ciężarowe, bądź też sytuacje, gdyby przedsiębiorca prowadził ewidencję przebiegu pojazdów. I w tym przypadku czy CIT, czy PIT, jeżeli chodzi o ewentualny podatek liniowy kształtuje się w ten sposób, że faktycznie VAT jest neutralny, czyli ten VAT w całości sobie możemy odliczyć. I plus jeszcze dodatkowo możemy z tej kwoty netto 19% zaliczyć sobie w koszty podatkowe. Stąd wyszła właśnie ta kwota poniżej 7 złotych. Natomiast większość podmiotów gospodarczych w naszym kraju ze względu na to, że obawia się prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, kontroli…

RM: Mieszany użytek, który podnosi cenę. Bardzo serdecznie dziękujemy. Polecamy wyliczenia. Radosław Żuk, partner w Kancelarii Żuk Pośpiech, doradca podatkowy. Udanego wieczoru. Za chwilę podsumujemy notowania warszawskiej giełdy.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

CENY PALIW - JAK JE POLICZYĆ Z UWZGLĘDNIENIEM VAT I AKCYZY (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O Tym że ceny mieszkań zaczęły spadać i o tym, że zdolność kredytowa Polaków jest fatalna rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Antonem...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O aneksach do umów kredytowych które dostają klienci banków rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Remigiuszem Stankiem, radcą prawnym w Stanek Legal Kancelaria Prawnicza.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że Sieć Badawcza Łukasiewicz zamierza zatrudnić przynajmniej 2000 nowych pracowników rozmawiał Radek Wróblewski z BIZNES24 z Piotrem Dardzińskim, prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz.

POLSKA

Ustawa o zamrożeniu cen gazu ma kosztować budżet państwa 30 miliardów złotych.

%d bloggers like this: