Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

CENY

CENY MLEKA O POŁOWĘ WYŻSZE, NIŻ ROK TEMU. CENY ŻYTA – PRAWIE DWUKROTNIE

Ceny mleka o połowę wyższe, niż przed rokiem. Ceny żyta – prawie dwukrotnie wyższe. Ceny produktów rolnych w skupie oszalały – wynika z danych GUS. Ale to nie rolnicy zarobią na tej zwyżce.

CENY PSZENICY
FOT.: Tomasz Filipek / PEXELS

Ceny mleka w skupie takie, jak niedawno w sklepie

Z opublikowanych dziś (we wtorek) danych GUS wynika, że w ciągu zaledwie roku ceny żyta – jednego z podstawowych produktów potrzebnych do produkcji pieczywa, oraz pasz dla zwierząt – wzrosły o aż 81 procent. Za tonę żyta w skupie rolnicy otrzymywali w maju średnio 1 400 złotych. Nieco taniej można kupić 100 kilogramów żyta na targowisku – kosztował średnio 1 320 złotych. Na targowiska trafia ziarno niższej jakości, niż do elewatorów – stąd różnica ceny.

CZYTAJ TEŻ: PŁACE ROSNĄ WOLNIEJ NIŻ INFLACJA

Tona pszenicy kosztowała w elewatorach 1 800 złotych, a na targowiskach średnio 1 670 złotych. To wzrost o niemal 75 procent w porównaniu do maja 2021 roku.

CENY MLEKA

Mocno drożeje mięso. Żywiec wieprzowy w skupie kosztował w maju prawie 11 złotych – o ponad 60 procent więcej, niż przed rokiem. Kilogram żywca drobiowego kosztował prawie 7 złotych – również o ponad połowę więcej, niż rok temu. Przy tych wzrostach żywiec wieprzowy droższy o 24 procent wygląda prawie jak okazja.

Litr mleka w skupie kosztował średnio 2.21 złotych – jeszcze rok temu litr kosztował o prawie połowę mniej, ale była to – patrząc na średnią wieloletnią – bardzo niska cena.

Kto zarobi na wysokich cenach surowców rolnych

Ceny na rynkach surowców rolnych mocno wzrosły – ale to nie rolnicy, ale dostawcy energii, zarobią na tych wzrostach. Podstawowe koszty gospodarstw rolnych nastawionych na produkcję zbóż, czy ziemniaków to paliwa oraz nawozy sztuczne (do ich produkcji zużywane są duże ilości gazu ziemnego). Obie te kategorie towarów należą do najszybciej drożejących w skali całej gospodarki. W przypadku gospodarstw nastawionych na produkcję zwierzęcą (mleko, żywiec rzeźny) – główne koszty to pasze i energia elektryczna.


Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

CENY MLEKA O POŁOWĘ WYŻSZE, NIŻ ROK TEMU. CENY ŻYTA - PRAWIE DWUKROTNIE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O załamaniu na rynku kredytów hipotecznych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Waldemarem Rogowskim, głównym analitykiem BIK.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że codzienne zakupy w sklepach podrożały średnio o 19,1 procent rok do roku (jak wynika z raportu UCE Research i wyższych szkół...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co przyczyniło się do tego, że nowych pieniędzy w polskiej gospodarce przybywa mniej rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z prof. Marianem Nogą...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O kolejnym zwrocie w sprawie pozwów „wiborowych” rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z dr Sebastianem Frejowskim z kancelarii Frejowski i Wspólnicy.

%d bloggers like this: