Ceny mleka w skupie takie, jak niedawno w sklepie
Z opublikowanych dziś (we wtorek) danych GUS wynika, że w ciągu zaledwie roku ceny żyta – jednego z podstawowych produktów potrzebnych do produkcji pieczywa, oraz pasz dla zwierząt – wzrosły o aż 81 procent. Za tonę żyta w skupie rolnicy otrzymywali w maju średnio 1 400 złotych. Nieco taniej można kupić 100 kilogramów żyta na targowisku – kosztował średnio 1 320 złotych. Na targowiska trafia ziarno niższej jakości, niż do elewatorów – stąd różnica ceny.
CZYTAJ TEŻ: PŁACE ROSNĄ WOLNIEJ NIŻ INFLACJA
Tona pszenicy kosztowała w elewatorach 1 800 złotych, a na targowiskach średnio 1 670 złotych. To wzrost o niemal 75 procent w porównaniu do maja 2021 roku.
Mocno drożeje mięso. Żywiec wieprzowy w skupie kosztował w maju prawie 11 złotych – o ponad 60 procent więcej, niż przed rokiem. Kilogram żywca drobiowego kosztował prawie 7 złotych – również o ponad połowę więcej, niż rok temu. Przy tych wzrostach żywiec wieprzowy droższy o 24 procent wygląda prawie jak okazja.
Litr mleka w skupie kosztował średnio 2.21 złotych – jeszcze rok temu litr kosztował o prawie połowę mniej, ale była to – patrząc na średnią wieloletnią – bardzo niska cena.
Kto zarobi na wysokich cenach surowców rolnych
Ceny na rynkach surowców rolnych mocno wzrosły – ale to nie rolnicy, ale dostawcy energii, zarobią na tych wzrostach. Podstawowe koszty gospodarstw rolnych nastawionych na produkcję zbóż, czy ziemniaków to paliwa oraz nawozy sztuczne (do ich produkcji zużywane są duże ilości gazu ziemnego). Obie te kategorie towarów należą do najszybciej drożejących w skali całej gospodarki. W przypadku gospodarstw nastawionych na produkcję zwierzęcą (mleko, żywiec rzeźny) – główne koszty to pasze i energia elektryczna.
Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV