Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

CENY

CENY GAZU W EUROPIE REKORDOWE W HISTORII NOTOWAŃ

Ceny gazu wzrosły do ponad 180 euro za megawatogodzinę. To dane z holenderskiego rynku kontraktów terminowych, który jest uważany za benchmarkowy dla giełdowych cen w całej Europie.

Ceny gazu
Źródło: Pexels

Ceny gazu w Europie zaczęły gwałtownie rosnąć we wtorek po informacjach, że Gazprom nie zamówił mocy przesyłowych przez Polskę do Niemiec. Brak mocy przesyłowych oznacza, że pompowanie gazu gazociągiem jamalskim spadło do zera. Dodatkowo od wczoraj Rosjanie pompują gaz z Niemiec do Rosji.

CZYTAJ TEŻ: DROŻSZY PRĄD, DROŻSZY GAZ. DLACZEGO DROŻEJĄ TAK MOCNO? ROZMOWA Z PREZESEM URE

Rosja jest powszechnie oskarżana o stosowanie wobec Europy szantażu gazowego. Kreml usiłuje uzyskać zgodę niemieckich władz na szybkie uruchomienie gazociągu Nord Stream 2, oraz na wyłączenie go z unijnej dyrektywy TPA, której celem jest m.in. uniemożliwienie graczom takim jak Gazprom wykorzystywania swojej przewagi nad odbiorcami wynikającej z faktu, że do Gazpromu należy zarówno gazociąg, jak i tłoczone w nim paliwo.

BIZNES24 online
Telewizja BIZNES24 również online – oglądaj na https://biznes24.tv

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, tłumaczył wczoraj w państwowej telewizji Russia24, że projekty gospodarcze takie jak Nord Stream 2, które są korzystne dla wszystkich, padają ofiarą ataków politycznych ze strony innych państw.

Ceny gazu w Europie – fatalny zbieg z remontem reaktorów

Ceny gazu w Europie dodatkowo podbija decyzja francuskich władz o zamknięciu czterech reaktorów jądrowych w celu ich konserwacji. Oznacza to bowiem, że nie tylko spada podaż gazu w Europie – ale jednocześnie rośnie popyt, bo elektrownie opalane gazem będą musiały we Francji zwiększyć produkcję energii, żeby skompensować brak mocy pochodzącej z czterech tymczasowo wyłączonych reaktorów jądrowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UE

Najwyższa w historii Niemiec okazała się grudniowa inflacja producencka. Wzrost cen notowanych przez producentów przekroczył 24%, poziom nienotowany w prowadzonych od 1949 roku analizach.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Ceny drewna 2022? Branża obawia się powtórki z 2021 roku Ceny tarcicy już rosną – mówi w BIZNES24 Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej...

POLSKA

Co dalej z programem czyste powietrze? W tej sprawie spotykają się dziś rano przedstawiciele narodowego funduszu ochrony środowiska, polskiej spółki gazownictwa i strona rządowa...

CENY

Gazprom wezwał Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo do arbitrażu. Rosyjska spółka chce zmiany ceny gazu w kontrakcie jamalskim. PGNIG nie widzi do tego podstaw.