Przepisy zakładają zamrożenie cen gazu na poziomie cen zawartych w taryfie tzw. sprzedawcy z urzędu. Cena gazu nie zmieni się od 1 stycznia 2022 roku do końca tego roku. Jeśli odbiorca zawarł z dostawcą wcześniej umowę, która przewiduje niższą cenę gazu – to do jej wygaśnięcia ta niższa cena musi być stosowana.
CZYTAJ TEŻ: 700 MLN ZŁ OD PODATNIKÓW DLA KGHM? SEJM SZYKUJE PREZENT
Nowe przepisy nakładają też na sprzedawców gazu kary sięgające co najmniej 1 mln zł i nie wyższe niż 15% przychodu – jeśli nie zamrożą cen i stawek gazowych. Sprzedawcy, którzy dostarczają gaz odbiorcom wrażliwym mogą wnioskować o wypłatę rekompensaty, która ma pokryć różnicę między faktyczną ceną zakupu a ceną sprzedaży według taryfy.
Przepisy nie uwzględniają w ochronie taryfowej mikro, małych i średnich firm. Mimo, że Senat rozszerzył grupę uprawnioną do korzystania z regulowanych cen gazu o sektor MŚP, to sejm – większością głosów posłów Prawa i Sprawiedliwości – te poprawki odrzucił.
Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV