Tak taniego gazu nie wiedziliśmy w Europie od 21 stycznia 2022 roku – czyli miesiąc przed napaścią Rosji na Ukrainę.
Ceny spadają bo łagodna zima ogranicza zapotrzebowanie na paliwa do ogrzewania domów i fabryk.
Zużycie gazu w Europie mierzone ilością gazu pobieranego z magazynów
Dane zbierane przez Gas Infrastructure Europe pokazują, że zużycie gazu w ostatnim tygodniu grudnia spadło do poziomu najniższego w ciągu ostatnich 12 lat. A w magazynach przez niemal całą ostatnią dekadę grudnia – gazu przybywało, a nie ubywało.
Zapasy gazu w Europie w górę
Dzis po południu lutowe kontrakty na gaz na amsterdamskiej giełdzie TTF spadły do 66 euro za megawato godzinę. To cena o ponad 8 proc. niższa niż na wtorkowym zamknięciu.
Ceny prądu też spadną?
Wysokie ceny gazu były jednym z powodów wysokich cen prądu – Unia Europejska niemal 1/4 energii elektrycznej czerpie z elektrowni opalanych gazem ziemnym. W dodatku cena prądu na unijnych giełdach jest ustalana w taki sposób, że najdroższe źródło energii elektrycznej narzuca cenę wszystkim pozostałym.
CZYTAJ TEŻ: ORLEN PODNOSI CENY HURTOWE PALIW
Ta konstrukcja pozwoliła Europie rozbudować odnawialne źródła energii (w 2020 roku – to najnowsze dane Eurostatu – dały one państwom Unii 17.4% energii). Ale z powodu energetycznej wojny wypowiedzianej przez Rosję stała się przyczyną szaleńczych wzrostów cen prądu.
Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV