Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

CENY DREWNA SPADAJĄ ALE WCIĄŻ SĄ NA WYSOKIM POZIOMIE (ROZMOWA)

O cenach drewna i ryku drewna oraz zatrudnieniu w branży drewna rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Rafałem Szeflerem, dyrektorem Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.

CENY DREWNA SPADAJĄ ALE WCIĄŻ SĄ NA WYSOKIM POZIOMIE (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Ceny drewna nieco spadły, ale z rekordowo wysokiego poziomu. Za nami aukcje organizowane przez Lasy Państwowe. A z nami jest Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego. Dzień dobry.

RAFAŁ SZEFLER, POLSKA IZBA GOSPODARCZA PRZEMYSŁU DRZEWNEGO: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Panie dyrektorze. Ile kosztują poszczególne rodzaje i grupy handlowe drewna?

RS: Zaczniemy od najbardziej popularnego drewna, czyli drewna sosnowego. Na zakończonych aukcjach średnia cena była w granicach około 350 zł, co jest dobrą ceną, ale pamiętajmy z jak wysokiego pułapu spadliśmy i jak drogie drewno kupowaliśmy w minionych miesiącach.

MD: To jak było drogie?

RS: To było drewno średnio 100% droższe, więc dzisiaj wracamy do normalności, ale przed nami jeszcze daleka, daleka droga.

RS: Sosna to jest ta pierwsza kategoria. Jakie popularne kategorie możemy wymienić?

RS: Drewno świerkowe, które było równie drogie – kosztowało w granicach 700 zł, średnia cena. Dzisiaj kosztuje około 400. Drewno dębowe, które w dalszym ciągu niestety utrzymuje bardzo wysokie ceny. Ponieważ tego drewna jest relatywnie mało i jego cena jest w granicach dzisiaj około 1300-1400 zł za metr sześcienny. To jest w dalszym ciągu bardzo, bardzo wysoka cena.

MD: Panie dyrektorze, jak ta nowa cena, niższa cena się ma do cen średnich z lat poprzedzających ten szok cenowy, który nastąpił w ubiegłym roku?

RS: Jesteśmy na poziomie wyższym o około 20% i mniej więcej możemy mówić tak też w porównaniu do cen zagranicznych, bo pamiętajmy o kosztach transportu. Być może w Finlandii czy Szwecji drewno jest tańsze, kosztuje loco las około powiedzmy 75 euro. Natomiast doliczając koszty transportu wychodzi to trochę drożej.

MD: Aukcje zostały już zakończone. Czy wiemy jaką masę sprzedały lasy?

RS: Aukcje zostały zakończone. Podejrzewam, że komunikat ukaże się w dniu dzisiejszym, najpóźniej jutro. Jestem przekonany, że nie została sprzedana cała masa, bo widzimy też rezygnację. Widzimy co się dzieje na aukcjach, które trwają cały rok, czyli na e-drewnie, że tam pojawiają się co kilka dni znaczne masy drewna. Więc tego drewna nie odbierają przedsiębiorcy – są rezygnacje, wolą zapłacić karę niż generować straty.

MD: A dlaczego nie chcą kupować drewna, skoro ono potaniało?

CENY DREWNA SPADAJĄ ALE WCIĄŻ SĄ NA WYSOKIM POZIOMIE (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

RS: Dlatego, że my mamy wciąż bardzo drogie drewno z poprzednich aukcji, gdzie kupowaliśmy to drewno 100, sto kilkadziesiąt procent drożej. I nie jesteśmy w stanie konkurować cenowo, choćby na przykład wyroby meblowe czy płyta do mebli: dzisiaj tutaj notujemy spadki około 20-25%.

MD: A czy ten brak zainteresowania, Pana zdaniem on się przełoży na niższe ceny w przyszłych miesiącach?

RS: Być może tak. Potrzebujemy impulsu. Po prostu potrzebujemy impulsu, jakiegoś gospodarczego, który da nowy zastrzyk energii i to wszystko ruszy do przodu, bo jakieś światełko w tunelu jest. To nie jest taka sytuacja, jak rozmawialiśmy rok, pół roku temu, kiedy raczej w czarnych barwach to wszystko widziałem. Dzisiaj jest nieco lepiej i oby tak dalej. Potrzebujemy energii. Potrzebujemy czegoś, co ruszy tę gospodarkę, zwłaszcza budownictwo. Pokazujecie Państwo teraz drewno konstrukcyjne, które jest podstawą dla wielu, wielu tartaków. Jeżeli nie ma budowlanki, jeżeli rynek budowlany stoi, wszystko inne również będzie generować straty.

CZYTAJ TEŻ: DREWNO BUDOWLANE ZACZĘŁO TANIEĆ. KIEDY CENY DREWNA WRÓCĄ DO NORMALNOŚCI? (ROZMOWA)

MD: Wiele osób z rynku budowlanego przewiduje, że wprowadzenie ustawy o kredycie wspieranym z budżetu państwa tzw. dwuprocentowym, słynnym, może być takim impulsem, który pomoże nieco budownictwu. Pan również z tym projektem wiąże nadzieje?

RS: Wiążę nadzieje tylko może to nie czas i miejsce mówić o tym, że ten kredyt 2% to jest tylko z nazwy. Tam jednak troszkę dojdzie dodatkowych opłat i to już nie będzie 2 procent. Ale to nie czas i miejsce. Ale wiążę nadzieję, bo już zapowiedź tego kredytu (tak mi się wydaje) i byłem niedawno na Kongresie Stolarki Polskiej, gdzie jeden z prelegentów wskazywał nam dane, które pokazują, że następuje już ożywienie na rynku kredytów hipotecznych. Nie jest to to, co było jeszcze w szczycie, ale już idziemy pomału do góry. I oby tak dalej.

MD: Trzymamy kciuki w takim razie za przemysł drzewny, bo przypomnijmy ile osób pracuje w tym przemyśle w Polsce.

RS: Około 400 tysięcy.

MD: Myśli Pan, że ostatnie perturbacje doprowadziły do spadku zatrudnienia w tym sektorze?

RS: O tak, tak… Tutaj szacujemy zwolnienia na około 50 tysięcy. Przypominam, że jak rozmawialiśmy kiedyś o zakładach, które z systemu pracy 24 godziny/7 dni w tygodniu przeszły na trzydniowy system pracy. To się wiąże z redukcją zatrudnienia.

MD: Bardzo dziękuję Panu za ten komentarz. Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego był z nami.
 
RS: Dziękuję bardzo.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach i wachlarzu zamówień rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Krzysztofem Kosiorkiem-Sobolewskim, prezesem Zrembu Chojnice.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach Rainbow rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Maciejem Szczechurą, prezesem, Rainbow Tours.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach Trakcji rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Jerzym Pazurą, dyrektorem finansowym Trakcji.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach spółki Unibep rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Dariuszem Blocherem, prezesem Unibep s.a.