Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

CENY DREWNA 2022 – BĘDZIE POWTÓRKA Z 2021? CENY TARCICY JUŻ ROSNĄ – MÓWI RAFAŁ SZEFLER Z PIGPD

CENY DREWNA 2022 CENY TARCICY

Ceny drewna 2022? Branża obawia się powtórki z 2021 roku

Ceny tarcicy już rosną – mówi w BIZNES24 Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.

CENY DREWNA 2021 RAFAŁ SZEFLER
CENY DREWNA 2022? BRANŻA OBAWIA SIĘ POWTÓRKI Z 2021 ROKU MÓWI RAFAŁ SZEFLER Z PIGPD

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Jaka jest obecnie cena tych podstawowych, najważniejszych rodzajów drewna?

RAFAŁ SZEFLER, DYREKTOR POLSKIEJ IZBY GOSPODARCZEJ PRZEMYSŁU DRZEWNEGO: Wysoka. Niestety wysoka i nic nie wskazuje na to żeby ceny spadły. Dzisiaj rano obserwowałem wyniki wczorajszej giełdy w Stanach, na przykład. I od połowy listopada widzimy wyraźnie wzrost cen tarcicy, i to jest niedobry sygnał dla nas- przedsiębiorców w Polsce, ponieważ będziemy mieli powtórkę tego, co działo się w maju, w czerwcu i w lipcu. I już to widzimy, że w dalszym ciągu tego drewna nie dość, że nie ma to jak bardzo drogie.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Tarcica w Stanach kosztuje tysiąc dolarów za tysiąc stóp drewna. I Jakie są ceny w Polsce? To możemy to porównać?

Ceny tarcicy już rosną – powtórka z ubiegłego roku?

RS: Możemy to porównać. Mniej więcej jest to: wczorajsze zamknięcie pokazywało cenę 1278 dolarów za stopę. Cena tarcicy w Polsce jest mniej więcej na poziomie (to też zależy od jakości, od wielu innych czynników, ale powiedzmy) ok. 1400-1500 zł. Więc tutaj mamy sporą przebitkę. Kontrakty są krótkoterminowe, więc kto ma, a to mają przede wszystkim wielkie koncerny europejskie- ten wysyła do Stanów.

CZYTAJ TEŻ: CENY DREWNA 2022 NIE SPADNĄ – PROGNOZUJĄ NIEMCY

MD: Panie dyrektorze, czy zauważył Pan jakieś działania ze strony Lasów Państwowych, ze strony Ministerstwa Środowiska działania, które sugerowano jeszcze w ubiegłym roku dotyczące np. zakazu eksportu drewna? Albo zwiększenia pozyskiwania drewna?

Rafał Szefler – słowa ministra Siarki okazały się kłamstwem

RS: Nie. Nie ma takich działań. Wszystko to okazało się kłamstwem, co obiecywał nam pan minister Edward Siarka, czy pełniący obowiązki dyrektora generalnego pan Józef Kubica. I tutaj nie zawaham się użyć tego słowa: kłamstwo. Mieliśmy spotkać się na początku grudnia zeszłego roku i omówić wyniki sprzedaży drewna na pierwsze półrocze 2022, które okazały się… przebiły naszą wyobraźnię- po prostu.

CZYTAJ TEŻ: MOŻLIWE OGRANICZENIE EKSPORTU DREWNA (MINISTER SIARKA)

To, co się działo na aukcjach- brak mi słów. Od tamtej pory, od spotkania w październiku nie mieliśmy żadnego kontaktu. Ani ministerstwo, ani Lasy Państwowe nie odpowiadają na pisma Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, ale też i innych organizacji. Prosimy o terminy spotkań, prosimy o konsultacje. Ani lasy, ani ministerstwo nie odpowiadają.

Wszystko to okazało się kłamstwem, co obiecywał nam pan minister Edward Siarka, czy pełniący obowiązki dyrektora generalnego pan Józef Kubica. I tutaj nie zawaham się użyć tego słowa: kłamstwo.

Rafał Szefler, dyrektor PIGPD

MD: Panie dyrektorze, to na ile szacuje Pan potencjalny wzrost ceny surowca? (Możemy też podzielić na kategorie konkretne.) W najbliższych miesiącach?

Ceny drewna 2022 – prognoza na najbliższe miesiące

RS: Ja tego nie jestem w stanie powiedzieć. Nie będę prorokiem, złym prorokiem. Mogę powiedzieć tylko tyle, że w 2020 roku, czyli przed pandemią najpopularniejsze drewno, czyli sosna kosztowała powiedzmy +/- 300 zł. Dzisiaj zrobiliśmy takie porównanie ze wszystkich aukcji i od 2020 roku dzisiaj to samo drewno średnio kosztuje około 550, nawet do 600 zł.

Mówimy o średnich cenach, zależnie od regionu. Ale jeżeli weźmiemy sobie pod lupę aukcje takie bardziej szczegółowe, to będziemy widzieć, że drewno sosnowe kosztuje nawet około tysiąca zł. To są absurdalne ceny. Ceny, które nie wiadomo z czego wynikają. I dzisiaj naprawdę trudno jest cokolwiek mówić o cenach na najbliższy kwartał. Na pewno będzie się drogo i to bez dwóch zdań. I drewno dzisiaj jest niestety towarem strategicznym.

MD: Jest również szalenie drogie, ale Panie dyrektorze zastanówmy się nad tym, co można zrobić w takiej sytuacji: Czy Lasy Państwowe, czy ministerstwo środowiska mają narzędzia do tego, aby sytuację jakoś poprawić?

RS: Oczywiście, że mają. Wystarczą tylko dobre chęci, których niestety po stronie Ministerstwa Środowiska i Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, nie widać. Wszystkie organizacje branżowe- największe organizacje branżowe w Polsce wspólnie wystąpiły z propozycją poprawy zasad sprzedaży drewna, które obowiązują na lata ’22-’23, bo kierunek tych zmian jest dobry. Natomiast wykonanie było najgorsze z możliwych. Zaproponowaliśmy rozwiązania, które naszym zdaniem pomogą uspokoić i ustabilizować sytuację.

(…) drewno sosnowe kosztuje nawet około tysiąca zł. To są absurdalne ceny. Ceny, które nie wiadomo z czego wynikają.

Rafał Szefler, dyrektor PIGPD

MD: Jakie to rozwiązania?

RS: A chociażby takie, żeby pulę drewna przeznaczoną na aukcje otwarte ograniczyć do 5 proc. natomiast zwiększyć tym samym pulę dla przedsiębiorców, którzy już przerabiają drewno w Polsce. I tu już nieważne, czy on będzie przerabiał to drewno rok, dwa, czy dziesięć. Ważne, że ma tu zakład w Polsce, że tutaj zatrudnia ludzi, tu płaci podatki. O to nam najbardziej chodzi. Bardzo nam zależy na tym, aby zwiększyć punktowanie przerobu drewna w Polsce. Nie na terenie Unii Europejskiej, ale właśnie tutaj w Polsce.

CENY DREWNA 2021 RAFAŁ SZEFLER
CENY DREWNA 2022? BRANŻA OBAWIA SIĘ POWTÓRKI Z 2021 ROKU MÓWI RAFAŁ SZEFLER Z PIGPD

MD: Panie dyrektorze, niech Pan powie na koniec jeszcze: gdzie eksportowane jest drewno, które wyjeżdża z Polski?

RS: Pomału spływają do mnie dane już za czwarty kwartał 2021, więc oczywiście liderem są Chiny. I tutaj będzie kolejny rekord wszechczasów. Możemy założyć, że drewna z Polski w roku 2021 wyjechało grubo ponad 4 miliony metrów sześciennych, czyli 10 proc. rocznego pozyskania. Ale musimy pamiętać o tym, że wyjeżdża drewno najcenniejsze, czyli drewno średnio i wielkowymiarowe. Więc tego drewna tak naprawdę wyjeżdża dużo, dużo więcej. I to jest ogromny kłopot dla wszystkich zakładów przerabiających drewno w kraju.

MD: Bardzo dziękuję Panu za ten komentarz. Rafał Szefler- dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego był naszym gościem.

RS: Dziękuję pięknie.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

CENY DREWNA 2022 - BĘDZIE POWTÓRKA Z 2021? CENY TARCICY JUŻ ROSNĄ - MÓWI RAFAŁ SZEFLER Z PIGPD

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Podwyżki stóp procentowych zaczynają działać. W kwietniu Polacy spłacili więcej kredytów, niż zaciągnęli nowych - wynika z opublikowanych dziś przez NBP danych o podaży...

POLSKA

Wizyty na stacjach benzynowych w ostatni weekend przyprawiły o ból głowy kierowców. Do wysokich cen oleju napędowego teraz dołączyła benzyna - popularna 95 na...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Krajowa Grupa Spożywcza staje się coraz bardziej realnym bytem. Holding spożywczy ma ruszyć po opublikowanej uchwale Rady Ministrów, a to najpóźniej...

ŚWIAT

Ropa znowu w górę. Ceny surowca wzrosły w poniedziałek po tym, jak rozmowy rosyjsko-ukraińskie w sprawie zawieszenia działań wojennych nie przyniosły żadnych rezultatów, a...

%d bloggers like this: