Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

BIZNES I POLITYKA

CENA PRĄDU W 2023 R. CO NAJMNIEJ 40% W GÓRĘ. MIN. SASIN UJAWNIŁ PLANY RZĄDU

Cena prądu w 2023 roku co najmniej 40% w górę. Ministerstwo Aktywów Państwowych chwali się, że do tego poziomu chce ograniczyć wzrost cen – ale tylko dla samorządów i tzw. odbiorców wrażliwych.

CENA PRĄDU W 2023 R. CO NAJMNIEJ 40% W GÓRĘ. MIN. SASIN UJAWNIŁ PLANY RZĄDU

Ministerstwo Aktywów Państwowych na swoim twitterowym profilu list przewodni do projektu ustawy przesłanego do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Komitet opiniuje wszystkie rządowe projekty ustaw.

W liście przewodnim czytamy m.in., że MAP proponuje wprowadzenie maksymalnej ceny energii dla odbiorców wrażliwych i samorządów wynoszącą 618 złotych za megawatogodzinę. W przeliczeniu na znane większości odbiorców z ich własnych rachunków kilowatogodziny oznacza to cenę 62 groszy. Ministerstwo przyznaje, że taka cena oznacza 40-stoprocentową podwyżkę w stosunku do średniej ceny prądu dla gospodarstw domowych w 2022 roku.

CENA PRĄDU W 2023 R. CO NAJMNIEJ 40% W GÓRĘ

Kto ma prawo do tańszego prądu

Problem w tym, że ten limit nie będzie dotyczył wszystkich gospodarstw domowych – a wyłącznie tych, które zaliczają się do grupy odbiorców wrażliwych. I tu zaczyna się drabinka:

 1. odbiorcami wrażliwymi są te gospodarstwa domowe, które mają prawo do wypłacanego przez gminy dodatku mieszkaniowego,
 2. prawo do dodatku mieszkaniowego mają osoby, które
  • posiadają tytuł prawny do nieruchomości,
  • mają dochody nie przekraczające 2 265,01 zł w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1 698,76 zł na osobę w przypadku gospodarstw wieloosobowych,
  • których mieszkanie/dom ma powierzchnię nie większą, niż
   • dla 1 osoby 45,50 m
   • dla 2 osób 52 m²
   • dla 3 osób 58,50 m²
   • dla 4 osób 71,50 m²
   • dla 5 osób 84,50 m²
   • dla 6 osób 91 m²

Nadal nie wiadomo jakie podwyżki dotkną gospodarstwa domowe, które nie posiadają statusu odbiorcy wrażliwego. W żaden sposób nie są chronieni natomiast przedsiębiorcy, których dotykają podwyżki rzędu kilkuset procent. Przedsiębiorcy, z którymi rozmawia BIZNES24 mówią, że propozycje stawek, które otrzymują do zakładów energetycznych sięgają nawet 3.5 złotego za kilowatogodzinę.


Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

CENA PRĄDU W 2023 R. CO NAJMNIEJ 40% W GÓRĘ. MIN. SASIN UJAWNIŁ PLANY RZĄDU

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jaki wpływ mają rosnące ceny energii na sektor MŚP rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Adamem Abramowiczem, rzecznikiem MŚP.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak się prowadzi restaurację przy szalejących cenach prądu i gazu rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Ryszardem Mizerą, restauratorem, właścicielem restauracji U...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak będą się kształtować ceny prądu dla odbiorców indywidualnych w 2023 roku oraz ile to jest 200 kilowatogodzin rozmawiał Marcin Dobrowolski z...

BIZNES I POLITYKA

Będzie nowa tarcza antyinflacyjna. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły dotyczące wsparcia gospodarstw domowych w związku z wysokimi cenami prądu.

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: