Ministerstwo Aktywów Państwowych na swoim twitterowym profilu list przewodni do projektu ustawy przesłanego do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Komitet opiniuje wszystkie rządowe projekty ustaw.
W liście przewodnim czytamy m.in., że MAP proponuje wprowadzenie maksymalnej ceny energii dla odbiorców wrażliwych i samorządów wynoszącą 618 złotych za megawatogodzinę. W przeliczeniu na znane większości odbiorców z ich własnych rachunków kilowatogodziny oznacza to cenę 62 groszy. Ministerstwo przyznaje, że taka cena oznacza 40-stoprocentową podwyżkę w stosunku do średniej ceny prądu dla gospodarstw domowych w 2022 roku.
Kto ma prawo do tańszego prądu
Problem w tym, że ten limit nie będzie dotyczył wszystkich gospodarstw domowych – a wyłącznie tych, które zaliczają się do grupy odbiorców wrażliwych. I tu zaczyna się drabinka:
- odbiorcami wrażliwymi są te gospodarstwa domowe, które mają prawo do wypłacanego przez gminy dodatku mieszkaniowego,
- prawo do dodatku mieszkaniowego mają osoby, które
- posiadają tytuł prawny do nieruchomości,
- mają dochody nie przekraczające 2 265,01 zł w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1 698,76 zł na osobę w przypadku gospodarstw wieloosobowych,
- których mieszkanie/dom ma powierzchnię nie większą, niż
- dla 1 osoby 45,50 m
- dla 2 osób 52 m²
- dla 3 osób 58,50 m²
- dla 4 osób 71,50 m²
- dla 5 osób 84,50 m²
- dla 6 osób 91 m²
Nadal nie wiadomo jakie podwyżki dotkną gospodarstwa domowe, które nie posiadają statusu odbiorcy wrażliwego. W żaden sposób nie są chronieni natomiast przedsiębiorcy, których dotykają podwyżki rzędu kilkuset procent. Przedsiębiorcy, z którymi rozmawia BIZNES24 mówią, że propozycje stawek, które otrzymują do zakładów energetycznych sięgają nawet 3.5 złotego za kilowatogodzinę.
Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV