Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

CBA PRZESZUKUJE BIURO OBAJTKA

Centralne Biuro Antykorupcyjne przeszukuje biuro prezesa Orlenu Daniela Obajtka i inne pomieszczenia w siedzibie Orlenu.

ORLEN SPRZEDA UDZIAŁY

CBA poinformowało BIZNES24, że przeszukanie siedziby Orlenu zlecili śledczy z prokuratury w Gdańsku. Potwierdzenia informacji o przeszukaniu odmówiło natomiast biuro prasowe Orlenu, które poinformowało tylko w portalu X, że na bieżąco współpracuje z różnymi służbami.

Zdaniem Radia Zet, które jako pierwsze podało informacje o przeszukaniu, czynności są prowadzone „w sprawie powoływania się na wpływy”. Takie sformułowanie oznacza m.in., że nie jest to jeszcze faza śledztwa przeciwko jakiejś osobie, czyli również, że nie przedstawiono jeszcze nikomu zarzutów popełnienia przestępstwa.

Fakt, że przeszukanie jest prowadzone na zlecenie prokuratury w Gdańsku może oznaczać, że chodzi o śledztwo ws. przejęcie przez Orlen Lotosu, a następnie sprzedaż części udziałów w rafinerii koncernowi Saudi Aramco, oraz większości stacji benzynowych działających wcześniej pod szyldem Lotos węgierskiej firmie MOL. Transakcja była obiektem szeregu wątpliwości.

W przypadku sprzedaży rafinerii chodziło o cenę, za jaką Saudi Aramco nabył udziały. Za MOL’em natomiast ciągnie się afera korupcyjna, a prezes spółki nie mógł przylecieć do Polski na podpisanie umowy, bo groziło mu aresztowanie na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania z powodu zarzutów o wręczanie łapówek premierowi Chorwacji, od której MOL kupił firmę INA.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UKRAINA

Premier Ukrainy Denys Szmyhal, powiedział, że sprawa blokowania przejść granicznych przez polskich rolników powinna zostać rozwiązana do 28 marca. Obecnie po obu stronach granicy...

KREDYTY

jeśli inflacja w lutym lub w marcu spadnie do 3.5 proc. rząd nie wprowadzi wakacji kredytowych - pisze money.pl

ENERGETYKA

Nie będzie szukania nowej lokalizacji pod budowę elektrowni jądrowej. Decyzja mówiąca o tym, ze powstanie w gminie Choczewo jest ostateczna - stwierdził dziś pełnomocnik...

KPO

Odblokowanie funduszy europejskich dla Polski wzmocni aktywność inwestycyjną i wzrost gospodarczy - pisze Piotr Bujak główny ekonomista PKO BP i prognozuje, że PKB Polski...