Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

CBA PRZESZUKUJE BIURO OBAJTKA

Centralne Biuro Antykorupcyjne przeszukuje biuro prezesa Orlenu Daniela Obajtka i inne pomieszczenia w siedzibie Orlenu.

RYNEK NIE CHCE OLEFIN

CBA poinformowało BIZNES24, że przeszukanie siedziby Orlenu zlecili śledczy z prokuratury w Gdańsku. Potwierdzenia informacji o przeszukaniu odmówiło natomiast biuro prasowe Orlenu, które poinformowało tylko w portalu X, że na bieżąco współpracuje z różnymi służbami.

Zdaniem Radia Zet, które jako pierwsze podało informacje o przeszukaniu, czynności są prowadzone „w sprawie powoływania się na wpływy”. Takie sformułowanie oznacza m.in., że nie jest to jeszcze faza śledztwa przeciwko jakiejś osobie, czyli również, że nie przedstawiono jeszcze nikomu zarzutów popełnienia przestępstwa.

Fakt, że przeszukanie jest prowadzone na zlecenie prokuratury w Gdańsku może oznaczać, że chodzi o śledztwo ws. przejęcie przez Orlen Lotosu, a następnie sprzedaż części udziałów w rafinerii koncernowi Saudi Aramco, oraz większości stacji benzynowych działających wcześniej pod szyldem Lotos węgierskiej firmie MOL. Transakcja była obiektem szeregu wątpliwości.

W przypadku sprzedaży rafinerii chodziło o cenę, za jaką Saudi Aramco nabył udziały. Za MOL’em natomiast ciągnie się afera korupcyjna, a prezes spółki nie mógł przylecieć do Polski na podpisanie umowy, bo groziło mu aresztowanie na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania z powodu zarzutów o wręczanie łapówek premierowi Chorwacji, od której MOL kupił firmę INA.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Nie tylko Donald Trump uważa, że FED nie powinien obniżać kosztu pieniądza w tym roku. Podobnego zdania jest także Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

GPW

W tym tygodniu zdecydowanie przybyło niedźwiedzi na warszawskim parkiecie. Z kolei pogłowie byków pozostaje praktycznie bez zmian od ubiegłotygodniowego badania inwestorów indywidualnych.

USA

Amerykański Departament Pracy podał najnowsze dane o sytuacji na rynku pracy i są one znacznie gorsze od oczekiwań analityków.

INNE

Tym razem Europejski Bank Centralny postanowił pozostawić stopy procentowe w eurolandzie na niezmienionym poziomie czyli w przypadku stopy refinansowej na poziomie 4.25% a stopę...