Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

CARLSBERG POLSKA WSTRZYMUJE PRODUKCJĘ PIWA. „INNI PRODUCENCI BĘDĄ MUSIELI ZROBIĆ TO SAMO”

Carlsberg Polska wstrzymuje produkcję w związku ze wstrzymaniem przez Anwil i Grupę Azoty dostaw dwutlenku węgla, niezbędnego do warzenia piwa – tę informację jako pierwszy podał portal Poradnik Handlowca. Gościem BIZNES24 była Beata Ptaszyńska-Jedynak z Carlsberg Polska, która skomentowała te doniesienia.

CARLSBERG POLSKA WSTRZYMUJE PRODUKCJĘ PIWA. "INNI PRODUCENCI BĘDĄ MUSIELI ZROBIĆ TO SAMO"

Jak przekazał portalowi zarząd Carlsberg Polska, „jesteśmy zmuszeni wstrzymać pracę naszych browarów. Dwutlenek węgla jest niezbędnym składnikiem w procesie warzenia piwa. Obecne zapasy pozwolą nam funkcjonować jeszcze dwie, może trzy doby, po czym browary będą musiały zatrzymać procesy warzenia, a dostawy do rynku nie będą (po wyczerpaniu zapasów produktu gotowego) być realizowane”.

Portal zamieścił również pismo od firmy Air Products – dostawcy ciekłego CO2 i suchego lodu dla Carlsberg Polska – w którym podwykonawca informuje o zaistnieniu siły wyższej i całkowitym wstrzymaniu dostaw.

Spółka Air Products zmuszona została do całkowitego zatrzymania w obu zakładach linii produkcyjnych, służących do wytwarzania suchego lodu i ciekłego CO2. Zaznaczamy przy tym, iż dostawy surowego dwutlenku węgla realizowane są za pomocą rurociągów i brak jest możliwości technicznych, które pozwalałyby na realizację dostaw przez inne podmioty (np. za pomocą cystern). Ponadto, jednoczesne zatrzymanie produkcji nawozów azotowych, a w konsekwencji dostaw surowego dwutlenku węgla przez obu kluczowych dostawców spowoduje, iż na rynku polskim i europejskim wystąpi niedobór obu finalnych produktów tj. ciekłego CO2 i suchego lodu i tym samym niemożliwe będzie, aby Air Products sp. z o.o. zrekompensował braki wynikające z wstrzymania produkcji zakupami gotowych produktów od innych podmiotów (…) Mając na uwadze, iż zakłady we Włocławku i Tarnowie to nasze jedyne zakłady produkujące ciekły CO2, natomiast suchy lód produkowany jest wyłącznie we Włocławku, jesteśmy zmuszeni do całkowitego wstrzymania dostaw realizowanych na Państwa rzecz, do czasu wznowienia dostaw gazu surowego do tychże zakładów.

Pismo Air Products do klientów

CZYTAJ TEŻ: GRUPA AZOTY TNIE PRODUKCJĘ NAWOZÓW. SPÓŁKĘ DOBIJAJĄ CENY GAZU

O komentarz poprosiliśmy Beatę Ptaszyńską-Jedynak, dyrektor ds. komunikacji w Carlsberg Polska. – Anwil oraz Azoty produkując nawozy, wytwarzają tzw. surowy dwutlenek węgla, który później jest wykorzystywany przez innych producentów do wytworzenia ciekłego dwutlenku węgla i suchego lodu – niezbędnych dla producentów z branży spożywczej. Jeżeli chodzi o Carlsberg Polska, to dwutlenek węgla w piwie powstaje w sposób naturalny jako efekt pracy drożdży. CO2 wykorzystujemy jednak m.in. na liniach rozlewniczych – w procesach zabezpieczających przez tym, żeby powietrze nie pozostało w butelkach, puszkach czy beczkach podczas rozlewu – wyjaśniła.

Beata Ptaszyńska-Jedynak podkreśliła też, że problemy, z jakimi mierzy się teraz Carlsberg Polska, dotkną wielu innych producentów napojów i żywności.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

CARLSBERG POLSKA WSTRZYMUJE PRODUKCJĘ PIWA. "INNI PRODUCENCI BĘDĄ MUSIELI ZROBIĆ TO SAMO"

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że do 31 stycznia mija termin składania zeznania PIT-8AR czyli podatku z tytułu konkursów czy nagród w sprzedaży premiowanej rozmawiał Marcin Dobrowolski...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co przyczyniło się do tego, że nowych pieniędzy w polskiej gospodarce przybywa mniej rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z prof. Marianem Nogą...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że z dostępnych danych wynika, że ubiegły rok może być rekordowy pod względem liczby zarejestrowanych ukraińskich spółek rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24...

FIRMA

Na koniec grudnia 2022 r. łączna liczba lokali oferowanych przez grupę do sprzedaży wynosiła 667 lokali.

%d bloggers like this: