Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

USA

CARL ICAHN NA CELOWNIKU HINDENBURG

Znany amerykański inwestor, Carl Ichan, z problemami.

WZROSTY NA WALL STREET
foto: pixabay.com

Carl Icahn, jeden z największych myśliwych na Wall Street – nieoczekiwanie sam stał się zwierzyną łowną. Akcje Icahn Enterprises, spółki holdingowej inwestującej m.in w sektor energetyczny, motoryzacyjny, farmację czy nieruchomości straciły w ciągu jednej sesji 20 procent wartości po tym, jak Hindenburg Research opublikował raport porównujący tę firmę do piramidy finansowej.

Carl Icahn jest znany ze swojej – w cudzysłowie – awanturniczej strategii inwestycyjnej. W cudzysłowie, bo działa w granicach prawa, ale wykorzystując do cna uprawnienia inwestorów mniejszościowych, nierzadko zmuszając spółki w których kupuje udziały do zmiany strategii, a nawet modelu biznesowego.

CZYTAJ TEŻ: FED KOŃCZY SERIĘ PODWYŻEK STÓP

Tymczasem zdaniem Hindenburg Research Icahn Enerprises zawyża w swoich księgach wycenę części aktywów. W dodatku zdaniem Hindenburg Research, Carl Icahan wziął szereg pożyczek pod zastaw akcji należących do Icahan Enterprises. Taka konstrukcja grozi koniecznością masowej wyprzedaży, gdyby wartość akcji spadła na tyle, że przestałaby stanowić wystarczające zabezpieczenie pożyczek.

Wall Street błyskawicznie zareagowało na raport Hindenburga, bo spółka ta ma na swoim koncie szereg sukcesów w wyciąganiu niewygodnych dla notowanych na giełdach informacji. Jedną z nich było ujawnienie, że fundusze kierowane przez innego finansistę – Gautama Adaniego – dopuszczają się manipulacji akcjami. Pogrążył też założyciela firmy Nikola, który okazał się być oszustem.

CARL ICAHN NA CELOWNIKU HINDENBURG

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FIRMA

Po zakończeniu dzisiejszej sesji, swoimi wynikami podzielił się obuwniczy gigant z Polkowic.

UNIA EUROPEJSKA

Komisja Europejska uważa, że blokowanie przez polskich transportowców polsko-ukraińskiej granicy jest nie do zaakceptowania i grozi Polsce postawieniem przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

KREDYTY

Już 8 stycznia Bank gospodarstwa Krajowego może ogłosić koniec środków na program bezpieczny kredyt na 2%. Jak ocenia prezes PKO Banku Hipotecznego Katarzyna Kurkowska-Szczechowicz-...

USA

Amerykańska gospodarka ma się jeszcze lepiej niż przewidywał rynek. W 3 kwartale tego roku PKB tego kraju w ujęciu annualizowanym wzrosło aż o 5.2%.

%d bloggers like this: