Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

CAŁA POLSKA PRZEJDZIE NA ETAT? KOMISJA EUROPEJSKA CHCE ZAKAZAĆ UNIKANIA PRACY NA ETACIE (ROZMOWA)

O tym, że Komisja Europejska chce zakazać w Polsce wykorzystywania samozatrudnienia i umów cywilnoprawnych do unikania przechodzenia na etat, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Donatą Hermann, ekspertką prawa pracy, autorką bloga Kadry w Pigułce i programu o tej nazwie BIZNES24

DONATA HERMANN, KADRY W PIGUŁCE
DONATA HERMANN, AUTORKA PROGRAMU KADRY W PIGUŁCE W BIZNES24

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Czy to będzie koniec polskiego cudu przedsiębiorczości? Wczoraj, dokładnie wczoraj, nasza pani minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk na radzie ds. Zatrudnienia Unii Europejskiej, w której uczestniczyła w Brukseli, poinformowała o osiągnięciu porozumienia w sprawie dyrektywy, której wdrożenie pozwoli na, jak napisała pani minister – ochronę kurierów, kierowców, osób dostarczających jedzenie czy zakupy i wielu innych branż. I na wielu innych branżach się skupimy, bo konsekwencje dyrektywy unijnej mogą być naprawdę bardzo dogłębne i bardzo pustoszące być może nawet polskie firmy.

Donata Hermann, ekspertka prawa pracy, autorka bloga Kadry w Pigułce i programu o tej nazwie BIZNES24 jest z nami. Dzień dobry, witaj Donato.

DONATA HERMANN, KADRY W PIGUŁCE: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Mowa o samozatrudnieniu. Mowa o dyrektywie w sprawie samozatrudnienia. Co zakłada ta dyrektywa unijna, o której w wynegocjowanym porozumieniu poinformowała pani ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk?

DH: Tak. Pani ministra informuje, że Unia zakaże w Polsce wykorzystywania samozatrudnienia i umów cywilnoprawnych do unikania przechodzenia na etat, czyli w konsekwencji wyższego opodatkowania. Trudno powiedzieć, jaki kształt będą miały przepisy.

Trudno sobie wyobrazić też sytuację zakazu wykorzystywania takich form współpracy jak umów cywilnoprawnych, które przecież funkcjonują na mocy przepisów Kodeksu cywilnego czy chociażby samozatrudnienia, czyli prowadzenia działalności gospodarczej.

Oczywiście przyjmuje się, że w przypadku takich zawodów jak właśnie kierowca czy kurier, tłumacz, ale również programiści to osoby, które w dużej mierze wykonują pracę w ramach bądź to umów cywilnoprawnych, bądź prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej, ale również za pośrednictwem internetowych platform.

I Unia Europejska dąży do tego, aby upowszechnić pracę na etat, ale prawda jest taka, że w dużej mierze Polacy pracują na podstawie stosunku pracy. Tych umów o pracę jest bardzo dużo i w zasadzie każda z tych form zatrudnienia ma swoje miejsce i uzasadnienie na rynku pracy.

MD: Mamy około 16 milionów etatów w Polsce. To są dane, które trafiają do nas co miesiąc. W zasadzie danych z gusu w tych raportach na temat zatrudnienia i wynagrodzenia.

Musimy sobie jasno powiedzieć, że sytuacja, w której obecnie jesteśmy, to jest sytuacja, którą chyba wszyscy dostrzegamy, w której rzeczywiście dochodzi w wielu firmach do fałszywego samozatrudnienia danych osób, bo te osoby de facto wykonują pracę tak, jakby były na etacie, ale są zatrudnione same, bo założyły firmę albo pracują na umowie o dzieło. Ale jednocześnie pytanie, czy bez takich umów osiągnęlibyśmy to, co się udało w ciągu tych 30 lat osiągnąć? Te osoby nie robią tego dlatego, że chcą, tylko dlatego, że koszty pracy są wysokie.

DH: A no właśnie. Bo tutaj mamy dwa punkty widzenia zarówno pracodawcy, jak i osoby wykonującej pracę. Bo zwróćmy uwagę na to, że w dużej mierze osoby wykonujące pracę chcą wykonywać pracę w ramach na przykład tak zwanego powszechnie nazywanego B2B. Dla informatyków na przykład umowy B2B stanowią jeden ze sposobów na uzyskanie większych przychodów, więc nic dziwnego, że zyskują popularność.

Myślę, że tak, jak w zasadzie ma to się do tej pory, chodzi o to, aby ocenić, czy w konkretnych przypadkach są podstawy do uznania, że łączący strony stosunek prawny jest w istocie stosunkiem pracy. Ale jak najbardziej możliwe jest chociażby zatrudnienie w ramach stosunku pracy, a następnie przejście na działalność gospodarczą. To jest w przepisach prawa dopuszczalne.

I tutaj rozpoczęcie na przykład współpracy z byłym pracownikiem na czynności podobne lub takie same, które były wykonywane podczas wcześniejszej umowy o pracę nie powinny być kwestionowane, o ile ta umowa i warunki współpracy nie będą wskazywały, że jest to stosunek pracy. Więc tutaj bardzo ważne jest zrozumienie, co jest charakterystyczne dla stosunku pracy właśnie, czyli tej umowy o pracę.

MD: No, to, jeżeli ja chciałbym też uspokoić naszych widzów, którzy mogą się przestraszyć, że zaraz firmy będą zamykane, bo wszyscy pracownicy będą musieli być zatrudnionymi na etat. No i jeszcze pewnie wyrównanie za te lata bezskładkowe wcześniej. Uspokajamy, dyrektywa jest na razie uzgadniana, ona jeszcze musi przejść przez całą procedurę brukselską, do tego jeszcze wdrożenie jej w Polsce pewnie zajmie przynajmniej kilka, kilkanaście miesięcy, więc mamy jeszcze czas i pewnie będziemy dużo mówić na jej temat. Jak Ty sobie wyobrażasz weryfikację tego, czy dany pracownik powinien być zatrudniony na etat? Jak taka weryfikacja może przebiegać w firmach?

CAŁA POLSKA PRZEJDZIE NA ETAT? KOMISJA EUROPEJSKA CHCE ZAKAZAĆ UNIKANIA PRACY NA ETACIE (ROZMOWA)
Donata Hermann, autorka programu Kadry w Pigułce w telewizji BIZNES24

DH: No, to też już się dzieje. Chociażby Państwowa Inspekcja Pracy w ramach czynności kontrolnych mierzy, czy właśnie wykonywana praca jest w istocie wykonywana w ramach stosunku pracy. Więc pamiętajmy, że to trzeba podkreślić, aby wybierając rodzaj umowy, na podstawie, której będzie wykonywana współpraca, żeby to wykonywanie pracy nie odbywało się w ramach po prostu tych cech charakterystycznych dla umowy o pracę, którymi są przede wszystkim osobiste świadczenie pracy w konkretnym miejscu i czasie i pod kierownictwem czy będąc podporządkowanym pracodawcy.

MD: Tu zrozumieliśmy się, drodzy widzowie, jeżeli o to chodzi, to taki uśmiech do naszych widzów. Zrozumieliśmy się, wiemy o co chodzi i wiemy o jakie zapisy w umowie chodzi. Na ile oceniasz czas do wdrożenia tej dyrektywy?

DH: Ja myślę, że jeszcze mamy sporo czasu, zanim przepisy unijne wyklarują się w taki sposób, żeby zobowiązać państwa członkowskie do konkretnych działań w tym zakresie.

MD: No tak, być może nawet niektórzy już przejdą na emeryturę. Haha, nie przejdą, bo nie mają etatu i nie płacą składki. Chyba, że płacą ją indywidualnie. Donata Hermann, autorka bloga Kadry w Pigułce, ekspertka rynku pracy była naszym gościem. Bardzo dziękuję i zapraszam na program Kadry w Pigułce w BIZNES24.

DH: Dziękuję bardzo.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

CAŁA POLSKA PRZEJDZIE NA ETAT? KOMISJA EUROPEJSKA CHCE ZAKAZAĆ UNIKANIA PRACY NA ETACIE (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

WYNIKI

Sprzedaż detektorów i modułów detekcyjnych w tym okresie wyniosła łącznie ok 14 mln zł wobec ponad 17 mln zł rok wcześniej. Sprzedaż materiałów półprzewodnikowych...

INNE

Przeciętna wypłata emerytury i renty w 2023 roku była wyższa ponad 17% w ujęciu rocznym i wyniosła prawie 3 270 zł zł , podał...

USA

Ponad 4% w handlu przedsesyjnym zyskiwały akcje Goldman Sachs. To reakcja na wyjątkowo dobre wyniki za pierwszy kwartał tego roku. Bank zwiększył zysk o...

USA

Sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo wzrosła w marcu o 0,7% w ujęciu miesiąc do miesiąca -podał amerykańsku Departament Handlu. To najwyższy wzrost tego wskaźnika o...