Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

EUROPA

BYŁY PREZES AUDI DOSTANIE ZAWIASY

Były prezes Audi wynegocjował wyrok w zawieszeniu.

BYŁY PREZES AUDI

Były prezes Audi, Rupert Stadler, chce przyznać się do winy w procesie znanym jako Dieselgate, dotyczącym oszustwa przy podawaniu wyników emisji spalin. Stadler chce także złożyć obszerne wyjaśnienia w tej sprawie.

Stadler od lat twierdził, że jest niewinny. Jednak według sądu, szef Audi najpóźniej do lipca 2016 roku powinien wiedzieć, że wartość pomiarów spalin mogły zostać zmanipulowane, a mimo to nie poinformował o tym kontrahentów i pozwolił, by sprzedaż trwała do początku 2018 roku.

Proces w sprawie największej niemieckiej afery gospodarczej w powojennej historii ciągnie się od wielu lat. W 2015 roku amerykańska agencja ochrony środowiska ujawniła, że oprogramowanie sterujące silnikami Diesla w autach grupy VW wprowadza w błąd. Wykazywana wartość emisji spalin na stanowiskach tesyowych miała niewiele wspólnego z rzeczywistymi wartościami emitowanymi przez samochody w codziennej eksploatacji.

CZYTAJ TEŻ: FIRST REPUBLIC NIE BYŁ OSTATNI. TERAZ BANK PACWEST MA PROBLEM

Rupert Stadler będzie zeznawał za dwa tygodnie. Sąd zapowiedział, że przyznanie się do winy i zapłacenie kary finansowej w wysokości ponad 1 miliona euro będą warunkami wydania wyroku w zawieszeniu. W przeciwnym wypadku były prezes trafiłby do więzienia. Stadler zapłacił już swemu byłemu pracodawcy ponad 4 miliony euro odszkodowania. Podobnie zrobił były prezes Volkswagena, Martin Winterkorn, który musiał zapłacić ponad 11 milionów euro. Straty grupy Volkswagen i Audi związane ze skandalem Dieselgate wyniosły ponad 30 miliardów euro.

W sprawie już wcześniej przyznało się do winy wielu managerów i inżynierów związanych z konstrukcją silników diesla.

Dla całych Niemiec Dieselgate była ciosem w wiarygodność niemieckiego przemysłu samochodowego. W 2022 roku, podobnie zresztą jak w latach poprzednich, najważniejszym składnikiem niemieckiego eksportu były samochody i części samochodowe o łącznej wartości ponad 244 miliardów euro i 15,5-procentowym udziale w całym eksporcie tego kraju.

BYŁY PREZES AUDI DOSTANIE ZAWIASY

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Zamiast spodziewanego niewielkiego zysku PKP cargo zaraportowało, że w trzecim kwartale poniosło 8 mln zł straty. Jeden z członków zarządu spółki odmówił podpisania się...

FIRMA

Po zakończeniu dzisiejszej sesji, swoimi wynikami podzielił się obuwniczy gigant z Polkowic.

UNIA EUROPEJSKA

Komisja Europejska uważa, że blokowanie przez polskich transportowców polsko-ukraińskiej granicy jest nie do zaakceptowania i grozi Polsce postawieniem przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

KREDYTY

Już 8 stycznia Bank gospodarstwa Krajowego może ogłosić koniec środków na program bezpieczny kredyt na 2%. Jak ocenia prezes PKO Banku Hipotecznego Katarzyna Kurkowska-Szczechowicz-...

%d bloggers like this: