Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

USA

BURZA NA OBLIGACJACH PONIEWIERA RYNKI

BURZA NA OBLIGACJACH

W centrum burzy zawirowań na rynku w tym tygodniu znajduje się rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych. Rentowność, która odzwierciedla koszty pożyczek dla emitentów obligacji, stale rosła w ostatnich tygodniach i osiągnęła we wtorek 4,8%, czyli poziom ostatni raz obserwowany tuż przed kryzysem finansowym w 2008 roku. Dzisiaj wycena amerykańskiego długu jest o 14 punktów bazowych niżej- ale coraz częściej pojawiają się głosy, że tylko krach na rynkach akcji może przywrócić równowagę na rynku obligacji.

Gwałtowne ruchy na rynku obligacji w tym tygodniu uderzyły w inwestorów i odnowiły obawy nie tylko przed recesją, ale i o mieszkalnictwo, banki, a nawet stabilność fiskalną rządu Stanów Zjednoczonych. Nieustanny wzrost kosztów finansowania zewnętrznego przerósł przewidywania prognostów i sprawił, że Wall Street zaczęła szukać wyjaśnień.

Chociaż Rezerwa Federalna podnosi swoją stopę referencyjną od 18 miesięcy, do niedawna nie miało to wpływu na długoterminowe obligacje skarbowe, ponieważ inwestorzy wierzyli, że obniżki stóp prawdopodobnie nadejdą w najbliższej przyszłości.

Zaczęło się to zmieniać w lipcu, wraz z oznakami ożywienia gospodarczego, które pojawiło się na przekór oczekiwaniom spowolnienia. Jednak w ostatnich tygodniach obawy o recesję powróciły, gdyż urzędnicy Fed nieustannie podkreślają, że stopy procentowe pozostaną podwyższone przez długi czas.

CZYTAJ TEŻ: SPADKI NA WALL STREET

Według Bloomberga obligacje o dłuższym terminie zapadalności straciły 46% od szczytu w marcu 2020 r., co stanowi gwałtowny spadek w przypadku rzekomo jednej z najbezpieczniejszych dostępnych inwestycji.

„Akcje spadają, jakby była recesja, ceny rosną, jakby nie było granic, a złoto wyprzedaje się, jakby inflacja wygasła” – powiedział Benjamin Dunn, były dyrektor ds. ryzyka funduszy hedgingowych w Alpha Theory Advisors. „Nic z tego nie ma sensu.” – dodaje.

Dzieje się tak dlatego, że wzrost rentowności długoterminowych pomaga Fed w walce z inflacją. Zaostrzenie warunków finansowych i obniżenie cen aktywów powinno zmniejszyć popyt, w miarę jak coraz więcej Amerykanów będzie ograniczać wydatki lub tracić pracę.

„Niestety uważam, że przeciętny Amerykanin musi teraz odczuwać pewien ból” –powiedziała Lindsay Rosner, dyrektor ds. inwestycji wielosektorowych w Goldman Sachs. Na osłodę jednak przypominamy, że przyszły rok to dla amerykanów rok wyborczy, a ze większość z nich inwestuje na giełdzie toteż demokraci będą robić wszystko, aby nie zniechęcić do siebie wyborców.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

BURZA NA OBLIGACJACH PONIEWIERA RYNKI

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Zamiast spodziewanego niewielkiego zysku PKP cargo zaraportowało, że w trzecim kwartale poniosło 8 mln zł straty. Jeden z członków zarządu spółki odmówił podpisania się...

FIRMA

Po zakończeniu dzisiejszej sesji, swoimi wynikami podzielił się obuwniczy gigant z Polkowic.

UNIA EUROPEJSKA

Komisja Europejska uważa, że blokowanie przez polskich transportowców polsko-ukraińskiej granicy jest nie do zaakceptowania i grozi Polsce postawieniem przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

KREDYTY

Już 8 stycznia Bank gospodarstwa Krajowego może ogłosić koniec środków na program bezpieczny kredyt na 2%. Jak ocenia prezes PKO Banku Hipotecznego Katarzyna Kurkowska-Szczechowicz-...

%d bloggers like this: