Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

BUDŻET 2023 – DEFICYT REALNY NA POZIOMIE 200 MLD?

Znamy budżet na przyszły rok. Projekt ustawy w tej sprawie został dzisiaj przyjęty przez rząd – poinformował rzecznik Piotr Mueller.

BUDŻET 2023 – DEFICYT REALNY NA POZIOMIE 200 MLD?

Jak podało ministerstwo finansów, w budżecie założono wydatki w wysokości 672,7 mld zł oraz wpływy w kwocie 604,7 mld zł. Oznaczałoby to, że deficyt budżetu na koniec 2023 r. nie przekroczy 68 mld zł.

W budżecie zabezpieczono środki na wzmocnienie obronności, rozpoczęcie realizacji projektów z KPO oraz podwyżki dla nauczycieli.

Jak przekazuje resort finansów, rząd będzie kontynuował dotychczasową politykę społeczno-gospodarczą, zapewni środki na kluczowe programy społeczne z zakresu wspierania rodziny. Wśród nich na: program „Rodzina 500+”, realizację świadczenia „Dobry Start” oraz rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO), waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2023 r. wskaźnikiem waloryzacji na poziomie 113.8%, a także wzrost nakładów na finansowanie ochrony zdrowia, realizację zadań inwestycyjnych w zakresie m.in. transportu lądowego oraz kultury i ochrony dziedzictwa narodowego czy zwiększenie wydatków w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki.

Budżet na 2023 r. odpowiada na wyzwania geopolityczne i makroekonomiczne. To budżet bezpieczeństwa, odpowiedzialności i zapewnienia realizacji ważnych programów społecznych. To odpowiedzialny plan na trudne czasy wzmożonej niepewności, zorientowany na duże inwestycje w zakresie bezpieczeństwa kraju, a jednocześnie zapewniający bezpieczeństwo finansów publicznych. Polska w dalszym ciągu pozostaje w gronie tych krajów Unii Europejskiej, które są w stanie sprostać unijnemu limitowi fiskalnemu w zakresie wielkości długu sektora instytucji rządowych i samorządowych.

minister finansów Magdalena Rzeczkowska


Przygotowując projekt, rząd założył, że PKB w przyszłym roku wzrośnie o 1,7 proc., a inflacja wyniesie 9,8 proc.

CZYTAJ TEŻ: JAK NBP BĘDZIE WALCZYŁ Z INFLACJĄ? STRATEGIA NA 2023 ROK

Poza budżetem znalazły się wydatki rządowych funduszy celowych, funduszy utworzonych i zarządzanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.


Jak napisał na Twitterze członek RPP i były wiceminister finansów Ludwik Kotecki, w momencie gdy złoty bije kolejne rekordy słabości, pojawia się projekt legislacyjny demolujący ostatnie pozory prowadzenia polityki budżetowej zgodnie z zasadami czy regułami. „Taka jazda bez trzymanki raczej podważa zaufanie do naszej waluty. A słaby złoty napędza inflację” – dodał Kotecki.

To, że większość wydatków została wypchnięta poza budżet krytykował w BIZNES24 również ekonomista, Marek Zuber. Jego zdaniem realny deficyt może wynieść w przyszłym roku nawet 200 mld zł.

Dla przykładu, jak podaje „Rzeczpospolita”, w tym roku poprzez tzw. fundusze pozabudżetowe finansowane są 14. emerytury (11,4 mld zł z Funduszu Pomocy), a także dodatki energetyczne (ok. 23 mld zł z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19).


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

BUDŻET 2023 – DEFICYT REALNY NA POZIOMIE 200 MLD?

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O kryzysie w budowlance i w produkcji budowlano-montażowej oraz przede wszystkim na rynku drewna rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Markiem Kubiakiem, prezydentem Polskiej...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co mówi raport BIEC rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z profesor Marią Drozdowicz-Bieć z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O protestach w Chinach i o polityce zero covid rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Bartoszem Ziółkiem, prezesem Amber Global Consulting, wykładowcą studiów chińskich...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co w tym momencie determinuje sytuację na rynku walut rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Jackiem Maliszewskim, głównym ekonomistą w Niezależnym Domu...

%d bloggers like this: