Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

BUDOWLANKA NADAL TRACI (ROZMOWA)

O danych dotyczących produkcji budowlano-Montażowej i problemach polskiej branży budowlanej rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Michałem Leszczyńskim z Polskiego Związku Firm Deweloperskich

BUDIMEX W MSCI POLAND

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Mamy najnowsze dane z budowlanki. Niestety sytuacja nie jest najlepsza. Budowlanka w danych gusowskich: produkcja budowlano-montażowa wciąż traci 4,9% na minusie. To jest spadek dwukrotnie ponad silniejszy od prognoz ekonomistów, którzy szacowali na 2% spadek produkcji budowlano-montażowej w lutym w porównaniu do lutego poprzedniego roku. Polska budowlanka wciąż na głębokim minusie. Będziemy komentować tę informację z Michałem Leszczyńskim z Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Dzień dobry, witam w BIZNES24.

MICHAŁ LESZCZYŃSKI, POLSKI ZWIĄZEK FIRM DEWELOPERSKICH: Dzień dobry panie redaktorze, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: To nie są najlepsze informacje: 4,9% spadku – to są bardzo złe informacje, w zasadzie. 4,9% spadku w lutym po spadku o 6,1 procent w styczniu. Z czego mogły wynikać te spadki? W styczniu mówiliśmy o ataku zimy, w lutym już chyba takich ataków zimy nie było…?

POLSKA BUDOWLANKA
Polska budowlanka wciąż na hamulcu. Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

ML: Niewątpliwie mamy do czynienia z pewnym strukturalnym problemem dotyczącym budownictwa, zwłaszcza budownictwa mieszkaniowego w Polsce, który można obserwować na podstawie danych już od wielu miesięcy. Bo tak jak wiemy w budowlance można prognozować dane na podstawie chociażby informacji o udzielonych pozwolenia na budowę, a ta liczba w zeszłym roku była rekordowo niska, najniższa od 5 lat.

I na ten kryzys strukturalny składa się bardzo wiele czynników, które nowy rząd zakłada, że rozwiąże, a my wciąż oczekujemy z coraz większym niepokojem na propozycje tych rozwiązań. Przede wszystkim chodzi tutaj o narzędzia uruchamiające podaż gruntów. Mamy bowiem do czynienia z praktycznym wyczerpaniem się nowych gruntów budowlanych w tych miejscach, w których Polacy chcą mieszkać i w których biznes chce budować.

BUDOWLANKA NADAL TRACI (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

Mówię o tych 20% polskich gmin, czyli głównie dużych miastach otoczonych obszarami aglomeracyjnymi. I to tam ten kryzys podażowy jest największy. Dane makro w skali Polski o tym, że gdzieś na ścianie wschodniej czy na obszarach wiejskich są grunty budowlane, są bez znaczenia, ponieważ nikt tam nie będzie budował.

Drugim elementem tego kryzysu jest oczywiście kwestia popytu. I tutaj rynek trwa w oczekiwaniu i czeka na obiecane programy wspierające indywidualnych nabywców programy kredytowe wzorowane na tych ogłaszanych przez rząd PiS-u. Przy czym oczekujemy jakiejś stabilności tych programów i tego, żeby one były najlepiej rozłożone w czasie, a nie miały charakteru akcyjnego, bo to też rynek ciężko znosi, kiedy ogłaszany jest kredyt na jeden rok czy brany przez kilka miesięcy. Widzieliśmy efekty tego chociażby w zeszłym roku w schyłkowej części rządów PiS-u, kiedy wywoływało to bardzo nerwowe ruchy wśród nabywców. I to nie sprzyja długotrwale rynkowi.

MD: To nikomu nie sprzyja. To jest tak, jakby kazano nam wbiec na bieżnię, przebiec 15 kilometrów, potem zejść, odpocząć, potem znowu na bieżnię wejść na pół godzinki, potem znowu zejść i tak dalej. To prędzej czy później człowiek tego nie wytrzyma i serce tego nie wytrzyma. Mamy taką arytmię przez te programy, które trwają pół roku, a potem mamy ciszę i znowu pół roku.

Wracając jednak do ziemi, bo to jest bardzo ciekawa kwestia. Koszula bliska ciału, więc patrząc na Warszawę: mamy w Warszawie bardzo dużo terenów, np. nad tunelami kolejowymi. Dlaczego one nie są zabudowane? Tereny w centrach miast, najlepsze lokalizacje w mieście? Przecież to są wolne działki, które teoretycznie tam powinny stać budynki, nawet, jeżeli nie mieszkaniowe, to biurowce.

ML: System prawny w Polsce jest tak zbudowany, że zawsze jest więcej powodów, dla których nie można zabudować działki, niż można – to może w takim skrócie powiem. Bo kiedy opracowywaliśmy teraz właśnie analizę dotyczącą Warszawy wybranych gruntów, to tych przyczyn niemożności zabudowania działki naliczyliśmy 14 i przestaliśmy liczyć, żeby to nie była za długa lista.

Niewątpliwie jest tak, że po stronie tych gruntów, które są w rękach prywatnych, nie ma praktycznie żadnych zachęt do tego, żeby te grunty wypuścić na rynek. Można je bezpłatnie trzymać mimo ich przeznaczenia w planie miejscowym, chociażby na cele mieszkaniowe. Często jest to też opłacalne z uwagi na kształt, jaki przybrała w Polsce renta planistyczna, którą płaci się w przypadku zbycia gruntu w ciągu pięciu lat. I to jest, można powiedzieć czubek tej góry lodowej problemów.

Jest dużo problemów technicznych. Tutaj musimy wspomnieć o tym, że za dziesięć dni wchodzi nowelizacja rozporządzenia o warunkach technicznych, czyli rozporządzenia, które mówi, jak w Polsce budować domy. Tę nowelizację przygotował pan minister Buda pod hasłem tzw. walki z tak zwaną patodeweloperką.

Rozliczne organizacje, nie tylko biznesowe, ale również podmioty publiczne, zwracały się o przesunięcie wejścia w życie tych rozwiązań, ponieważ one rodzą bardzo dużo problemów, przede wszystkim z optymalnym wykorzystaniem działki budowlanej. Ten case placów zabaw….

MD: W takim razie pozwoli Pan, że umówimy się na rozmowę o tym rozporządzeniu w najbliższych dniach, bo jest to jeden z najważniejszych tematów, o których też dyskutują nasi widzowie. Bardzo dziękuję. Michał Leszczyński z Polskiego Związku Firm Deweloperskich był naszym gościem. Dziękuję pięknie.
 
ML: Bardzo dziękuję.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

BUDOWLANKA NADAL TRACI (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

WYNIKI

Sprzedaż detektorów i modułów detekcyjnych w tym okresie wyniosła łącznie ok 14 mln zł wobec ponad 17 mln zł rok wcześniej. Sprzedaż materiałów półprzewodnikowych...

INNE

Przeciętna wypłata emerytury i renty w 2023 roku była wyższa ponad 17% w ujęciu rocznym i wyniosła prawie 3 270 zł zł , podał...

USA

Ponad 4% w handlu przedsesyjnym zyskiwały akcje Goldman Sachs. To reakcja na wyjątkowo dobre wyniki za pierwszy kwartał tego roku. Bank zwiększył zysk o...

USA

Sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo wzrosła w marcu o 0,7% w ujęciu miesiąc do miesiąca -podał amerykańsku Departament Handlu. To najwyższy wzrost tego wskaźnika o...