ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Budowa domu 100-metrowego parterowego, na działce to wydatek zbliżający się do pół miliona złotych. Dlaczego tak drogo? Czy można jakoś ograniczyć te koszty? Można, na przykład robiąc część prac samemu… Grzegorz Demczyszak, ekspert rankomat.pl, który to Rankomat przeprowadził zestawienie, poskładał dane o robociźnie i o materiałach budowlanych jest naszym gościem. Witam bardzo serdecznie.
GRZEGORZ DEMCZYSZAK: RANKOMAT: Dzień dobry panu, dzień dobry Państwu.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
RM: Przede wszystkim 12,3 procent to jest zidentyfikowany przez Was wzrost kosztów robocizny. Na to rozumiem, nic nie poradzimy, chyba że zatrudnimy się sami na budowie. Jak wygląda sytuacja z materiałami? Bo tutaj nie jest tak bardzo jednoznacznie. Są takie, które poszły w górę rok do roku, są takie, które są nieco tańsze.
GD: Myślę, że można uznać, iż materiały budowlane na początku tego roku są w podobnej cenie dostępne, jak miało to miejsce na początku ubiegłego roku. Faktycznie odnotowano nawet delikatny spadek materiałów budowlanych na poziomie 0,3%. A więc to jest jakiś taki statystyczny błąd, choć w niektórych grupach tych produktów odnotowano spadek na poziomie 3-4% albo nawet delikatny wzrost, ale to jest pokroju 2%, więc mówimy naprawdę o drobnych wahaniach. Więc możemy założyć, że przynajmniej w kwestii materiałów budowlanych ten wzrost będzie nieodczuwalny. Czego jednak nie możemy powiedzieć o samych usługach.
RM: Robocizna jest w zależności od części budowy, na ogół drugą połową mniej więcej kosztów. Więc jeśli mamy możliwość pracy z rodziną, na przykład przy niektórych fragmentach tego procesu budowlanego, to pewnie jest to sposób, żeby oszczędzić. Natomiast kwestią taką dosyć istotną wydaje mi się, jest pytanie o to… może inaczej powiem, no bo nie da się zredukować kosztu budowy ścian, ale można próbować oszczędzić na tym, co jest najdroższe. A właśnie budowa ścian okazuje się być największą częścią z tych prawie 500 tysięcy złotych, które na taki modelowy w cudzysłowie stumetrowy parterowy dom trzeba wydać.

GD: To prawda. I trzeba tutaj zaznaczyć, że te kwoty, którymi operujemy, to są kwoty średnie i to na dodatek netto, więc niestety jeszcze trzeba do nich doliczyć podatek. Tak, jak pan wspomniał, część prac możemy wykonać sami. Teraz pytanie, czy jesteśmy w stanie sami wylać fundamenty i postawić ściany? To może być trudne dla przeciętnego człowieka.
Ale tak, oszczędności można szukać w takich pracach, które możemy wykonać sami i oszczędności można również szukać w materiałach budowlanych. Jeżeli mamy dużo czasu, nie śpieszy nam się, to również może nam pomóc oszczędzić pieniądze. Dlaczego? Ponieważ możemy obserwować jakie są promocje aktualnie w marketach budowlanych, czekać na lepszy moment, aż właśnie się takie pojawią, a więc kupić coś za niższe pieniądze. Możemy też szukać fachowców, którzy będą się licytować o to, za jaką kwotę wykonają nam poszczególne usługi. Ale to w praktyce wszystko oznacza, że ten czas realizacji naszego wymarzonego domu, no niestety najprawdopodobniej będzie się wydłużać.
RM: A zatem ci, którzy nie muszą się spieszyć, mogą oszczędzić. Nie zawsze to działa w ten sposób. Grzegorz Demczyszak, ekspert rankomat.pl był naszym gościem. Bardzo serdecznie dziękuję.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV