Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

BRUKSELA ZABLOKUJE FUNDUSZE POLSCE W LUTYM – TWIERDZI BLOOMBERG

W pierwszym tygodniu lutego Komisja Europejska ogłosi zablokowanie wszystkich pieniędzy dla Polski – twierdzi agencja Bloomberg powołując się na źródła zorientowane w negocjacjach między Polską i Węgrami a Brukselą. Chyba, że Polska w ciągu tygodnia przywróci zgodny z konstytucją ustrój sądów powszechnych, na co się raczej nie zanosi.

Vera Jourova
VERA JOUROVA NA OBCHODACH 41 POROZUMIEŃ SIERPNIOWYCH W POLSCE

Bruksela zablokuje fundusze Polsce i Węgrom wkrótce po tym – piszą dziennikarze Bloomberga – gdy w przyszły poniedziałek – 24 stycznia – minie termin który Polska i Węgry dostały na udowodnienie, że pieniądze z unijnych funduszy są wydawane w sposób gwarantujący przejrzystość i zgodność z unijnymi zasadami. A Unia nie poczuje się przekonana w tej sprawie dopóki nie uzna, że w obu państwach obowiązują rządy prawa.

Bruksela zablokuje fundusze – złoty osłabi się o 12%

Polska straci po tej decyzji dostęp do 130 miliardów euro zaplanowanych na 7 lat, Węgry – do 40 miliardów euro. Chodzi o wszystkie unijne fundusze, a nie tylko o unijny plan odbudowy. Zdaniem Bloomberga ostatnie wypowiedzi m.in. Very Jourovej, wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej, nie dają nadziej, że Bruksela, żeby uratować kompromis z Polską i Węgrami, pójdzie na ustępstwa.

CZYTAJ TEŻ: WĘGLAN LITU WPROWADZI SERBIĘ DO UNII EUROPEJSKIEJ?

Bloomberg przypomina też wyliczenia Oxford Economics, którego analitycy wyliczyli, że zablokowanie unijnych funduszy osłabi fundamentalnie złotego wobec dolara o 12% w ciągu dwóch lat.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

BRUKSELA ZABLOKUJE FUNDUSZE POLSCE W LUTYM - TWIERDZI BLOOMBERG

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UE

Apple na celowniku KE za ograniczenie dostępu do technologii i usług, które umożliwiają płatności bezpośrednio z iPhone'ów.

BIZNES I POLITYKA

Co zawiera tarcza antyputinowska zaprezentowana przez premiera Mateusza Morawieckiego? Jeden projekt, który już się toczy, jeden, który nie może zacząć sie od 2019 roku,...

UE

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z dziennikiem "Financial Times" zarzucił Komisji Europejskiej, że stawia Polsce żądania, "przystawiając jej pistolet do głowy". Wezwał Brukselę, by...

UE

Złoty stabilnie słaby we wtorek - euro kosztuje o 10:30 4.573 zł, frank 4.265 zł, a dolar 3.925 zł. Komisja Europejska może dziś w...

%d bloggers like this: