Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

BRUDNE PIENIĄDZE W CREDIT SUISSE. KRWAWI DYKTATORZY, ŁAPÓWKARZE, HANDLARZE LUDŹMI I GIEŁDOWI OSZUŚCI

Brudne pieniądze w Credit Suisse. Wielki wyciek danych z drugiego największego pod względem aktywów banku w Szwajcarii pokazuje szokujące dane o tym komu Credit Suisse pozwala przechowywać pieniądze.

CREDIT SUISSE
CREDIT SUISSE / FOT. CREDIT SUISSE

Informacje opublikowane w niedzielę po południu przez 40 światowych dzienników jeżą włosy na głowie. Wynika z nich, że Credit Suisse w ramach swojego działu private bankingu przechowywał pieniądze osób wobec których toczyły się procesy, i osób skazanych za malwersacje na ogromną skalę, w tym krwawych dyktatorów i ich rodzin, skorumpowanych polityków i giełdowych kanciarzy.

CZYTAJ TEŻ: ATAK NA BANKI NA UKRAINIE. CYBER-ALARM W POLSCE

Bazę danych klientów Credit Suisse pozyskali od osoby z wewnątrz banku dziennikarze niemieckiej gazety Suddeutsche Zeitung i podzielili się nią z innymi redakcjami (m.in. amerykańskim New York Timesem, brytyjskim Guardianem, czy francuskim Le Soire) wchodzącymi w skład OCCRP – konsorcjum redakcji walczących z korupcją i przestępczością.

Redakcje publikujące dane pochodzące z bazy 30 tys. klientów, którzy w Credit Suisse zgromadzili ok. 100 miliardów franków szwajcarskich (ok. 420 miliardów złotych), cytują oświadczenie insidera, który wykradł bazę z banku. Jeden z informatorów twierdzi, że dane przekazał ponieważ jego zdaniem tajemnica bankowa, na którą powołuje się Credit Suisse chroniąc dane swoich klientów jest listkiem figowym skrywającym wstydliwą rolę banku jako współpracownika oszustów podatkowych.

Czyje dane zawiera przeciek z Credit Suisse

Wśród osób, które zdeponowały w Credit Suisse pieniądze o podejrzanym pochodzeniu redakcje publikujące dane z przecieków wymieniają m.in.

  • Pawło Łazarenkę, byłego premiera Ukrainy z końca lat 90-tych,
  • Saniego Abacha, krwawego dyktatora Nigerii,
  • Ferdinanda Marcosa, krwawego dyktatora Filipin,
  • Alaa i Gamala Mubaraków, synów Hosniego Mubaraka, dyktatora Egiptu,
  • Ronalda Li Fook-shiu, skazanego za łapówkarstwo (brał pieniądze za wpuszczenie spółek na parkiet) byłego prezesa giełdy w Hongkongu,
  • Eduarda Seidela, byłego menedżera Siemensa, skazanego za zorganizowanie wielkiego mechanizmu korupcyjnego dzięki któremu Siemens pozyskiwał zamówienia w Afryce,
  • Stefan Sederholm- Szweda, który na Filipinach stworzył system handlu kobietami zmuszanymi do świadczenia usług seksualnych,
  • Rodoljuba Radulovicia, Serba, który oszukiwał inwestorów giełdowych w USA tworząc tzw. pump-and-dump-schemes. To mechanizm polegający na oszukańczym pompowaniu cen akcji małych spółek i sprzedawaniu tych akcji po zawyżonych cenach inwestorom,
  • a także kilkanaście osób – polityków, menedżerów, przedsiębiorców – zamieszanych w wyciąganie pieniędzy z wenezuelskiego państwowego koncernu naftowego.

Ponieważ wśród danych przekazanych redakcjom śledczym znajdują się nie tylko nazwiska i sumy zdeponowane w Credit Suisse – ale również daty operacji na rachunkach – w szeregu przypadku widać, że rachunki otwierane były często już po tym, jak klienci banku popadali w kłopoty w krajach, których byli rezydentami. A nierzadko również po skazaniu ich za oszustwa i konfiskacie majątku.

Oświadczenie Credit Suisse ws. wycieku

Credit Suisse w opublikowanym w niedzielę oświadczeniu zdecydowanie odrzuca zarzuty i insynuacje dotyczące rzekomych praktyk biznesowych banku. Pełną treść oświadczenia mogą Państwo przeczytać tutaj: oświadczenie Credit Suisse.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

BRUDNE PIENIĄDZE W CREDIT SUISSE. KRWAWI DYKTATORZY, ŁAPÓWKARZE, HANDLARZE LUDŹMI I GIEŁDOWI OSZUŚCI

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

%d bloggers like this: