MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: A w biznesie turystycznym nastroje co najmniej zróżnicowane. Właściciele kwater narzekają na dużo niższe zainteresowanie klientów. Z kolei operatorzy hoteli deklarują dużo więcej rezerwacji niż przed rokiem. Wszyscy natomiast wspominają z tęsknotą bon turystyczny.
Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister sportu i turystyki, odpowiedzialny za turystykę właśnie, jest z nami. Dzień dobry Panie ministrze.
ANDRZEJ GUT-MOSTOWY, MINISTERSTWO SPORTU I TURYSTYKI: Witam, panie redaktorze, witam Państwa.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Czy naprawdę nie ma szans na powrót tej jakże atrakcyjnej formy wsparcia krajowego biznesu turystycznego?
CZYTAJ TEŻ: SŁABY SEZON W TURYSTYCE? BRAK BONU TURYSTYCZNEGO ODCZUWALNY DLA BRANŻY? (ROZMOWA)
AG-M: Oczywiście, że taka szansa jest i należy o tym myśleć w przyszłości, ale w innym kształcie i innej formie. Chciałbym przypomnieć, że bon turystyczny był wprowadzony jako nadzwyczajne rozwiązanie w sytuacji (pandemii, przyp. trans.) z funduszu COVID wolą parlamentu kwota 4 mld została przeznaczona na wsparcie branży turystycznej, która była zamknięta prawie przez dwa lata lub częściowo zamknięta.
W tej chwili mamy troszeczkę inną sytuację. Zdania na temat bonu turystycznego także są podzielone. Oczywiście wszyscy pozytywnie oceniają, (przynajmniej zdecydowana większość ocenia pozytywnie bon turystyczny jako formę wsparcia branży i także wsparcia polskich rodzin. Natomiast w różnych sektorach bon turystyczny jest postrzegany jako ten instrument, który był tylko potrzebny w czasach covidu.
Natomiast w czasach, kiedy inne sektory gospodarki, inne sektory państwa też funkcjonują, takie nadzwyczajne, tylko wsparcie branży turystycznej ma także swoich przeciwników. Była dyskusja w komisji sejmowej Sportu i Turystyki i wprost zadano pytanie co dalej z bonem turystycznym. I było kilka wypowiedzi, absolutnie uważano, że bonu turystycznego w tej formie nie powinno być na przyszłość. I byli to członkowie komisji, posłowie, przedstawiciele branży turystycznej, którzy mają obiekty noclegowe.
Także sytuacja jest bardzo złożona i wymaga dłuższych konsultacji. I absolutnie deklarujemy, że po wyborach, bo już teraz chyba nie będzie na to czasu, taki instrument na mocy pewnego porozumienia pracodawcy-pracownicy, aby część świadczeń socjalnych wykorzystać na bon turystyczny i wsparciem państwa, aby taki instrument zachęcający do turystyki krajowej można było wprowadzić.
MD: Będziemy śledzić tę dyskusję i na pewno o niej powiemy, kiedy tylko jakiekolwiek decyzje zapadną w tej sprawie. Ale przejdźmy jeszcze do turystyki, która się dzieje tu i teraz, czyli do wakacji 2023 w Polsce. Państwo śledzicie przyjazdy zagranicznych turystów, my mówimy najczęściej o krajowej turystyce, ale zagraniczni turyści także do Polski przyjeżdżają. Przypominamy Państwu, jakie jest zainteresowanie korzystaniem z oferty turystycznej w Polsce, gości z zagranicy.

AG-M: Zainteresowanie turystów jest w tym roku na znacznie wyższym poziomie niż w latach ubiegłych. Mamy statystyki za pierwszy kwartał i okazuje się, że turystów z zagranicy przyjechało nawet o kilka procent więcej niż w rekordowym roku 2019. Natomiast są kraje takie, jak Słowacja, Litwa, Łotwa w których wzrost jest 40-50 procent, a z Czech to jest prawie dwukrotnie więcej niż w tym rekordowym roku.
Czyli pokazuje to, że są kraje, zwłaszcza kraje europejskie, kraje bliskie, gdzie nastąpił istotny, fundamentalny wzrost turystów zagranicznych przyjeżdżających do Polski. Dlatego możemy powiedzieć, że w turystyce zagranicznej wróciliśmy na poziomy przedpandemiczne (przypomnijmy: poziomy rekordowe). Ale także turystyka krajowa jest na poziomie wyższej ilości noclegów niż przed pandemią.
MD: Chcecie tę falę jakoś wykorzystać? Planujecie jakieś, może kampanie promocyjne Polski za granicą, skoro jest zainteresowanie, które można jeszcze bardziej rozpalić?
AG-M: Tak, zdecydowanie tę kampanię prowadzi Polska Organizacja Turystyczna.
MD: A Pan ją nadzoruje.
AG-M: Tak. Kilka dni temu otworzyliśmy ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Pradze, który zajmie się rynkiem czeskim i słowackim. W najbliższych tygodniach także otwarcie ośrodka na Węgrzech, także w Izraelu. Czyli te rynki na których widzimy największy potencjał przyjazdowy, to w te rynki zdecydowanie będziemy inwestować. Co jest istotne, że zdefiniowaliśmy najważniejsze czynniki, które zachęcają i spowodowały ten powrót turystów zagranicznych do Polski. Podstawowy czynnik to duża atrakcyjność cenowa.
Oczywiście my narzekamy na inflację, ale poziom cen w Polsce w porównaniu do innych krajów sąsiednich, europejskich jest znacznie niższy. Ja cytuję często turystów z Węgier, którzy byli w Małopolsce i mówili o wielkich atrakcjach Małopolski, ale także żartobliwie dodali: ale przy okazji kupiliśmy także kilka kostek masła. I to pokazuje, że ten poziom cen jest fundamentalnym elementem atrakcyjności turystycznej Polski.
Ale następny ważny element – poprawa stanu dróg, czyli przemieszczanie się przez Polskę. Dużo Czechów w tym roku wyjedzie nad polski Bałtyk i to pokazuje, że ten stan dróg istotnie skrócił czas podróżowania, a czas jest w naszych obecnych warunkach jednym z fundamentalnych elementów oceny atrakcyjności turystycznej. I jeszcze jeden bardzo ważny czynnik: wzrost sympatii do Polski, do Polaków poprzez całą sytuację związaną z wojną na Ukrainie z naszym dużym wsparciem dla Ukraińców w tej sytuacji spowodował, że ta sympatia jakoś odłożyła się wśród tych narodów europejskich i oni chcą zobaczyć ten kraj i nas poznać.
MD: No i ona teraz procentuje także w miesiącach wakacyjnych. Panie ministrze, jeszcze pytanie: Wy nie liczycie uchodźców z Ukrainy jako turystów, bo kiedyś liczono wszystkie osoby przechodzące przez granicę, ale ta fala nie była liczona do turystyki?
AG-M: Definicja turysty (wg) Światowej Organizacji Turystyki mówi, że jest to osoba, która udaje się poza miejsce stałego zamieszkania nie w celach zarobkowych, nie w celach imigracyjnych z co najmniej jednym noclegiem.
MD: I jeszcze jedno pytanie, które muszę zadać. Branża turystyczna, część tej branży narzeka, że obłożenie, szczególnie jeżeli chodzi o kwatery prywatne jest niższe nawet o 30%. Czy w Państwa danych, czy w Państwa informacjach widać jakieś obniżenie zainteresowania krajowymi podróżami po Polsce?
AG-M: Zdecydowanie nie. Widzimy, że to zainteresowanie jest zdecydowanie wyższe niż w latach ubiegłych. Mało tego. Chcemy podróżować w tzw. turystyce dystansu, czyli być dalej od tłumów, bliżej przyrody. Turystyka wiejska i agroturystyka cieszą się tutaj największym powodzeniem. Ja wolę opierać swoje zdanie na temat pewnych syntetycznych danych publikowanych przez GUS lub przez portale, które mają dostęp do tysięcy danych. I wtedy jest to wyciągnięcie pewnej obiektywnej prawdy a nie pewnych, szczątkowych danych.
MD: Panie ministrze, bardzo dziękuję za rozmowę. Dobrego sezonu życzymy wszystkim przedstawicielom branży turystycznej. Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister sportu i turystyki był naszym gościem. Dziękuję bardzo.
AG-M: Do zobaczenia na turystycznym szlaku.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV