Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

DREWNO STANIAŁO O 3 PROCENT. ALE PO WZROŚCIE O 280 PROCENT (ROZMOWA)

DREWNO STANIAŁO O 3 PROCENT. ALE PO WZROŚCIE O 280 PROCENT (ROZMOWA)

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Drewno sosnowe potaniało o 3,4 proc. miesiąc do miesiąca. To nie jest duży spadek ale ciekawy, być może początek trendu. Cena za metr sześcienny sosny W-standard na portalu e-drewno spadła w ubiegłym miesiącu we wrześniu do 624 zł. Ale nadal to jest cena o ponad 280% wyższa, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, gdy przedsiębiorcy za metr sześcienny sosny płacili 221 zł. Według analityków ten typ drewna to główny składnik w strukturze zakupowej przedsiębiorstw. Serwis e-drewno, przypomnę to system umożliwiający zakup drewna w nadleśnictwach całej Polski w drodze aukcji elektronicznych, prowadzonych przez Lasy Państwowe. O rynku drewna, o rynku mebli produkowanych z drewna będę teraz rozmawiał z Michałem Strzeleckim- dyrektorem biura Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli. Dzień dobry, witam w BIZNES24.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MICHAŁ STRZELECKI, DYREKTOR BIURA OGÓLNOPOLSKIEJ IZBY GOSPODARCZEJ PRODUCENTÓW MEBLI: Dzień dobry panie redaktorze, witam państwa.

MD: Tak, zrywa nam połączenia, bo to jest taka gorąca atmosfera. Na pewno cieszą się Państwo, że sosna staniała o 3,4 proc. To nie jest głęboki spadek biorąc pod uwagę to, że wcześniej były wzrosty o 280%. Ale panie Michale, czy dysponujecie danymi, o ile rosną ceny, czy drożeją meble- produkt docelowy w waszej produkcji, do którego  surowcem jest drewno?

DREWNO STANIAŁO O 3 PROCENT. ALE PO WZROŚCIE O 280 PROCENT (ROZMOWA)

MS: Tak. Takie dane posiadamy i w zasadzie w tym roku do lipca bieżącego roku te ceny wzrosły średnio o 9 proc. Jeśli chodzi o produkt gotowy, jak my mówimy o meblach. Natomiast surowiec drzewny, to nie jest jedyny z problemów, jeśli chodzi o koszty. Tutaj trzeba zwrócić uwagę, że tak naprawdę w tym roku firmy, które ten surowiec miały kupić w Lasach Państwowych, one w zasadzie ten surowiec już kupiły i zakontraktowały. Więc tak naprawdę my musimy myśleć i mówić o tym, co będzie się działo w przyszłym roku, a jak wiemy Lasy Państwowe zmieniły zasady sprzedaży tego surowca. I to może implikować kolejne problemy i wzrosty tych cen w przyszłym roku.

MD: Panie Michale. Jeżeli ktoś postanowiłby np. zbudować salę weselną, w związku ze spodziewanymi łagodnymi obostrzeniami. No i potrzebuje, musi kupić dużo mebli to kupi je taniej teraz na jesieni? Wiosną, w przyszłym roku, w lecie? Czy lepiej żeby, się wstrzymał z rok przed wybudowaniem?


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

DREWNO STANIAŁO O 3 PROCENT. ALE PO WZROŚCIE O 280 PROCENT (ROZMOWA)

MS: Trudne pytanie. Podejrzewam, że gdyby chciał te meble kupić szybko i na już, to będzie miało dosyć duży problem, bo jednak to obłożenia w fabrykach są na dość wysokim poziomie. Aczkolwiek jesień pokazała, że te spadki notujemy. Stąd troszeczkę jakby sytuacja na rynku surowców się ustabilizowała. Natomiast my spodziewamy się dalszych podwyżek i na pewno te podwyżki jeszcze w tym roku i w przyszłym roku będą się pojawiały.

MD: To sytuacja trudna na rynku drewna jest obserwowana w wielu krajach na świecie. Czy są jakieś rynki, do których teraz wyjątkowo opłaca się wysyłać towar, wysyłać meble? Przypominam, że meble są takim produktem polskiej gospodarki, który ma istotne znaczenie w strukturze naszego eksportu. A więc czy można gdzieś wysłać teraz meble, aby się dobrze sprzedały? I odbić sobie tę stratę, którą mieliśmy na surowcach?

CZYTAJ TEŻ: DREWNO BUDOWLANE NAJDROŻSZE W HISTORII

MS: A, wie Pan w zasadzie polska branża meblarska 90 proc. swojej produkcji eksportuje. Z czego głównie oczywiście obsługujemy rynki europejskie. I tutaj lokujemy głównie nasze produkty i upatrujemy tych szans. Natomiast dzisiaj wszyscy tak naprawdę patrzą na ceny, przyglądają się tym cenom. I to nie jest tak, że rynek akceptuje wszystko, co my chcielibyśmy zaproponować w związku z podwyżkami cen surowców. Ale to nie tylko, to są też wzrosty cen energii. Wynagrodzenia, które rosną. Więc oczywiście surowce to jest ważny element ale musimy patrzeć na tę produkcję znacznie szerzej.

MD: Michał Strzelecki- dyrektor biura Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli był naszym gościem. Bardzo Panu dziękuję za rozmowę. Będziemy do niej na pewno jeszcze wracać a tymczasem spokojnej podróży.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego tempo wzrostu cen w czerwcu było jeszcze wyższe niż w poprzednich miesiącach. Inflacja w czerwcu wyniosła 15,6%. To...

CENY

Kolejny kraj musi się mierzyć z dwucyfrową inflacją. W czerwcu zharmonizowana inflacja w Hiszpanii przyśpieszyła do 10% rok do roku z 8,5% zanotowanych w...

KREDYTY

WIBOR za tydzień może przekroczyć osiem procent. Stanie się tak, jeśli Rada Polityki Pieniężnej przegłosuje za tydzień podwyżkę głównej stopy o 100 punktów bazowych...

ŚWIAT

FED skupi się na walce z inflacją oraz na maksymalizacji zatrudnienia, wynika z wystąpienia szefa FED przed komisją bankową senatu USA.

%d bloggers like this: