Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

BRAK GAZU ZATRZYMAŁ FABRYKI W WIELKIEJ BRYTANII

Brak gazu i drogi prąd uderzają w biznes w Zachodniej Europie. CF Industries – ósmy, pod względem rocznej produkcji, największy na świecie producent nawozów sztucznych – wstrzymuje dwie swoje fabryki w Wielkiej Brytanii.

BRAK GAZU ZATRZYMAŁ FABRYKI W WIELKIEJ BRYTANII
Billingham w Wielkiej Brytanii, jeden z zakładów zatrzymanych z powodu braku gazu. / FOT.: CF Industries

Firma nie podała żadnych przewidywań kiedy możliwe będzie wznowienie produkcji – bo nikt nie ma pojęcia kiedy magazyny gazu zaczną się wypełniać, ani kiedy ustabilizuje się cena energii elektrycznej. Za brak gazu w Europie odpowiada Gazprom, który tłumacząc się awarią – nie wykorzystał letniego spadku popytu na gaz by wypełnić europejskie magazyny. W efekcie u progu sezonu grzewczego magazyny są wypełnione w niewielkim stopniu. Obserwatorzy uważają, że Gazprom wstrzymując dostawy chce wymusić na Europie wycofanie się z protestu przeciw budowie gazociągu Nord Stream II. To, że gazociąg wejdzie do użytku jest już pewne – budowa właśnie się zakończyła. Gazprom gra jednak jeszcze o uznanie, że Nord Stream II nie będzie podlegał unijnej dyrektywie energetycznej. Batalia toczy się w niemieckim sądzie najwyższym.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Co dalej z programem czyste powietrze? W tej sprawie spotykają się dziś rano przedstawiciele narodowego funduszu ochrony środowiska, polskiej spółki gazownictwa i strona rządowa...

CENY

Gazprom wezwał Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo do arbitrażu. Rosyjska spółka chce zmiany ceny gazu w kontrakcie jamalskim. PGNIG nie widzi do tego podstaw.

POLSKA

Ceny energii będą nadal rosły, a w połowie roku dynamika może sięgnąć rekordowych 27 procent. To z kolei przełoży się na wzrost inflacji, której...

UE

Kontrakty na gaz - z dostawą w styczniu 2022 roku - drugi dzień z rzędu utrzymują się na poziomie poniżej 100 euro.