Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

BORYS: JESTEŚMY GOTOWI DO NOWEJ TARCZY

BORYS: JESTEŚMY GOTOWI DO NOWEJ TARCZY
  • PFR gotowe do kolejnych tarcz
  • Dlaczego prezes PFR wspiera REITy
  • Dlaczego PFR inwestuje w CCC

TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ 16.09.2021 NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Jeżeli dojdzie do wyłączeń, to spodziewa się Pan programów- dołączeń miejscowych lockdownów- programów wsparcia, w których będzie uczestniczył Polski Fundusz Rozwoju? Jesteście na to gotowi?

PAWEŁ BORYS, POLSKI FUNDUSZ ROZWOJU: Rzeczywiście zgodnie z oczekiwaniami chyba Ministerstwa Zdrowia prezentowanymi przed kilkoma tygodniami przed nami czwarta fala, która najprawdopodobniej będzie miała szczyt gdzieś na przełomie października i listopada. Natomiast jeżeli ona będzie przebiegała podobnie jak np. w Wielkiej Brytanii, która już jest po czwartej fali to wzrostowi zachorowań nie towarzyszył tam skok hospitalizacji, śmiertelności. Na szczęście i nie było tam powodu do zamykania całych sektorów gospodarki. Więc wydaje się, że rzeczywiście gospodarczo powinniśmy przez tą czwartą, czy później piątą falę pandemii przechodzić możliwie stabilnie. Jeżeli chodzi o jakieś działania o charakterze regionalnym- to są to decyzje rządu, czy rzeczywiście jakieś wsparcie będzie potrzebne. Bo oczywiście cały czas działamy. Właśnie w tym tygodniu uruchomiliśmy chociażby program pożyczek preferencyjnych dla dużych przedsiębiorstw. Oczywiście jesteśmy gotowi do również podejmowania dalszych działań w zależności od rozwoju sytuacji.

MD: Rozumiem, że mówi Pan o uruchomieniu programu wsparcia dla dużych przedsiębiorców- ten został wczoraj uruchomiony znowu. A czy małe i średnie firmy również będą mogły liczyć na coś dla siebie?

PB: Tutaj może to już jest mniej widoczne ale prowadzimy prace dotyczące rozliczenia pierwszej, drugiej tarczy finansowej: to jest 348 tys. firm. Te firmy mają w tej chwili średnio około 2/3 subwencji umożonych. Dane z sektora bankowego na tym pokazują, że rzeczywiście sytuacja płynnościowa przedsiębiorstw w Polsce jest bardzo dobra. Wskaźniki płynności są na rekordowych poziomach. Większość firm ma takie bufory na 3-4 miesiące. Więc sektor przedsiębiorstw też jest przygotowany na ewentualnie właśnie czwartą, czy piątą falę. Więc myślę, że tutaj na pewno mamy zupełnie inną sytuację niż przez poprzednie 4-6 kwartałów. Pierwsze trzy fale; zarówno firmy są do tego lepiej przygotowane jak i skutki gospodarcze teraz tego wzrostu zachorowań w związku z zaawansowaniem programu szczepień powinny być znacznie mniejsze.

MD: No tak. Nasi widzowie oczywiście pytają przy tej okazji, czy normalizować sytuację z PKD, obawiając się, że znowu może być to jakiś problem, jeżeli chodzi o otrzymanie środków. Niemniej, zmieniając nieco temat: Panie prezesie-  PFR Venture zainwestowało w obligacje firm prywatnych, w obligacje CCC. To była ciekawa decyzja. Na rynku wiele osób się zdziwiło/. Dlaczego PFR inwestuje w tak dużą,  jedną z największych spółek na warszawskim parkiecie. Czy to oznacza wejście po PFR również do tych największych gigantów z naszej giełdy?

PB: Oczywiście ostatnie półtora roku głównie koncentrowaliśmy się na walkach ze skutkami pandemii, ale też chcemy wracać do naszego takiego podstawowego mandatu, to jest do inwestycji. Zwłaszcza wspieramy też te nowoczesne technologie. To finansowanie w kwocie 360 milionów złotych wzmacnia kapitałowo (…) I obuwia, która jest (CCC) jedną z chyba najbardziej w tej chwili innowacyjnych polskich spółek, rozwijającą się także na rynkach zagranicznych. Firma ma szansę stać się takim polskim jednorożcem, czyli firmą o wartości powyżej jednego miliarda dolarów. Jednocześnie wiemy, że CCC też odczuło skutki pandemii. Więc trochę tutaj łączymy te dwa uzasadnienia- czyli wsparcie innowacyjnych firm z tym, żeby udzielić finansowania firmy, która rzeczywiście miała trudne momenty podczas pandemii.

MD: Przypomnę, że według informacji Pulsu Biznesu mamy już pierwszego jednorożca w Polsce. To DocPlaner jest wyceniany przez niektóre amerykańskie fundusze już na ponad 1 miliard dolarów, a więc uzyskałby, jeżeli to się potwierdzi status pierwszego polskiego jednorożca. Wreszcie. Bo tyle lat czekaliśmy na to, aby jakiś polski startup się takim stał tutaj.

PB: Wydaje mi się, że w najbliższych latach może być wysyp takich jednorożców. Głęboko w to wierzę. Bodajże też wycena Wirtualnej Polski przekroczyła tą kwotę.

MD: Ale to jest spółka publiczna.

PB: Mamy oczywiście historycznie też Allegro, które dzisiaj jest spółką publiczną ale widać, że takie firmy, jak Booksy są na pewno kandydatami polskich jednorożców. Więc widać, że tych firm zwłaszcza z branż nowych technologii polskich przybywa, które mają szanse rzeczywiście dynamicznie rozwijać się na świecie i osiągać już taką wartość rynkową, która kwalifikuje ich właśnie do tego grona jednorożców.

MD: Pytanie tylko, czy ta wartość rynkowa nie będzie zaburzona m.in. przez inflację. Wczoraj się wszyscy przeraziliśmy, tak chyba można powiedzieć 5,5 procentową inflacją- to jest odczyt finalny za sierpień. Rada Polityki Pieniężnej nie myśli podwyższać stóp procentowych. Dziś Jerzy Kropiwnicki na naszej antenie powiedział, że z podwyżką stóp nie będzie powiązane obniżenie programu, czy wstrzymanie programu skupu aktywów. Jak bardzo prezes PFR boi się o inflację?

PB: Oczywiście ja mam świadomość, że w tej chwili ten wzrost cen nie wynika ani z dużego popytu, ani z polityki pieniężnej. Wiemy doskonale, że wynika z olbrzymiego odbicia cen surowców, żywności paliw po pandemii. Natomiast przy tak silnej koniunkturze, w tej chwili już gospodarczej przyspieszającym kredytom- bo to już jest widoczne, że ten popyt na kredyt, zwłaszcza hipoteczny rośnie. Rosnącym cenom mieszkań. I rzeczywiście to ten popyt może za chwilę też wpływać na ceny. Mamy szybko rosnące wynagrodzenia. Są to wszystko argumenty za tym, aby normalizować politykę pieniężną i pokazać taką determinację, że oczywiście ten cel inflacyjny 2,5 procenta traktujemy jako święty i te działania dotyczące przeciwdziałania inflacji będą podejmowane. Więc ja jestem za normalizacją polityki pieniężnej. Wydaje mi się, że czas na podwyżki stóp procentowych już się zbliża. Oczywiście trzeba to robić spokojnie, jak rozumiem Narodowy Bank Polski też czeka właśnie na to, co się stanie w gospodarce i podobnie jak inne banki największe centralne w związku z czwartą, czy piątą falą pandemii. Natomiast na pewno 2022 rok przyniesie zarówno na świecie, jak i w Polsce podwyżki stóp procentowych.

MD: I co takiego stoi na przeszkodzie wprowadzeniu do polskiego systemu inwestycji spółek publicznych, dzięki którym Polacy będą mogli zyskiwać na wzroście cen nieruchomości? Co się dzieje? Dlaczego jest taki opór?

PB: Ja absolutnie uważam, że warto w Polsce wprowadzić ten instrument inwestycyjny. Rzeczywiście zwłaszcza segment nieruchomości komercyjnych, czyli biurowców, magazynów, handlu zdominowany jest przez inwestorów zagranicznych. Czyli zarabiają tutaj w Polsce głównie emeryci z Holandii, Danii a nawet Korei Południowej. Wiadomo, że to jest atrakcyjna klasa aktywów przynosząca dobre takie relacje pomiędzy stopą zwrotu a ryzykiem. Jak dotąd niestety ten projekt natrafia na takie rafy związane z tym, że raz, dwa, trzy lata temu były obawy o to, czy rynek biurowy nieruchomości handlowych nie jest przegrany i czy to jest właściwy moment, żeby tam jeszcze dodatkowy kapitał wprowadzać- inwestorów indywidualnych. Teraz z kolei są obawy, że rynek mieszkaniowy może być przegrzany i uruchomienie REIT-ów jeszcze doprowadzi do dalszego wzrostu cen. Takie są uwagi w tych dyskusjach nad REIT-ami. Ja uważam, że nie ma co kierować się krótkoterminowymi zmianami cen i po prostu takie możliwości w Polsce stworzyć inwestycyjne.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Ćwierć miliona Ukraińców znalazło miejsca pracy w Polsce. O sytuacji uchodźców z Ukrainy w Polsce rozmawiał o poranku Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Bartoszem...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Roczne przychody CCC wzrosły o 45% - wyniki największego detalisty obuwia w Polsce nie zaskoczyły inwestorów.

GPW

CCC z gigantycznym wzrostem przychodów, ale też prawie tak samo gigantycznym wzrostem kosztów. Największy polski detalista obuwniczy - należy do niego 1/5 polskiego rynku...

FIRMA

Lockdown do galerii handlowych nie wrócił, ale klienci też nie. Szokujące dane o poziomie ruchu w galeriach przytacza serwis PropertyNews.

%d bloggers like this: