Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

RYNKI

BLOOMBERG: UE WPROWADZI EMBARGO NA PRZYJAŹŃ

Unijne embargo na dostawy ropy rurociągiem Przyjaźń nadchodzi – twierdzi agnecja Bloomberg. Embargo całkowicie zamknie możliwość importu do Polski i Niemiec, który w tej chwili jest wstrzymany – ale w każdej chwili zarówno Polska, jak i Niemcy mogą wznowić zakupy.

Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen w Parlamencie Europejskim, 18 kwietnia 2024, Źródło: European Union (C) 2023

Bloomberg pisząc od planach objęcia Rurociągu Przyjaźń embargiem powołuje się na dokumenty Komisji Europejskiej, do których nieoficjalnie dostęp mieli dziennikarze agencji.

Kurs ropy Brent w piątek wieczorem tracił wobec czwartkowego zamknięcia mimo informacji o szykowanym całkowitym embargu na dostawy z Rosji przez rurociąg Przyjaźń.

Takie kontrolowane przecieki są robione po to, żeby sprawdzić jak państwa, których dotyczy ruch zareagują na plany i mieć swobodę zaprzeczenia, gdyby sprzeciw okazała się silny. Na razie do tych planów nie odniosły się oficjalnie ani Warszawa, ani Berlin.

CZYTAJ TEŻ: PIE: INWESTYCJE NAPĘDZĄ WZROST PKB W 2023

Po wprowadzeniu embarga – dostawy ropy z Rosji nie będą prawnie odcięte już tylko do Węgier i na Słowację. Rurociągiem Przyjaźń jest obecnie transportowana ropa z pól w Kazachstanie.

BLOOMBERG: UE WPROWADZI EMBARGO NA PRZYJAŹŃ

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O nowym, błyskawicznym zakazie obowiązującym w Unii Europejskiej, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Martyną Banajską, adwokatem w kancelarii Legal Hub Wojnarowska Ścigała Irlik...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O nowych danych dotyczących kondycji polskiego sektora automotive rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Jakubem Farysiem, prezesem Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że znaleźliśmy się w szóstce unijnych narodów o najniższych rozporządzalnych dochodach rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z doktorem Bohdanem Wyżnikiewiczem, byłym prezesem...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O sytuacji w jakiej znalazła się Ukraina, rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Markiem Budziszem, analitykiem think-tanku Strategy and Future.

%d bloggers like this: