Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

BLOOMBERG OSTRZEGA PRZED OSTRĄ PRZECENĄ BIUR W EUROPIE

BLOOMBERG OSTRZEGA PRZED OSTRĄ PRZECENĄ BIUR W EUROPIE
Canary Wharf, Londyn / FOT.: Claus Grunstaudl / Unsplash

Przełom stycznia i lutego to zwyczajowo czas, kiedy kredytobiorcy muszą dostarczyć bankom wyceny komercyjnych nieruchomości zabezpieczających kredyty. Zdaniem Bloomberga wyceny będą znacznie niższe, niż przed rokiem – co zaszkodzi też bankom.

O skali możliwych problemów świadczy fakt, że komercyjne budynki – czyli biurowce, obiekty handlowe, hotele czy magazyny – w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii są łącznie obciążone długiem o wartości prawie dwóch bilionów euro. Czyli mniej więcej tyle, ile wynosi roczne PKB Włoch, czwartej największej gospodarki w Europie.

CZYTAJ TEŻ: CENY GAZU SPADAJĄ. NAJGORSZE JUŻ ZA NAMI? (ROZMOWA)

Nieuchronne obniżenie skali wyceny – na dowód Bloomberg przytacza kilka biurowców zlokalizowanych m.in. w Londynie, czy Frankfurcie, które nie od wielu miesięcy nie mogą znaleźć nabywców po cenie z ubiegłego roku – spowoduje, że wartość zabezpieczeń będą musiały w swoich bilansach przeszacować banki.
Co gorsza – kredyty na nieruchomości komercyjne są udzielane na znacznie krótszy okres, niż hipoteki pod dom, czy mieszkanie.

CZYTAJ TEŻ: PRZECIĘTNE WYNAGRODZENIE W POLSCE ROŚNIE – NA PAPIERZE, CZY NAPRAWDĘ?

Spłata aż jednej piątej całego długu – czyli 400 miliardów dolarów – przypada na ten rok. Zwykle część długu jest spłacana gotówką, a część kolejnym kredytem – czyli rolowana. Ale w czasie, gdy cena pieniądza jest wysoka, a wyceny nieruchomości niskie – rolowaniem długu może być dużym wyzwaniem – ostrzega Bloomberg.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

BLOOMBERG OSTRZEGA PRZED OSTRĄ PRZECENĄ BIUR W EUROPIE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O załamaniu na rynku kredytów hipotecznych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Waldemarem Rogowskim, głównym analitykiem BIK.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O kolejnym zwrocie w sprawie pozwów „wiborowych” rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z dr Sebastianem Frejowskim z kancelarii Frejowski i Wspólnicy.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że od początku roku widzimy już systematyczne obniżki cen gazu i czy firmy najgorsze mają już za sobą, rozmawiała Natalia Gorzelnik z...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O nowej ustawie dotyczącej zakupu hurtowego mieszkań, którą przygotowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Waldemarem Budą, ministrem rozwoju i...

%d bloggers like this: