Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

BIZNES SENIORA. WYBÓR CZY KONIECZNOŚĆ? (ROZMOWA)

O przedsiębiorczości, która nie gaśnie wraz z wiekiem rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Piotrem Arakiem, dyrektorem Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

BIZNES SENIORA. WYBÓR CZY KONIECZNOŚĆ? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: A teraz o przedsiębiorczości, która nie gaśnie wraz z wiekiem. Okazuje się, że polscy seniorzy, a może nawet jeszcze nie seniorzy, ale osoby po 50 roku życia, dużo częściej są chętni do zakładania działalności gospodarczej niż ich równolatkowie w innych krajach UE. Pytanie czy to jest chęć, czy konieczność? Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, jest z nami. Dziś Polski Instytut Ekonomiczny publikuje dane dotyczące biznesów osób po 50 roku życia.

Panie doktorze, dlaczego polscy seniorzy zakładają biznesy? Bo muszą, czy chcą?


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


PIOTR ARAK, POLSKI INTYTUT EKONOMICZNY: Dzień dobry. Osoby po 50 roku życia zakładają firmy, przynajmniej według naszych badań, dlatego, bo chcą i często też, bo widzą to, jako szansę na kontynuację pracy zawodowej. Zwłaszcza widać to w tych starszych rocznikach, czyli powyżej 75 roku życia, gdzie tych osób prowadzących biznes w stosunku do tych, które pracują etatowo, jest znacznie więcej. Czyli prowadzenie firmy de facto wydłuża aktywność zawodową tych osób, które są i chcą nadal być aktywne i chcą korzystać ze swojego doświadczenia zawodowego, także w tych późniejszych dekadach własnego życia, co jest zjawiskiem bardzo pozytywnym.

I to, że te osoby częściej o parę punktów procentowych tak, bo to jest 23% tych osób, tych biznesów, które są tworzone przez osoby starsze w stosunku do tych w innych państwach Unii Europejskiej, to jest moim zdaniem coś pozytywnego dla wyzwania, które czeka nasz kraj już obecnie i też w kolejnych latach, czyli wydłużania aktywności zawodowej.

MD: Tylko, że wie Pan, Panie doktorze, ja zawsze mam taki problem z tą polską przedsiębiorczością, która jest tak niesamowicie rozwinięta, problem taki, że w wielu przypadkach, czy nawet może nawet większości przypadków to jest konieczność, bo pracownicy są zmuszani do tego, aby zakładać działalność gospodarczą po to, aby obniżyć koszty pracodawców, którzy ich zatrudniają w formie B2B. Więc pytanie, czy tutaj też nie mamy takiej sytuacji?

PA: Gdyby tak było, to też istotne by było zróżnicowanie sektorowe tych biznesów, które są stworzone przez osoby powyżej 50 roku życia. Przede wszystkim tutaj widzimy, że to są z jednej strony usługi, czyli często to są pewnie jakieś małe punkty usługowe, które są tworzone przez te osoby powyżej 50 roku życia. Kiedyś w Japonii pamiętam, były takie specjalne dotacje dla osób przechodzących na emeryturę, czy dochodzących do wieku emerytalnego po to, żeby otwierać kioski. Mi się wydaje, że bardzo wiele mniejszych punktów usługowych, które widzimy, nadal prowadzone przez osoby starsze, to jest dokładnie to, co my widzimy w tych danych. To jest pierwsza rzecz.

A druga to jest budowlanka. I w budowlance zakładam, że w mniejszym stopniu możemy zakładać, że to jest jednak fikcyjne samozatrudnienie, a jednak podejmowanie normalnej pracy przez te osoby i także korzystanie z własnego doświadczenia i pracy etatowej, jako technik budownictwa czy jako inżynier w innych przedsiębiorstwach, większych.

MD: To jest akurat bardzo ciekawe. Czy wiemy, czy w ogóle mamy takie dane, które pozwoliłyby nam stwierdzić, jak długo taka działalność jest prowadzona? Żeby powiedzieć jak długo?

BIZNES SENIORA. WYBÓR CZY KONIECZNOŚĆ? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

PA: No, te firmy najczęściej zakładane są na kilka lat. Jak widzimy przeciętna wieku to jest około 5 lat chyba. Jeżeli chodzi o te, 50+ jeżeli dobrze pamiętam dokładnie tą daną. Więc raczej te firmy są zakładane na kilka lat i podobnie jak w przypadku całego sektora przedsiębiorstw są zamykane.

Najprawdopodobniej też następuje albo rozgoryczenie, powrót do pracy etatowej, a część firm na pewno działa i to jest po prostu cykl działalności przedsiębiorstw. Nadal widzimy ich więcej niż w poprzednich latach, bo wiele osób decyduje się na to, żeby firmę prowadzić, ale jakieś firmy są zamykane, bo nie radzą sobie na konkurencyjnym rynku.

MD: No właśnie, czy mamy jakieś miękkie dane, które powiedziałoby nam o tym, jak oceniani są przedsiębiorcy po 50 roku życia, czy jak oceniana jest ich praca w porównaniu do osób młodszych?

PA: Jeżeli chodzi o samych pracowników czy jako przedsiębiorców, no, bo to jest znacząca różnica. Stereotypów dotyczących osób powyżej 50 roku życia jest bardzo dużo. Począwszy od tego, że są mniej dynamiczni, że pracownicy czy pracodawcy ogółem mówią o tym, że się mniej dostosowują, są mniej elastyczni. Natomiast w przypadku przedsiębiorców wydaje mi się, że tak nie jest. My raczej łączymy pozytywne stereotypy dotyczące prowadzenia firmy z elastycznością, z aktywnością, z szybszym adaptowaniem się do zmian. I też wydaje mi się, że w podobny sposób o sobie myślą badani przez nas przedsiębiorcy. To znaczy, że oni wykorzystują swoje doświadczenie i szybciej uczą się nowych rzeczy, niż gdyby pracowali np. na etacie.

MD: Bardzo dziękuję, Panie doktorze. Przypominam, że dziś Polski Instytut Ekonomiczny publikuje raport poświęcony przedsiębiorstwom – biznesom prowadzonym zakładanym przez osoby po 50 roku życia. Dziękuję pięknie za rozmowę. Naszym gościem był dr Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

PA: Dziękuję bardzo.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BANKI

WELLS FARGO Blisko 6% traciły w handlu przedseyjnym akcje amerykańskiego Banku Wells Fargo. Mimo wyższych od oczekiwań przychodów i zysku na akcję, inwestorów zaniepokoił...

RYNKI

Sezon wynikowy na Wall Street otwiera dzisiaj Pepsico. Zyski spółki co prawda przewyższają prognozy analityków, ale spadający popyt w Ameryce północnej nie podoba się...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jakie wyniki przyniosło badanie ryku pracy Ranstad Polska, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Mateuszem Żydkiem z Instytutu Badawczego Randstad Polska.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy wszystkie przypadki samozatrudniania będą analizowane oraz kontrolowane przez Krajową Administrację Skarbową, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Sylwią Bulzacką, z Biura...