ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Notowana na warszawskiej giełdzie firma Creotech Instruments planuje pod koniec lutego pierwszą misję pełnego mikrosatelity. Firma z Piaseczna pod Warszawą chce na przełomie 2024 i 2025 roku zakończyć projekt PIAST (Polish ImAging SaTellites), polegający na umieszczeniu na orbicie 3 satelitów. A naszym gościem jest Grzegorz Brona, prezes spółki Creotech Instruments. Witam bardzo serdecznie.
GRZEGORZ BRONA, CREOTECH INSTRUMENTS: Dzień dobry panu. Dzień dobry Państwu.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
RM: To fascynujące włączyć się w akcjonariat Creotech i znaleźć się tym samym w biznesie kosmicznym. 8 procent przez rok daliście zarobić inwestorom. Jak te projekty, o których przed chwilą wspomniałem, będą generowały wartość dla inwestorów? I co jest dalej? Na czym będziecie zarabiać?
GW: Rzeczywiście, 2023 i 2024 rok są latami kluczowymi dla spółki. Pod koniec tego roku, na przełomie 2023 i 2024 roku będziemy mieć naszego pierwszego mikrosatelitę w przestrzeni kosmicznej. Jest to nasz flagowy produkt i flagowy projekt, po którym liczymy na spore przeskalowanie spółki Creotech. Oczywiście spółka Creeotech jest obecna już w kosmosie. Mamy 25 systemów latających, od orbity okołoziemskiej aż po orbitę okołomarsjańską, ale w tym wypadku będzie to taki system systemów – cały satelita, cała platforma satelitarna, na którą mamy już pierwszego klienta bardziej komercyjnego. Jest to polskie wojsko z którym lecimy w 2025 roku.
RM: No właśnie. Bo lata taki satelita krąży wokół Ziemi i… jak generuje pieniądze?
GW: Nasz biznes model jest bardzo prosty. My jesteśmy spółką narzędziową dla innych spółek kosmicznych. Jeżeli ktoś, jakaś firma będzie miała zapotrzebowanie na satelitę, my taki obiekt jesteśmy w stanie dostarczyć w liczbie 1, 5, 10 czy nawet 100 sztuk. A tu warto wspomnieć, że do 2030 r. są szacunki, które mówią o mniej więcej 30 tysiącach sztuk satelitów, na które będzie zapotrzebowanie właśnie w tej najbliższej perspektywie w porównaniu z czterema tysiącami, które latają w tej chwili.
Czyli my sprzedajemy tak naprawdę narzędzie, my sprzedajemy produkt, nie sprzedajemy końcowych danych satelitarnych. Zostawiamy ten biznes firmom, które się na tym znają i które u nas zamówią jednostki satelitarne.
RM: Jasne, ale czy to jest tak, że ja mogę kupić u was satelitę i robić nim, np: zdjęcia powierzchni Ziemi i sprzedawać te zdjęcia? I to jest jakby koniec Waszego biznesu, kiedy ten satelita znajdzie się na orbicie, a ja za niego zapłacę? Czy Wy mi będziecie dostarczać to, że ten satelita będzie te zdjęcia robił? W sensie jakiejś takiej usługi polegającej na tym, że utrzymujecie go w ruchu, odbieracie dane i tak dalej.
GW: My oczywiście pana możemy wesprzeć na każdym etapie przygotowywania i potem prowadzenia misji satelitarnej. Chodzi o to, że my nie chcemy być na końcu właścicielem owych jednostek satelitarnych, no a do tego jest potrzebny znacznie wyższy kapitał, żeby utrzymać całą dużą konstelację w kosmosie.
Stąd my chcemy być przede wszystkim firmą – usługodawcą, producentem i dostawcą technologii dla podmiotów, które pewnie ten kapitał większy z giełdy amerykańskiej czy od inwestorów zagranicznych potrafią i skutecznie pozyskują właśnie w tej chwili.
RM: Powiedział Pan o przeskalowaniu biznesu po 2023 roku. Czyli przychody z 2022 w 2023 o ile będą większe?
GW: No ja myślę, że przede wszystkim patrzymy na 2024 i 2025 rok gdy osiągniemy zdolność produkcji pełnych jednostek satelitarnych. Jest takie powiedzenie, że to co nie latało w przestrzeń kosmiczną, pewnie nie poleci. Stąd my wysyłamy naszą pierwszą jednostkę satelitarną w ramach testów wewnętrznych, w ramach testów spółki Creotech i dopiero potem będziemy mogli ją na rynku międzynarodowym komercjalizować.
Biznes na mikrosatelitach – komputery kwantowe również.
To nastąpi po 2023 roku, czyli to jest 2024 rok bardziej niż 2023. Natomiast warto tutaj od razu zwrócić uwagę, że spółka Creotech nie jest tylko i wyłącznie w obszarze zastosowań satelitarnych obecna. Przygotowujemy również jednostki i systemy dla komputerów kwantowych.
A wczoraj zakomunikowaliśmy, że wygraliśmy duży kontrakt na dostawę do Unii Europejskiej technologii telekomunikacji kwantowej.
RM: I to jest kropka, bo nasz komputer zarządza czasem. Dziękuję.
GW: Dziękuję.
CZYTAJ TEŻ: NAJWIĘKSZE ZŁOŻA METALI ZIEM RZADKICH ODKRYTE W EUROPIE
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV