Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

BIZNES NA MIKROSATELITACH? DLACZEGO NIE? (ROZMOWA)

O nowych, polskich technologiach satelitarnych i kwantowych rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Grzegorzem Broną, prezesem Creotech Instruments.

BIZNES NA MIKROSATELITACH? DLACZEGO NIE? (ROZMOWA)
Konstelacja PIAST - wizualizacja. Ilustracja: Creotech Instruments.

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Notowana na warszawskiej giełdzie firma Creotech Instruments planuje pod koniec lutego pierwszą misję pełnego mikrosatelity. Firma z Piaseczna pod Warszawą chce na przełomie 2024 i 2025 roku zakończyć projekt PIAST (Polish ImAging SaTellites), polegający na umieszczeniu na orbicie 3 satelitów. A naszym gościem jest Grzegorz Brona, prezes spółki Creotech Instruments. Witam bardzo serdecznie.

GRZEGORZ BRONA, CREOTECH INSTRUMENTS: Dzień dobry panu. Dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


RM: To fascynujące włączyć się w akcjonariat Creotech i znaleźć się tym samym w biznesie kosmicznym. 8 procent przez rok daliście zarobić inwestorom. Jak te projekty, o których przed chwilą wspomniałem, będą generowały wartość dla inwestorów? I co jest dalej? Na czym będziecie zarabiać?

GW: Rzeczywiście, 2023 i 2024 rok są latami kluczowymi dla spółki. Pod koniec tego roku, na przełomie 2023 i 2024 roku będziemy mieć naszego pierwszego mikrosatelitę w przestrzeni kosmicznej. Jest to nasz flagowy produkt i flagowy projekt, po którym liczymy na spore przeskalowanie spółki Creotech. Oczywiście spółka Creeotech jest obecna już w kosmosie. Mamy 25 systemów latających, od orbity okołoziemskiej aż po orbitę okołomarsjańską, ale w tym wypadku będzie to taki system systemów – cały satelita, cała platforma satelitarna,  na którą mamy już pierwszego klienta bardziej komercyjnego. Jest to polskie wojsko z którym lecimy w 2025 roku.

RM: No właśnie. Bo lata taki satelita krąży wokół Ziemi i… jak generuje pieniądze?

BIZNES NA MIKROSATELITACH? DLACZEGO NIE? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

GW: Nasz biznes model jest bardzo prosty. My jesteśmy spółką narzędziową dla innych spółek kosmicznych. Jeżeli ktoś, jakaś firma będzie miała zapotrzebowanie na satelitę, my taki obiekt jesteśmy w stanie dostarczyć w liczbie 1, 5, 10 czy nawet 100 sztuk. A tu warto wspomnieć, że do 2030 r. są szacunki, które mówią o mniej więcej 30 tysiącach sztuk satelitów, na które będzie zapotrzebowanie właśnie w tej najbliższej perspektywie w porównaniu z czterema tysiącami, które latają w tej chwili.

Czyli my sprzedajemy tak naprawdę narzędzie, my sprzedajemy produkt, nie sprzedajemy końcowych danych satelitarnych. Zostawiamy ten biznes firmom, które się na tym znają i które u nas zamówią jednostki satelitarne.

RM: Jasne, ale czy to jest tak, że ja mogę kupić u was satelitę i robić nim, np: zdjęcia powierzchni Ziemi i sprzedawać te zdjęcia? I to jest jakby koniec Waszego biznesu, kiedy ten satelita znajdzie się na orbicie, a ja za niego zapłacę? Czy Wy mi będziecie dostarczać to, że ten satelita będzie te zdjęcia robił? W sensie jakiejś takiej usługi polegającej na tym, że utrzymujecie go w ruchu, odbieracie dane i tak dalej.

GW: My oczywiście pana możemy wesprzeć na każdym etapie przygotowywania i potem prowadzenia misji satelitarnej. Chodzi o to, że my nie chcemy być na końcu właścicielem owych jednostek satelitarnych, no a do tego jest potrzebny znacznie wyższy kapitał, żeby utrzymać całą dużą konstelację w kosmosie.

Stąd my chcemy być przede wszystkim firmą – usługodawcą, producentem i dostawcą technologii dla podmiotów, które pewnie ten kapitał większy z giełdy amerykańskiej czy od inwestorów zagranicznych potrafią i skutecznie pozyskują właśnie w tej chwili.

RM: Powiedział Pan o przeskalowaniu biznesu po 2023 roku. Czyli przychody z 2022 w 2023 o ile będą większe?

GW: No ja myślę, że przede wszystkim patrzymy na 2024 i 2025 rok gdy osiągniemy zdolność produkcji pełnych jednostek satelitarnych. Jest takie powiedzenie, że to co nie latało w przestrzeń kosmiczną, pewnie nie poleci. Stąd my wysyłamy naszą pierwszą jednostkę satelitarną w ramach testów wewnętrznych, w ramach testów spółki Creotech i dopiero potem będziemy mogli ją na rynku międzynarodowym komercjalizować.

Biznes na mikrosatelitach – komputery kwantowe również.

To nastąpi po 2023 roku, czyli to jest 2024 rok bardziej niż 2023. Natomiast warto tutaj od razu zwrócić uwagę, że spółka Creotech nie jest tylko i wyłącznie w obszarze zastosowań satelitarnych obecna. Przygotowujemy również jednostki i systemy dla komputerów kwantowych.

A wczoraj zakomunikowaliśmy, że wygraliśmy duży kontrakt na dostawę do Unii Europejskiej technologii telekomunikacji kwantowej.

RM: I to jest kropka, bo nasz komputer zarządza czasem. Dziękuję.

GW: Dziękuję.

CZYTAJ TEŻ: NAJWIĘKSZE ZŁOŻA METALI ZIEM RZADKICH ODKRYTE W EUROPIE


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

BIZNES NA MIKROSATELITACH? DLACZEGO NIE? (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O nowej, generującej tekstowe odpowiedzi sztucznej inteligencji rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Bartoszem Brzezińskim, programistą, COO i współzałożycielem SentiOne.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O załamaniu na rynku kredytów hipotecznych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Waldemarem Rogowskim, głównym analitykiem BIK.

FIRMA

Wyższa składka zdrowotna dla przedsiębiorców już od lutego.

GOSPODARKA

Stare auta niemile widziane w centrum Warszawy.

%d bloggers like this: