Binance, największa giełda kryptowalut była pralnią brudnych pieniędzy. Changpeng Zhao, czyli założyciel giełdy kryptowalut, zgodził się ustąpić ze stanowiska dyrektora generalnego oraz przyznał się do „naruszenia wymogów dotyczących przeciwdziałaniu praniu pieniędzy”. A wszystko to w ramach ugody, w zawarciu której pośredniczył amerykański Departament Skarbu. Zhao usłyszy zarzuty karne, zaś firma zapłaci ponad 4 mld dolarów kary.
Ugoda jest wynikiem wieloletniego śledztwa prowadzonego przez prokuraturę w sprawie uchybień Binance dotyczących przepisów przeciwko praniu brudnych pieniędzy i innych przestępstw finansowych.
Podczas prowadzonego dochodzenia, amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Gier oraz prokuratura wykazały, że Binance świadomie przyjmowała pieniądze i obsługiwała klientów objętych sankcjami. Chodziło m.in. o osoby z Rosji, Koreii Północnej ale też pedofili czy terrorystów z Al Kaidy, Państwa Islamskiego czy Hamasu.
CZYTAJ TEŻ: SPADKI NA WALL STREET
Giełda mimo że miała wiedzę o tym, kto uczestniczy w handlu kryptowalut za pośrednictwem jej platformy nie przekazywała tych informacji do amerykańskich organów ścigania.
Jak powiedział podczas konferencji prasowej amerykański prokurator generalny Merrick Garland, wiedza o nielegalnych transakcjach była tak powszechna, że jeden z jej pracowników żartował, że slogan reklamowy Binance powinien brzmieć: „Jeśli pranie pieniędzy z narkotyków jest dla ciebie zbyt trudne w tych czasach – przyjdź do Binance”.
Według amerykańskiej prokuratury, obsługa przestępców i osób wpisanych na listę sankcyjną pozwoliła Binance stać się największą giełda kryptowalut na świecie.
W ramach ugody Changpeng Zhao, założyciel giełdy i jej prezes przyznał się do winy i zrezygnował ze stanowiska szefa giełdy. Jednocześnie zgodził się zapłacić 50 ml dolarów. Dodatkowo Binance będzie musiała łącznie zapłacić 4,3 mld dol. kary. Jest to jedna z największych kar dla korporacji w historii USA.
Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV