Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ŚWIAT

BIDEN DO PUTINA – W RAZIE INWAZJI ZATRZYMAMY NORD STREAM 2

Zatrzymaniem prawie uruchomionego już gazociągu Nord Stream 2 zagroził w rozmowie z Władimirem Putinem prezydent USA Joe Biden. To miałaby być odpowiedź Zachodu na ewentualną inwazję Rosji na Ukrainę, z którą USA się poważnie liczą.

BIDEN DO PUTINA - W RAZIE INWAZJI ZATRZYMAMY NORD STREAM 2
Prezydent USA Joe Biden (24.11.2021)

Według komunikatu opublikowanego przez Biały Dom po dwugodzinnej telekonferencji Bidena z Putinem – prezydent USA miał wyrazić głębokie zaniepokojenie z powodu z rozmieszczeniem rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą. W razie eskalacji konfliktu Biden zagroził sankcjami gospodarczymi. Oprócz wstrzymania Nord Stream 2 chodzi również o sankcje na rosyjskie banki i fundusze inwestycji bezpośrednich, oraz zakaz handlu rosyjskim długiem.

NORD STREAM 2 – kluczowy argument

Kluczowy – choć najtrudniejszy – jest jednak argument związany z gazociągiem Nord Stream 2. Rosja zbudowała go m.in. po to, by omijać Ukrainę i Polskę w transporcie gazu do zachodnioeuropejskich klientów. Budowa nie udałaby się, gdyby nie twarde poparcie dla niej ze strony rządu Angeli Merkel. Ale w Berlinie trwa właśnie zmiana władzy, a przyszły kanclerz Olaf Scholz ma za koalicjantów partie zdecydowanie mniej skłonne robić interesy z Rosją, niż popierana przez m.in. wielki niemiecki przemysł CDU.

Nie wiadomo jednak na ile groźba zatrzymania Nord Stream2 została uzgodniona z Berlinem – mimo, że w przeddzień telekonferencji z Władimirem Putinem prezydent USA Joe Biden rozmawiał zdalnie o napięciu wokół Ukrainy w czasie wideopołączenia z przywódcami kluczowych partnerów USA w Europie – Angelą Merkel, Emmanualem Macronem, Mario Draghim i Borisem Johnsonem. Nie jest też pewne jak długo Europa byłaby w stanie wytrzymać ewentualny gazowy szantaż ze strony Rosji – gdyby na silne sankcje Moskwa zareagowała wstrzymaniem dostaw gazu w środku mroźnej zimy, tłumacząc takie działanie awarią sieci przesyłowej.

CZYTAJ TEŻ: MOL KUPUJE STACJE LOTOSU

Inaczej konflikt z Ukrainą widzi prezydent Rosji Władimir Putin. Uważa, że to Zachód próbuje podbić Ukrainę, która z kolei zagraża Rosji. Putin chce też gwarancji, że NATO nie rozszerzy się na wschód i nie przyjmie Ukrainy pod swoje skrzydła, a w państwach sąsiadujących z Rosją nie będzie rozmieszczona tu cytat: poważna broń.

Biden i Putin zgodzili się na kontynuację rozmów w ramach swoich zespołów.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

BIDEN DO PUTINA - W RAZIE INWAZJI ZATRZYMAMY NORD STREAM 2

NORD STREAM 2

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

LPP definitywnie wycofuje się z Rosji. Zarząd największej rodzimej odzieżowej spółki podjął decyzję o sprzedaży należącej do grupy zarejestrowanej w Rosji spółki RE Trading...

ŚWIAT

Przewodniczący amerykańskiej rezerwy federalnej Jerome Powell potwierdził, że Fed nie zawaha się podnosić stóp, dopóki inflacja nie spadnie.

ŚWIAT

Zdaniem polskiego rządu Komisja Europejska nie może pomagać Rosji w omijaniu sankcji. Chodzi o wytyczne KE budzącą kontrowersje interpretację tego, w jaki sposób kraje...

ŚWIAT

Inflacja CPI w kwietniu w USA wyniosła 8,3% i jest o 0,2 punktu procentowego wyższa od prognoz rynkowych.

%d bloggers like this: