Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

EUROPA

BIAŁORUSKIE BANKI BEZ SYSTEMU SWIFT?

Białoruskim bankom od września grozi odcięcie od bankowego systemu płatności SWIFT, którY umożliwia transakcje w każdej walucie i do dowolnego banku na świecie. Takie informacje na twitterze opublikował białoruski portal Nexta – informuje Money.pl.

BIAŁORUSKIE BANKI BEZ SYSTEMU SWIFT?

Dziennikarze portalu mieli potwierdzić tę informację u prezydenta litewskiej Konfederacji Przemysłu, który jest przekonany, że odcięcie białoruskich banków od systemu SWIFT jest kwestią czasu.

Taka decyzja oznaczałaby dla tamtejszego sektora bankowego duże problemy w płatnościach międzynarodowych. By zapobiec ewentualnym problemom Narodowy Bank Republiki Białorusi skierował do instytucji finansowych żądanie by te podłączyły się do rosyjskiego odpowiednika systemu SWIFT – tak zwanego SPFS.

W czerwcu Unia Europejska zdecydowała się nałożyć sankcje na 8 białoruskich instytucji i 78 osób, które były bezpośrednio odpowiedzialne za wymuszenie lądowania w Mińsku samolotu linii Ryanair, na pokładzie którego przebywał dziennikarz Roman Protasiewicz.

Na wprowadzenie sankcji zdecydowały się też w tym miesiącu Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Kanada.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Po ponad 8 procent traciły akcje największych giełdowych spółek energetycznych PGE, Eneii i Tauronu. To efekt ogłoszenia planów nowych emisji i znacznego rozwodnienia akcjonariatu...

FINANSE OSOBISTE

O 15% wzrósł dziś kurs akcji deweloperskiej spółki Develia po informacji o wezwaniu do sprzedaży na 2/3 akcji spółki.

GPW

Pierwszy debiut na GPW, a konkretnie na alternatywnym rynku NewConnect. Road Studio rozpoczęło notowania z 27 procentową przeceną.

GPW

Potwierdziły się doniesienia mediów o tym, że węgierski MOL odkupi od Orlenu część stacji Lotosu po fuzji obu firm, a naftowy koncern Saudi Aramco...