Connect with us

Hi, what are you looking for?

BANKI

BIAŁORUSKIE BANKI BEZ SYSTEMU SWIFT?

Białoruskim bankom od września grozi odcięcie od bankowego systemu płatności SWIFT, którY umożliwia transakcje w każdej walucie i do dowolnego banku na świecie. Takie informacje na twitterze opublikował białoruski portal Nexta – informuje Money.pl.

Dziennikarze portalu mieli potwierdzić tę informację u prezydenta litewskiej Konfederacji Przemysłu, który jest przekonany, że odcięcie białoruskich banków od systemu SWIFT jest kwestią czasu.

Taka decyzja oznaczałaby dla tamtejszego sektora bankowego duże problemy w płatnościach międzynarodowych. By zapobiec ewentualnym problemom Narodowy Bank Republiki Białorusi skierował do instytucji finansowych żądanie by te podłączyły się do rosyjskiego odpowiednika systemu SWIFT – tak zwanego SPFS.

W czerwcu Unia Europejska zdecydowała się nałożyć sankcje na 8 białoruskich instytucji i 78 osób, które były bezpośrednio odpowiedzialne za wymuszenie lądowania w Mińsku samolotu linii Ryanair, na pokładzie którego przebywał dziennikarz Roman Protasiewicz.

Na wprowadzenie sankcji zdecydowały się też w tym miesiącu Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Kanada.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

OTOCZENIE MAKRO

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące bilansu handlowego i Polska po pierwszych 7 miesiącach 2021 roku ma dodatnie saldo, które ukształtowało się na poziomie...

KOMISJA EUROPEJSKA

Komisja Europejska wyemitowała po raz czwarty obligacje na sfinansowanie Funduszu Odbudowy i Odporności. W ten sposób pozyskała 9 miliardów euro.

OTOCZENIE MAKRO

Sierpniowa sprzedaż detaliczna państwa środka znowu mocno rozczarowała.

FINANSE

Jeden z największych Polskich producentów taboru kolejowego w pierwszym półroczu 2021 roku bez sukcesów, ponieważ wyniki są lekko gorsze niż przed rokiem.