Bezrobocie w Polsce – tylko w Czechach jest lepiej (wersja dla pracowników)
Stopa bezrobocia na poziomie 2,9% to drugi najlepszy wynik w Unii Europejskiej. Tylko w Czechach osoby szukające pracy muszą się liczyć z niższą konkurencją, niż w Polsce. Tam mierzona przez Eurostat stopa bezrobocia wynosi 2,1%.
Bezrobocie w Polsce – tylko w Czechach jest gorzej (wersja dla przedsiębiorców)
Stopa bezrobocia na poziomie 2,9% to drugi najgorszy wynik w Unii Europejskiej. Tylko firmy w Czechach mają gorzej – tam tylko 2,1% grupy osób w wieku produkcyjnym poszukuje aktywnie pracy – bo obecnie jej nie posiada.
Stopa bezrobocia w Polsce – GUS a Eurostat
Wyliczona przez Eurostat stopa bezrobocia w Polsce wynosząca 2,9% oznacza, że pracy poszukuje obecnie w naszym kraju 504 tysiące osób. O 7 tysięcy mniej, niż w grudniu. I o prawie połowę mniej, niż liczy sobie rejestr osób bezrobotnych prowadzony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Na podstawie tego rejestru GUS prowadzi swoją statystykę bezrobocia. Obliczana przez GUS stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wynosi 5,4 procent. Skąd ta różnica i które dane są prawdziwe?
CZYTAJ TEŻ: BENZYNA STANIAŁA DO NAWET 5.06 ZŁ. TANKUJ, BO NA DŁUGO TAK NIE ZOSTANIE
Stopa bezrobocia to wynik dzielenia – w liczniku znajduje się liczba osób bezrobotnych, a w mianowniku – liczba osób na rynku pracy. Eurostat i GUS mają inne definicje wartości, które znajdują się po obu stronach tego ułamka.
Stopa bezroboca GUS – metodologia
- za osoby bezrobotne (licznik ułamka) uznaje wszystkie osoby, które znajdują się w rejestrze (stąd nazwa – bezrobocie rejestrowane) – i tylko te osoby. Jeśli komuś nie chciało się rejestrować – albo nie miał do tego prawa (bo przed utratą pracy nie pracował odpowiednio długo na podstawie umowy o pracę) – nie znajdzie się w rejestrze,
- za osoby potencjalnie mogące pracować (mianownik ułamka) uznaje wszystkie osoby znajdujące się w wieku produkcyjnym (dorosłe), z wyłączeniem m.in. studentów studiów stacjonarnych, rencistów i emerytów i osób pobierających inne zasiłki.
Stopa bezrobocia Eurostat – metodologia
- Za osoby bezrobotne (licznik ułamka) Eurostat uznaje osoby poszukujące pracy – niezależnie od tego, czy mają prawo do zasiłku, albo do statusu osoby bezrobotnej wg przepisów danego kraju. Z drugiej strony nie zaliczana do grupy bezrobotnych osoba, która nawet pobiera zasiłek – ale nie poszukuje aktywnie pracy
- Za osoby potencjalnie mogące pracować (mianownik ułamka) Eurostat uznaje osoby w wieku produkcyjnym, z mniejszą liczbą wyłączeń, niż w przypadku bezrobocia rejestrowanego.
Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV