JOLANTA PAWLAK, BIZNES24: O rynku pracy będę rozmawiać z panią Nadią Winiarską, ekspertką w Departamencie Pracy Konfederacji Lewiatan. Dzień dobry.
NADIA WINIARSKA, KONFEDERACJA LEWIATAN: Dzień dobry.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
JP: Czy Pani się zgodzi z tym, że nadal mamy do czynienia z rynkiem pracownika?
NW: Ja nie do końca się zgadzam z takim określeniem, ponieważ no powiem tak: to zależy. To zależy od sektora. To zależy też, czy kierujemy się tutaj wskaźnikiem bezrobocia, czy na przykład długością poszukiwania pracy, czyli ile czasu nam zajmuje, żeby w Polsce znaleźć pracę. Więc to wszystko zależy. Zależy też od miejsca zamieszkania. Wciąż mamy w Polsce do czynienia z wykluczeniem komunikacyjnym.
Albo, jeśli chociażby popatrzymy na grupy niedoreprezentowane na rynku pracy. No niestety tutaj, mimo nieznacznej poprawy w ostatnich latach, no to wciąż jednak udział na rynku pracy takich osób, jak chociażby osoby z niepełnosprawnością, osoby po 50. roku życia, kobiety po urodzenia dziecka dziecka – tutaj jeszcze wiele pozostaje do zrobienia.
JP: A czy jakieś na horyzoncie takie ryzyka związane, oprócz tych, które znamy oczywiście związane z demografią i z migracją, czy Pani widzi jakieś ryzyka, które są przed nami, a które nie wszyscy może jeszcze dostrzegamy?
NW: No, niewątpliwie. Niskie bezrobocie, rekordowo właściwie niskie bezrobocie odnotowane w ostatnim czasie dla pracodawców to przede wszystkim ogromne trudności ze znalezieniem pracowników w takich branżach, jak chociażby: transport, hotelarstwo, budownictwo, logistyka, też przemysł. To są sektory, które od dłuższego czasu zgłaszają poważne trudności w znalezieniu pracowników o pożądanych kompetencjach. I oczywiście cały czas mamy branże deficytowe w Polsce.
Poza tym z uwagi na wspomniane przez Panią trudności i trendy demograficzne ta luka podażowa na rynku pracy będzie dalej się pogłębiała i tak naprawdę niedługo będziemy mieli do czynienia z problemami w coraz większej liczbie sektorów. Niestety trendy są takie, że co roku z rynku pracy schodzi nam coraz więcej osób, między innymi ze względu na przejście na emeryturę, a coraz mniej wchodzi ze względu na starzejące się społeczeństwo. Według prognoz do 2035 roku może nam zabraknąć ponad dwa miliony pracowników. Dlatego coraz częściej pracodawcy decydują się na rekrutację pracowników z zagranicy, żeby te luki uzupełnić.
JP: No właśnie. A propos pracowników z zagranicy to z punktu widzenia pracodawców szykują się takie dość istotne zmiany, bo od przyszłego roku obcokrajowcy mają być zatrudniani tylko na etat, na umowę o pracę. Jak Pani ocenia ten pomysł?
NW: Jako pracodawcy krytycznie oceniamy taką zmianę albo chociażby proces – sposób jej procedowania, ponieważ tak naprawdę ta zmiana została wprowadzona do projektu ustawy i już po zakończeniu etapu konsultacji publicznych. Dla pracodawców może to oznaczać potencjalną trudność w nawiązywaniu elastycznych form kontaktu, form współpracy z cudzoziemcami i na tle innych państw Unii Europejskiej tak naprawdę możemy stracić na atrakcyjności, jeśli chodzi o przyjazd imigrantów zarobkowych.
Proszę pamiętać, że mamy do czynienia tutaj z ograniczeniem swobody zawierania umów. I tak naprawdę mimo to, że nie dotyczy to wszystkich cudzoziemców na rynku pracy, (chociażby aktualnie obywateli Ukrainy) no to jednak w niektórych branżach zawarcie umów prawa cywilnego ma swoje uzasadnienie. Między innymi ze względu na charakter wykonywanych zadań i taką chęć zapewnienia elastyczności obu stronom. Więc tutaj widzimy potencjalne ryzyka.
JP: Tak. Czyli zmiany pewno by spowodowały, te przyszłoroczne, że tych pracowników-obcokrajowców na naszym rynku byłoby jeszcze mniej. A ja mam takie pytanie, czy jak młoda mama chciałaby zatrudnić opiekunkę do swojego malucha – obcokrajowca to ona musiałaby zatrudnić taką osobę na etat?
NW: Jeśli chodzi o możliwość zawarcia umowy uaktywniającej do trzeciego roku życia to ostatnio została wprowadzona zmiana do projektu ustawy. I w takim przypadku, jeśli mówimy tutaj o umowie uaktywniającej zawartej z nianią dziecka to jest możliwość zatrudnienia w innej formie, niż na podstawie umowy o pracę. Ale nie ma takiego wyjątku na przykład w przypadku opieki nad osobami starszymi. A branża ta będzie zyskiwała na znaczeniu z uwagi na wspomniane już zmiany demograficzne.
JP: Nadia Winiarska, ekspertka w Departamencie Pracy Konfederacji Lewiatan była moim i Państwa gościem. Bardzo dziękuję.
NW: Dziękuję za rozmowę.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV