Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TECHNOLOGIA

BEZOS WYSTARTOWAŁ I WRÓCIŁ

Miliarder Jeff Bezos poleciał na kosmiczną wycieczkę własną rakietą suborbitalną. Po 2 minutach spędzonych za granicą atmosfery z kosmosem kapsuła Blue Origin bezpiecznie wróciła na Ziemię z wszystkimi trzema kompanami miliardera.

Załogę rakiety New Shepart stanowiło 4 członków – to miliarder i założyciel Amazona Jeff Bezos, jego brat Mark Bezos oraz 82-latnia Wally Fank, która przygotowywała się do lotu kosmicznego, który nigdy się nie odbył. Czwartą osobą na pokładzie rakiety był 18-letni syn holenderskiego inwestora Oliver Daemen.
Rakieta wystartowała o 15:12 czasu środkowoeuropejskiego. Lot trwał 10 minut, a wysokość jaką osiągnęła rakieta to 100 kilometrów nad poziomem morza. Statek suborbitalny New Shepard leciał z prędkością ponad 3 540 km/h. Po przekroczeniu linii Kármána, statek powrócił na ziemię na sześciu spadochronach. W trakcie lotu na pokładzie nie było żadnego astronauty, ani profesjonalnego personelu.
Pomimo, że Bezos przegrał wyścig z Bransonem o podbój strefy suborbitalnej to ustanowił nowy rekord wysokościowy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

WIG20 2417.09 -0.42% MWIG40 5618.72 +0.13% SWIG80 21407.82 -0.39% NCINDEX 454.76 +0.27% WIG 73602.06 -0.29%

DOTACJE

Około 1 mld zł chce przeznaczyć rząd w przyszłym roku na dopłaty do przydomowych instalacji fotowoltaicznych. Kolejna, czwarta odsłona programu promocji fotowoltaiki "Mój prąd"...

USA

Akcje Intel Corp. spadły o ponad 9 proc. podczas handlu posesyjnego po tym, jak przychody producenta chipów spadły w trzecim kwartale poniżej szacunków Wall...

ŚWIAT

Firma Nanoracks, we współpracy z Voyager Space i Lockheed Martin, utworzyła zespół, aby opracować pierwszą w historii swobodnie latającą, komercyjną stację kosmiczną – Starlab.