Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

BEZ NIEZALEŻNYCH SĄDÓW NIE MA PIENIĘDZY

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła, że Polska nie dostanie pieniędzy z krajowego planu odbudowy (KPO), jeśli nie przywróci niezależności sądownictwa. Mówiła o tym podczas debaty na uniwersytecie Princeton w USA.

BEZ NIEZALEŻNYCH SĄDÓW NIE MA PIENIĘDZY
Ursula von der Leyen

Szefowa KE była pytana o pieniądze dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy i o to, jak UE może postąpić wobec władz w Warszawie. Podziękowała za to pytanie mówiąc, że daje jej to możliwość wyjaśnienia „sprawy polskiej i oczywiście także Węgier”.

Von der Leyen powiedziała, że problem, jaki mają z polskim rządem polega na tym, że Komisja jest głęboko przekonana, iż nie ma już niezależności sądownictwa w Polsce.

Dlatego unia nie może i nie będzie mogła przekazać żadnych pieniędzy.

Dodała, że negocjacje z Polską są trudne ponieważ narracja polskiego rządu jest taka, że biurokraci w Brukseli nie chcą dać im pieniędzy, a Polacy na nie zasługują, bo na przykład pomagają uchodźcom z Ukrainy. Jednak jak zaznaczyła, tych dwóch spraw nie należy ze sobą łączyć.

Bez przeprowadzenia odpowiednich reform środki z KPO nie popłyną nad Wisłę- powiedziała przewodnicząca KE. Mimo to, pieniądze z KPO, których nie ma, niebawem zaczną być wydawane. W połowie października 2022 roku ARiMR uruchomi cztery nabory wniosków dla rolników i przetwórców w ramach KPO.

Komisja Europejska na początku czerwca tego roku zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. Było to krok w kierunku wypłaty przez Unię 23,9 miliarda euro dotacji i 11,5 miliarda euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

BEZ NIEZALEŻNYCH SĄDÓW NIE MA PIENIĘDZY

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jakie są szanse na szybkie przegłosowanie ustawy i czy rządowa propozycja faktycznie zmieni coś na rynku OZE rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O co chodzi we wchodzącej w życie 23 stycznia ustawie o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Donatą...

INNE

Ustawa o Sądzie Najwyższym może nie odblokować KPO. Komisja Europejska najpierw chce zobaczyć jak działa nowe prawo, a dopiero wtedy oceni, czy ustawa spełnia...

GOSPODARKA

Na drodze do KPO stanęła ustawa wiatrakowa.

%d bloggers like this: