MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Benzyna bezołowiowa 95 podrożała i osiągnęła najwyższy poziom od października. Z nami jest dr Jakub Bogucki, analityk e-petrol.pl. Dzień dobry Panie doktorze.
JAKUB BOGUCKI, E-PETROL.PL: Dzień dobry panu. Dzień dobry Państwu.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: 95. jest w jakich cenach i jak się kształtują jej ceny w porównaniu z olejem napędowym?
JB: Jeśli chodzi o benzynę 95 to mamy cenę średnią ogólnopolską 6,77. Diesel natomiast potaniał tydzień do tygodnia o grosz. Sprzedawany jest po 6 złotych i 73 grosze. Także mamy od dwóch tygodni po raz pierwszy od wielu miesięcy z kolei przewagę benzyny nad dieslem. Jest ona niewielka – czterogroszowa ale jednak myślę, że w najbliższym czasie będzie się ona utrzymywać.
MD: A czy byłby Pan łaskawy wytłumaczyć nam jak wygląda rynek produkcji tych paliw? Bo rozumiem, że też te zmiany cenowe one były zależne od tego, jakie są moce produkcyjne największych rafinerii. Kto w Europie najwięcej produkuje oleju napędowego, kto 95?
JB: Tutaj, jeśli chodzi o produkcję samą, w przypadku polski czy w ogóle europejskim w ostatnim czasie ten skok cenowy diesla, a później jego obniżka, wiązała się tak naprawdę z wejściem w życie embarga na diesla z Rosji, które zostało wprowadzone na początku lutego. Wtedy pojawiło się bardzo poważne zagrożenie, że zabraknie nam diesla. Diesel jest paliwem kluczowym dla transportu, dla gospodarek jeśli chodzi o funkcjonowanie tak naprawdę normalne transportu czy gospodarki – diesel jest niezbędny. Jedna trzecia do niedawna diesla europejskiego to był diesel pochodzący z Rosji. Brakować mogło tego diesla, więc kraje robiły duże zapasy.
Czy w jakiś sposób przygotowywały się do tego, żeby go nie zabrakło. I stąd mogły też wynikać dużo wyższe ceny oleju napędowego. W tej chwili kiedy okazuje się, że tego diesla nam nie brakuje, jesteśmy w niego dobrze zaopatrzeni, wyprodukowanego mamy wystarczającej ilości to możemy wtedy stwierdzić, że jesteśmy zabezpieczeni i dlatego te ceny nieco się obniżają.
Dodatkowo jeszcze zimowa produkcja to jest także większa produkcja oleju opałowego, czyli takiego chemicznego „bliźniaka‟ diesla. I to wynika z tego, że mamy po prostu duże obłożenie jeśli chodzi o produkcję tych średnich destylatów. W tej chwili, kiedy tej benzyny potrzeba będzie więcej, jest ona trochę droższa. Natomiast cały czas to są różnice w tej chwili już niezbyt duże między obydwoma paliwami podstawowymi. Myślę, że taka tendencja będzie się utrzymywać w kolejnych miesiącach – w kolejnych tygodniach na pewno.
MD: „Chemiczny bliźniak oleju napędowego‟ – olej opałowy – słyszeli Państwo – bardzo mi się spodobało to określenie. Jakie mogą być więc ceny paliw w tym już rozpoczętym tygodniu w najbliższych powiedzmy dziesięciu dniach?
JB: Jeśli chodzi o obydwa paliwa podstawowe – nie spodziewamy się rewolucji. Benzyny niestety będą drożeć. Ten poziom 6,77 do nawet 6,87 to jest ten przedział, który większość stacji obejmie w tym czasie. W przypadku diesla te zmiany nie będą tak dynamiczne, ale też niestety na plus ceny z przedziału 6,69 mniej więcej 6,81 to jest ten poziom, którego spodziewamy się na większości stacji w kolejnych kilku, kilkunastu dniach.
MD: A co z cenami paliw na majówkę? Czy tutaj się możemy spodziewać jakichś większych zmian? Jakichś większych fluktuacji?
JB: Nie zanosi się tak, jak powiedzieliśmy na rewolucję, także w tym sensie, że to już właściwie do tej majówki niewiele nam czasu zostało. Te dwa tygodnie to nie będzie czas jakiejś dynamicznej zmiany. Także myślę, że te benzyny za 6,8 kilka, diesel za 6,7 kilka, tak średnio patrząc, będziemy tankować do naszych samochodów w czasie majowych wyjazdów.
MD: I to jest, proszę Państwa dobra informacja biorąc pod uwagę to, że przez ostatnie 12 miesięcy, nawet więcej: 14 miesięcy raczej przywykliśmy do tych obaw związanych z ewentualnym podskoczeniem ceny – utrzymanie ich na niezmienionym poziomie jest chyba dobrą informacją. Bardzo dziękuję Panie doktorze. Jakub Bogucki, e-pertol.pl był naszym gościem. Dziękuję pięknie.
JB: Dziękuję.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV