Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

CENY

BĘDZIEMY MIELI NAJWYŻSZĄ INFLACJĘ W CAŁEJ UNII. PROGNOZY KE NA 2022 ROK

Będziemy mieli najwyższą inflację w całej Unii Europejskiej. Na osłodę – przy jednym z najwyższych wzrostów PKB. To prognozy Komisji Europejskiej na 2022 rok.

INFLACJA W POLSCE
FOT.: Pixabay / Pexels

Komisja Europejska podwyższyła w czwartek prognozę wzrostu PKB Polski w 2022 r. z 5.2 do 5.5 procent. To niewiele mniej, niż w ubiegłym roku, gdy wartość polskiej gospodarki powiększyła się o 5.7 procent. A 2021 rok był pod tym względem niezwykły – bo porównywaliśmy wzrost gospodarczy do pierwszej recesji po 1989 roku. 2023 rok też nie będzie według Komisji Europejskiej zły dla Polski – bo gospodarka ma urosnąć o 4.2%. W 2022 r. wyższą niż polska dynamika PKB będą się mogły pochwalić – zdaniem Komisji Europejskiej – jedynie Malta (6 procent wzrostu rok do roku), oraz Hiszpania (5.5 procent wzrostu).

CZYTAJ TEŻ: CENY W USA ROSNĄ NAJSZYBCIEJ OD 1982 ROKU. POŁOWA AMERYKANÓW NIE WIDZIAŁA NIGDY TAK WYSOKIEJ INLACJI

W całej Unii KE prognozuje na ten rok wzrost na poziomie 4 proc. zamiast 4,3 proc. szacowanych jeszcze jesienią ubiegłego roku.

Inflacja w Unii wyskoka, a w Polsce najwyższa – tak prognozuje Komija Europejska

Niestety silnemu wzrostowi gospodarczemu będzie w tym roku towarzyszył silny wzrost cen towarów i usług. Jak piszą analitycy Komisji Europejskiej silny wzrost płac będzie wywierał presję na wzrost inflacji bazowej przez cały 2022 r., która spowolni dopiero w 2023 r., gdy presja inflacyjna osłabnie.
W związku z tym komisja podniosła swoje szacunki dla inflacji HICP w Polsce w 2022 r. do aż 6.8 procent (poprzednia prognoza wynosiła z 5.2 procent) do 3.8 procent w 2023 roku.

Zdaniem Komisji zharmonizowana inflacja (HICP) w Polsce będzie w tym roku najwyższa spośród wszystkich państw Unii Europejskiej. Tuż za nami znajdą się Litwa i Słowacja.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

BĘDZIEMY MIELI NAJWYŻSZĄ INFLACJĘ W CAŁEJ UNII. PROGNOZY KE NA 2022 ROK

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UE

Wzrost PKB w strefie euro o 5.1% w ujęciu rocznym odnotował Eurostat w pierwszym kwartale tego roku.

ŚWIAT

Zdaniem polskiego rządu Komisja Europejska nie może pomagać Rosji w omijaniu sankcji. Chodzi o wytyczne KE budzącą kontrowersje interpretację tego, w jaki sposób kraje...

ŚWIAT

Chiny także mierzą się z wyższą niż zakładano inflacją. Zgodnie z dzisiejszym odczytem w kwietniu ceny towarów i usług wzrosły o 2.1% r/r a...

ŚWIAT

Dziś o godzinie 14.30 poznamy kwietniowe dane dotyczące inflacji konsumenckiej w USA. Według prognoz wyniesie ona do 8,1% rok do roku.

%d bloggers like this: