Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

PODATKI

ZEROWY VAT NA ŻYWNOŚĆ? BEZ ZGODY KE NAJWCZEŚNIEJ DOPIERO W MARCU

Państwa Unii Europejskiej godzą się na czasowe wprowadzanie zerowego VAT na żywność. Ale na razie nam to nie pomoże – bo zmiany w unijnej dyrektywie wejdą w życie najwcześniej za 4 miesiące. Polski rząd chce zerowej stawki już od stycznia.

MŚP Inflacja 2022
ARP wprowadzi pożyczki antyinflacyjne dla MŚP

Ministrowie Finansów uzgodnili, że państwa członkowskie będą mogły stosować zerową stawkę na towary z siedmiu grup uznawanych za artykuły pierwszej potrzeby – m.in. żywność i leki. Ale nie stanie się to tak szybko, jak chciałby polski rząd, który chętnie we wprowadzaniu zerowego VAT na żywność pominąłby Komisję Europejską. Negocjacje w ECOFIN dotyczące uelastycznienia stawek toczyły się przez ponad pół roku. Pierwsze z serii spotkań w tej sprawie odbyło się na początku czerwca 2021 roku, gdy zarówno rząd, jak i NBP bagatelizowały kwestię szybko rosnącej inflacji. I środowe porozumienie tych prac nie kończy – teraz zmiany dyrektywie VAT trafią do Parlamentu Europejskiego, a finalny tekst zostanie uzgodniony do marca przyszłego roku. I dopiero ogłoszenie nowej dyrektywy w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej otworzy wszystkim państwom członkowskim drogę do zmiany własnego ustawodawstwa.

CO TERAZ ZROBI RZĄD?

Polski rząd tymczasem chciałby włączyć zerowy VAT do tarczy antyinflacyjnej – czyli szeregu czasowych zmian podatkowych, które mają stępić ostrze inflacji sięgającej już niemal 8 procent rocznie.

CZYTAJ TEŻ: INFLACJA 7.7% – NAJWYŻSZA OD PONAD 20 LAT

Ale do chwili publikacji zmian w vatowskiej dyrektywie na zastosowanie zerowej stawki musi zgodzić się Komisja Europejska, z którą polski rząd ma obecnie na pieńku z powodu sporu o rządy prawa. Premier Mateusz Morawiecki już dwa tygodnie temu utyskiwał, że Polska chce obniżyć VAT na żywność do zera – ale nie godzi się na to Bruksela. Komisja Europejska natychmiast odpowiedziała, że nie miała się na co zgadzać – bo wniosek wniosek od polskiego rządu o zgodę na zastosowanie zerowego VAT na żywność w ogóle do niej nie wpłynął.

DLACZEGO PAŃSTWA UE UZGADNIAJĄ MIĘDZY SOBĄ STAWKI VAT?

Podatek VAT w Unii Europejskiej został skonstruowany w taki sposób, żeby z jednej strony wpływy z podatku zasilały krajowe budżety – ale z drugiej strony, żeby przedsiębiorcy mogli robić interesy na terenie całej Unii bez konieczności skomplikowanych rozliczeń. W praktyce wygląda to następująco – przedsiębiorca z np. Polski sprzedając towar do np. Niemiec nie nalicza kupującemu podatku VAT (sprzedaje towar w cenie netto), a kupujący dolicza go sobie na miejscu – i odprowadza do budżetu państwa, na terenie którego towar, albo usługa trafi do konsumentów. Ten system pozwala sprawnie działać przedsiębiorcom – ale niestety również oszustom, którzy wykorzystują go do tworzenia tzw. karuzel VAT-owskich. Żeby m.in. zapobiegać wyłudzeniom – państwa UE uzgadniają między sobą zasady rozliczeń i stawki VAT.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co najbardziej niepokoi polskich przedsiębiorców i co rząd robi aby utrzymać dostawy energii i pomóc w problemie enrgetycznym - rozmawiał Marcin Dobrowolski...

POLSKA

Dzisiaj o północy mija termin składania JPK VAT.

POLSKA

Będzie łatwiej rozliczać VAT - trwają prace nad nową ustawą.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Czy cała Rada Polityki Pieniężnej aby na pewno jest jastrzębia, oraz jaka będzie inflacja i co za tym idzie jak się mogą kształtować ceny...

%d bloggers like this: