Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

BĘDZIE TRUDNIEJ O KREDYTY DLA GOSPODARSTW DOMOWYCH – ANKIETA NBP (ROZMOWA)

Będzie trudniej o kredyty dla gospodarstw domowych – wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego wśród bankowców.
Argumentem dla zaostrzania polityki jest podnoszenie stóp procentowych i pogorszenie prognoz sytuacji gospodarczej.
Jak tłumaczył w BIZNES24 Tadeusz Białek
wiceprezes Związku Banków Polskich, banki spodziewają się wyraźnego spadku popytu szczególnie na kredyty mieszkaniowe, między innymi z powodu prognoz sytuacji na rynku mieszkaniowym, zmian w wydatkach konsumenckich i ogólnego pogorszenia sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych.

TRUDNIEJ O KREDYTY DLA GOSPODARSTW DOMOWYCH
Rekordowa wartość zapytań o kredyt mieszkaniowy w 2021 roku

Będzie trudniej o kredyty dla gospodarstw domowych – ankieta NBP

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Banki chcą łagodzić politykę pieniężną wobec przedsiębiorców a zaostrzać wobec gospodarstw domowych w pierwszym kwartale tego roku – wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego pod tytułem: „Sytuacja na rynku kredytowym.” Z ankiety wynika także, że banki oczekują wzrostu popytu na większość kredytów z wyjątkiem kredytów mieszkaniowych. Jeśli chodzi o kredyty dla firm banki nie planują zmian kryteriów ich udzielania dużym firmom. Dla małych i średnich przedsiębiorców deklarują złagodzenie kryteriów przy jednoczesnym, nieznacznym złagodzeniu części warunków kredytowania. Banki przewidują wzrost popytu na kredyty dla dużych firm i spadek dla sektora MŚP, co ma być spowodowane wzrostem zapotrzebowania na finansowanie majątku obrotowego, oraz wzrostem wykorzystania alternatywnych źródeł finansowania.

Natomiast w przypadku kredytów dla gospodarstw domowych polityka kredytowa banków zakłada obniżenie wymaganego wkładu własnego, ale przede wszystkim zaostrzenie kryteriów przyznawania kredytów. Argumentem dla zaostrzenia polityki jest podnoszenie stóp procentowych i pogorszenie prognoz sytuacji gospodarczej. Jeśli chodzi o popyt na kredyty banki spodziewają się wyraźnego spadku, m.in. z powodu prognoz, sytuacji na rynku mieszkaniowym, zmian w wydatkach konsumenckich i ogólnego pogorszenia sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych. A naszym gościem jest Tadeusz Białek wiceprezes Związku Banków Polskich. Dzień dobry Panie prezesie.

TADEUSZ BIAŁEK, WICEPREZES ZWIĄZKU BANKÓW POLSKICH: Dzień dobry Panie redaktorze, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


Będzie trudniej o kredyty dla gospodarstw domowych – dane NBP

MD: Czy Związek Banków Polskich może potwierdzić dane, które wynikają z ankiety Narodowego Banku Polskiego?

TB: Panie redaktorze, potwierdzam- ta ankieta, która kwartalnie sporządzona przez Narodowy Bank Polski- jest przeprowadzana wśród przewodniczących komitetów kredytowych w bankach, czyli de facto pochodzi z pierwszego źródła, z pierwszej ręki- bezpośrednio z banków; w istocie rzeczywiście tak jest zwłaszcza jeśli chodzi o kredyty mieszkaniowe. Tutaj wyraźnie widzimy odwrócenie tendencji, tak jak wskazano w tym raporcie, co spowodowane jest w istocie wzrostem obciążeń związanych z inflacją. Nie tylko inflacją, ale także wzrostem bieżących wydatków, zwłaszcza jeśli chodzi o prąd i gaz.

A po drugie kwestią dotyczącą jednak wyraźnego pogorszenia się sytuacji detalicznej na rynku detalicznym, co poniekąd jest też związane z oprócz tych obciążeń inflacyjnych także z polityką związaną z nowym ładem. Duża część kredytobiorców potencjalnie jednak traci na tych zmianach, które zostały wprowadzone od stycznia tego roku.

TRUDNIEJ O KREDYTY DLA GOSPODARSTW DOMOWYCH
Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich

MD: Czy możemy powiedzieć o jakichś liczbach bezwzględnych, które świadczą o tym spadku przewidywanym, albo pokazać liczby, które pokazują skalę udzielanych kredytów dotychczas?

TB: Trudno w tej chwili mówić o liczbach. Na pewno mowa tak jak w raporcie o tym, że ewidentnie w odniesieniu do kredytów mieszkaniowych spodziewany jest wyraźny spadek- popytu. I poniekąd w tym zakresie związane jest to również z zaostrzeniem polityki kredytowej w bankach. Ten znaczny wzrost stóp procentowych NBP nie jest oczywiście bez znaczenia w tym zakresie. Warto przypomnieć, że już wcześniej kampanie informacyjne były prowadzone m.in. przez KNF – kampania społeczna KNF – „Ryzyko wzrostu stopy procentowej”, czy kampania prowadzona przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, zatytułowana: „Policz nie przelicz się”.

Także w tej chwili jakby ten scenariusz w istocie się realizuje. Czyli ten znaczny wzrost stóp procentowych przekłada się na de facto zmniejszenie zdolności kredytowej przeciętnego Polaka. Innymi słowy może on zaciągnąć znacznie mniejszy kredyt, niż powiedzmy rok temu.

CZYTAJ TEŻ: MNIEJ KREDYTÓW MIESZKANIOWYCH W I KW

Będzie trudniej o kredyty dla gospodarstw domowych – łatwiej dla firm

MD: Według profesora Waldemara Rogowskiego z Biura Informacji Kredytowej ten etap – to podwyższenie stóp procentowych doprowadziło do zmniejszenia zdolności kredytowej Polaków o 30-40%. Natomiast i spadek – to są już liczby bezwzględne, spadek wniosków o kredyt hipoteczny o jedną czwartą. To są już dane, które spłynęły do Biura Informacji Kredytowej. W jakim zakresie banki będą chciały luzować politykę kredytową względem firm?

TB: To też w istocie mamy na razie ogólne zapowiedzi- one się będą przekładać bezpośrednio na realizację poszczególnych polityk kredytowych danych banków. Natomiast istotnym jest ten trend, który wyraźnie został zaobserwowany w tej kwartalnej informacji NBP, że tutaj de facto wobec tego, że będziemy mieć jednak obserwowane wstrzymanie na rynku detalicznym to będzie z drugiej strony ewidentne złagodzenie tej polityki wobec przedsiębiorstw. Tutaj banki będą poszukiwać, tak naprawdę możliwości szerszego poszerzenia swojej oferty.

MD: Bardzo, bardzo Panu dziękuję – Tadeusz Białek wiceprezes Związku Banków Polskich w poniedziałkowe popołudnie był z nami w programie Koniec Dnia. Dziękuję Panu pięknie.

TB: Bardzo dziękuję.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

BĘDZIE TRUDNIEJ O KREDYTY DLA GOSPODARSTW DOMOWYCH - ANKIETA NBP (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Podwyżki stóp procentowych zaczynają działać. W kwietniu Polacy spłacili więcej kredytów, niż zaciągnęli nowych - wynika z opublikowanych dziś przez NBP danych o podaży...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Aleksandra Bluj jest gościem BIZNES24. W rozmowie z Natalią Gorzelnik opowiadała o różnicach między nowymi wskaźnikami, przedstawionymi do konsultacji w zastępstwie WIBORu.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Wiceminister finansów Artur Soboń o nadchodzących zmianach w CIT w rozmowie z Marcinem Dobrowolskim z BIZNES24.

UE

Wzrost PKB w strefie euro o 5.1% w ujęciu rocznym odnotował Eurostat w pierwszym kwartale tego roku.

%d bloggers like this: