Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

NIERUCHOMOŚCI

BĘDZIE NOWA DEFINICJA BUDOWLI

Nowe definicje budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garażów wielostanowiskowych zawiera projekt nowelizacji ustawy o… podatku rolnym i innych ustaw, który dzisiaj (poniedziałek) został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

WIBOR I RATY W GÓRĘ

Po niemal roku od wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w którym Trybunał uznał istniejącą definicję budowli stosowaną dla celów podatku od nieruchomości za niezgodną z Konstytucją RP Ministerstwo Finansów proponuje nową definicję, która brzmi następująco: „Budynek będzie definiowany jako obiekt, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, wykonany z użyciem wyrobów budowlanych, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach” – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Jednocześnie zastrzeżono, że instalacje takie jak instalacja elektroenergetyczna, wodociągowa, kanalizacyjna, cieplna, telekomunikacyjna, gazowa (znajdujące się wewnątrz budynku i stanowiące jego integralną część) „nie będą podlegały opodatkowaniu, gdyż podstawą opodatkowania budynku jest jego powierzchnia użytkowa”.

Dotychczasowa forma definicji „budowli” od lat generuje liczne spory podatkowe pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi – będącymi jednocześnie beneficjentami wpływów tego podatku.

W projekcie znajdują się także zapisy, na mocy których zostanie ujednolicone opodatkowanie garaży wielostanowiskowych, znajdujących się w budynkach mieszkalnych.

Stawka, o której mowa w uzasadnieniu, wynosi 0,51 zł za 1 m kw. powierzchni użytkowej czyli spadnie ok 20sto-krotnie.

Projektowana ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia przyszłego roku.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INFLACJA

Inflacja CPI we Włoszech 3 miesiąc ustabilizowana. W czerwcu wyniosła 0.8% – podał włoski urząd statystyczny. To ważna informacja z 3 największej gospodarki strefy...

GOSPODARKA

W maju nastąpił spadek polskiego eksportu we wszystkich kategoriach, najmocniej, środków transportu - podał Narodowy Bank Polski.

USA

Akcje Trump Media rosły momentami nawet o ponad 50% w handlu przedsesyjnym, kilkadziesiąt godzin po próbie zamachu na byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Po starcie...

USA

Do rekordu wszechczasów doleciał kurs akcji Goldman Sachs w handlu przedsesyjnym. Wszystko za sprawą rewelacyjnych wyników jakie podał bank za drugi kwartał tego roku.