Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

BĘDZIE KWOTA WOLNA OD PODATKU BELKI? (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Ministerstwo Finansów pracuje nad kwotą wolną od podatku od zysków kapitałowych. – To ujawnił wiceminister Artur Soboń. A z pytaniem o szczegóły łączymy się z Katarzyną Szwarc z Ministerstwa Finansów – pełnomocniczką, minister ds. wdrażania strategii rozwoju rynku kapitałowego. Dzień dobry.

KATARZYNA SZWARC, MINISTER DS. WDRAŻANIA STRATEGII ROZWOJU RYNKU KAPITAŁOWEGO, MINISTERSTWO FINANSÓW: Dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Jakie zmiany nas czekają, jeżeli chodzi o podatek od zysków kapitałowych?

KS: Na dzisiaj rzeczywiście rozważamy rozwiązanie, które uwzględniałoby głosy, które spływają do ministerstwa od kilku miesięcy, to znaczy wprowadzenie takich rozwiązań, które zachęcałyby inwestorów i oszczędzających do inwestowania i oszczędzania, szczególnie tych najmniejszych. Stąd myślimy nad wprowadzeniem takiego rozwiązania, które rzeczywiście uwzględniałoby taką kwotę wolną.

MD: Czy ta kwota wolna, pytanie – na jakim byłaby na jakim poziomie? Niektórzy mówią o 10 tysiącach złotych. Pytanie czy zysku, czy kapitału zainwestowanego?

BĘDZIE KWOTA WOLNA OD PODATKU BELKI? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

KS: Na dzisiaj jest zdecydowanie za wcześnie, by mówić o szczegółowych kwotach. One, jeżeli na takie rozwiązanie się zdecydujemy, będą wynikiem szczegółowych analiz w Ministerstwie Finansów. Co jest istotne, poszukujemy rozwiązania, które rzeczywiście da oddech tym najmniejszym, oszczędzającym, najmniejszym inwestorom, tak aby mogli oni budować te swoje małe majątki. Bo rozumiemy, że dysponując niewielkim kapitałem, dzisiaj uwzględniając jeszcze, podatek od zysków kapitałowych, ciężko jest taki majątek budować. Poszukujemy również rozwiązania, które byłoby neutralne budżetowo. Natomiast nie jesteśmy jeszcze na etapie mówienia o konkretnych kwotach. Na pewno w momencie, kiedy takowe propozycje będą już gotowe, będziemy o tym opinię publiczną szczegółowo informować i konsultować z Państwem.

MD: Rozwiązania neutralne dla budżetu państwa. Czyli na przykład kwota wolna – tak? Ale przy podniesieniu stawki podatku? To byłoby neutralne?

KS: Na dzisiaj jest to jedna z opcji, którą rozważamy. Natomiast tak, jak mówię, jest zdecydowanie za wcześnie, by o takich szczegółowych kwotach rozmawiać.

MD: Rozumiem to zastrzeżenie. Aczkolwiek na pewno inwestorzy, którzy nas oglądają, są zainteresowani możliwie potencjalnymi ścieżkami którymi te rozwiązania będą prowadzone. Od kiedy teoretycznie zgodnie z prawem, konstytucją, takie rozwiązanie mogłoby być wprowadzone?

KS: Na dzisiaj dopiero rozważamy koncepcję. Są tak, jak wspomniałam na stole różne opcje, różne warianty, które bierzemy pod uwagę. Kluczowym etapem jest tutaj dla nas konsultacja z naszymi partnerami w instytucjach finansowych, które przynajmniej w niektórych segmentach ten podatek dzisiaj pobierają. Mam tutaj na myśli chociażby lokaty bankowe. Dzisiaj to banki wykonują gros tej pracy związanej z poborem podatku, a taka zmiana polegająca na wprowadzeniu kwoty wolnej na pewno wymagałaby zmian nie tylko po stronie podatników i Ministerstwa Finansów, ale również istotnych zmian po stronie tych instytucji finansowych. I jeszcze przed nami takie rozmowy, z tymi instytucjami.

MD: Pani minister. Jeżeli byśmy przyjęli, (to mówimy czysto hipotetycznie, oczywiście), na pewno rozważacie różne rozwiązania, ale gdybyśmy przyjęli taką stawkę tych 10 tysięcy złotych, to jak duża grupa podatników, którzy płacą ten podatek byłaby objęta takim zwolnieniem? Bo jak rozumiem, większość jednak tych, którzy płacą, to płacą od tych niższych kwot, ten podatek?

KS: Warto wspomnieć, że poszukujemy rozwiązania, które byłoby korzystne dla bardzo istotnej części dzisiejszych i przyszłych podatników. Natomiast tak, jak wspomniałam, nie przywiązujemy się do kwoty 10 tysięcy złotych. Jest zdecydowanie za wcześnie aby mówić o konkretnych liczbach.

MD: Ale jak rozumiem prawnie, teoretycznie – to już nie zdążymy wprowadzić takich zmian podatkowych od 2023 roku, prawda?

KS: Rzeczywiście, wprowadzenie takich zmian od 2023 roku mogłoby być wyzwaniem nie tylko ze względu na procedury legislacyjne, ale również na konieczność przygotowania się do takiej ewentualnej zmiany po stronie instytucji finansowych, o czym wspomniałam.

MD: Na koniec krótkie pytanie: Jest pani w Londynie. Jak Londyn patrzy na polski rynek kapitałowy teraz, kiedy jesteśmy w specyficznym miejscu i czasie?

KS: Jest sporo takiego podejścia wait and see. Sporo obserwacji co się dzieje na polskim rynku. Natomiast dobra wiadomość jest taka, że rzeczywiście słyszę od inwestorów tutaj w Londynie, że wciąż polski rynek i nasz region jest dla nich bardzo atrakcyjny pod względem stóp zwrotu, pod względem atrakcyjności inwestycji, również jeżeli chodzi o inwestycje bezpośrednie. Naprawdę doceniają to, że mają u nas dostęp do korzystnych rozwiązań biznesowych, podatkowych, a także i być może przede wszystkim, na co wskazują chociażby ostatnie raporty Banku Światowego, do naprawdę świetnych, wykwalifikowanych ludzi.(…)

MD: Najmocniej przepraszam, kończy nam się czas. Katarzyna Szwarc, pełnomocniczka, minister finansów do spraw wdrożenia strategii rozwoju rynku kapitałowego była naszym gościem. Bardzo dziękuję za rozmowę.

KS: Bardzo dziękuję. Dobrego dnia.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

BĘDZIE KWOTA WOLNA OD PODATKU BELKI? (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV