Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

BEDĄ ZWOLNIENIA? NOWY RAPORT O RYNKU PRACY TEGO NIE POTWIERDZA (ROZMOWA)

O tym jakie są najnowsze tendencje na rynku pracy rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Piotrem Skierkowskim z Manpower Group.

BEDĄ ZWOLNIENIA? NOWY RAPORT O RYNKU PRACY TEGO NIE POTWIERDZA (ROZMOWA)
źródło: Pixabay

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: A co na rynku pracy? W pierwszym kwartale 2023 roku 24 procent polskich pracodawców chce poszukiwać nowych rąk do pracy. Redukcję stanowisk deklaruje 25 proc. organizacji, a 48 procent firm prognozuje pozostawienie zatrudnienia na niezmienionym poziomie. Prognoza netto zatrudnienia dla Polski na pierwszy kwartał 2023 r. to 2 procent.

W praktyce oznacza to, że możemy spodziewać się większej liczby zwolnień. Takie dane płyną z opublikowanego raportu Manpower Group, prezentującego plany rekrutacyjne firm na czas od stycznia do końca marca tego roku. Naszym gościem jest Piotr Skierkowski, dyrektor ds. strategicznych klientów w Manpower Group. Witam bardzo serdecznie.

PIOTR SKIERKOWSKI, MANPOWER GROUP: Dzień dobry, panie redaktorze, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


RM: Na ile wasze badania opisują całą gospodarkę? Na ile są specyficzne dla określonych branż, w których dostarcza się pracowników?

PS: Raport Barometr Perspektyw Zatrudnienia Manpower Group jest najstarszym raportem wyprzedzającym, jeśli chodzi o badania nastrojów i bada całą gospodarkę zarówno w skali krajowej i regionalnej, jak i międzynarodowej. Więc można mówić, że jest to taki papierek lakmusowy planów pracodawców na najbliższy kwartał.

RM: Czyli można powiedzieć, że rynek pracy jest w czymś w rodzaju równowagi? Prawie tyle samo firm będzie zwalniać, ile będzie zatrudniać, a druga połowa nie planuje żadnych ruchów, więc w zasadzie nie powinno się nic zmienić?

BEDĄ ZWOLNIENIA? NOWY RAPORT O RYNKU PRACY TEGO NIE POTWIERDZA (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

PS: Zdecydowanie tak. Mamy kontynuację nastrojów z czwartego kwartału 2022 roku, czyli okres takiego dużego wyczekiwania, w którą stronę pójdzie gospodarka, jak będzie się kształtował rynek pracy, też pod kątem wynagrodzeń, ale także cały biznes, jak będą się kształtowały podwyżki i co się będzie działo z inflacją. Więc możemy mówić o takim dużym wyczekiwaniu. Dlatego aż 48 procent (już kolejny kwartał z rzędu) pracodawców deklaruje zatrudnienie na niezmienionym poziomie, bo nadal sporo pracy jest do zrobienia, więc pracodawcy ostrożnie podchodzą do zatrudnienia, ale też do redukcji.

RM: Ci z Państwa, którzy interesują się gospodarką widzianą przez pryzmat danych statystycznych, pewnie zwrócili uwagę na dane o bezrobociu w strefie euro, które jest bardzo niskie: 6,5 procent i ta sama miara HICP, którą podaje Eurostat, bo właśnie tak się to nazywa, mówi, że w Polsce jest bezrobocie na poziomie 3% – niezmiernie niskie. Jak te dane makro wyglądają z Państwa punktu widzenia, kiedy patrzycie przez pryzmat swojego raportu?

Raport o rynku pracy – bezrobocie w Polsce niezmiernie niskie.

PS: Od kilku kwartałów mamy do czynienia z bardzo specyficzną sytuacją na rynku pracy. Z jednej strony widzimy wyhamowanie gospodarki. Tak jak wspomniałem, pracodawcy podchodzą bardzo ostrożnie do decyzji związanych z zatrudnieniem. Z drugiej strony mamy wzrost kosztów prowadzenia działalności, ogólnie – wzrost kosztów energii, ale też pamiętajmy, wzrost wynagrodzeń i na ten rok mamy zaplanowane dwie podwyżki minimalnej płacy. Jedna już weszła w życie, druga wejdzie w lipcu, więc koszty prowadzenia biznesu rosną.

Natomiast z drugiej strony tak, jak pan redaktor wspomniał, mamy rekordowo niskie bezrobocie, co dla odmiany napędza presję płacową. Więc tak jak wspomniałem, mamy okres dużego wyczekiwania i raczej pracownicy, którzy mają pracę, stają się bardziej lojalni, trzymają się tej pracy, natomiast nadal są gałęzie gospodarki, specyficzne stanowiska, gdzie zmiana pracy jest możliwa i to przy wzroście wynagrodzeń.

RM: To oprócz informatyków oczywiście, bo pewnie ich w pierwszym rzędzie mamy na myśli, to kto jeszcze jest w takiej uprzywilejowanej zawodowej sytuacji?

PS: Zdecydowanie branża IT jest nadal bardzo silną i tam specjaliści wysokiej klasy mogą liczyć na znaczące podwyżki wynagrodzeń i nie będą mieli problemu ze znalezieniem pracy. Natomiast też stanowiska specjalistyczne, techniczne związane z produkcją. Elektronicy, mechatronicy, automatycy to nadal jest gałąź rynku pracy, gdzie nie jest trudno o pracę i nadal osoby z wykształceniem i z doświadczeniem są bardzo poszukiwane i cenione.

RM: A gdzie jest najsłabiej?

PS: Z raportu wynika, że będzie, może nie tyle jest, co będzie w sektorze ogólnie pojętej ochrony zdrowia. Wyszliśmy z bardzo trudnego okresu pandemii (…) i wzrastało w tym czasie bardzo mocno zatrudnienie w tym sektorze. Teraz obserwujemy pewne redukcje. W produkcji przemysłowej, także te wolumeny produkcyjne, które widzieliśmy w ostatnich miesiącach czy kwartałach, troszeczkę spadły, Więc jeśli chodzi o stanowiska niewykwalifikowane, produkcyjne – tutaj na pewno będzie pewne wyhamowanie.

CZYTAJ TEŻ: MOŻNA ZOSTAĆ PRZEDSIĘBIORCĄ I OTRZYMAĆ DOTACJĘ? Z POMOCĄ URZĘDU PRACY TAK. (ROZMOWA)

RM: To jestem zaskoczony, bo wydaje się, że akurat w służbie zdrowia, w sektorze medycznym jest permanentny niedobór ludzi, więc tam w zasadzie powinno być łatwiej znaleźć pracę. Chyba, że z drugiej strony działa limit budżetowy. Tzn. brakuje ludzi, ale tak naprawdę to nie ludzi brakuje, tylko brakuje pieniędzy, żeby ich zatrudnić.

PS: Trafił Pan redaktor w punkt. Osoby wykwalifikowane albo już dawno wyjechało za granicę, gdzie zarobki w tym sektorze są dużo wyższe. Albo taki wyjazd planują. Natomiast mówimy o sektorze ochrony zdrowia bardzo szeroko. Mówimy też o handlu farmaceutykami. Osoby, które wspierały tak naprawdę służbę zdrowia, ale były to osoby mniej wykwalifikowane, wspierały służbę zdrowia w okresie pandemii, teraz z racji też braku środków te redukcje następują. Natomiast wyspecjalizowane osoby – mówimy o lekarzach, wykwalifikowanych pielęgniarkach, na pewno nie będą miały problemu ze znalezieniem pracy, pod warunkiem, że będą chciały zaakceptować oferowane na polskim rynku wynagrodzenia.

RM: Koszty pracy idą w górę. Wspomniał Pan o kolejnej podwyżce płacy minimalnej, która czeka nas w połowie roku. Ta pierwsza, noworoczna nie spowodowała zakłócenia czy reakcji w postaci większej skali zwolnień. Po tej następnej też możemy oczekiwać, że coś innego ją skompensuje i w gruncie rzeczy nie wydarzy się nic na rynku? Wiem, że to wykracza poza ten raport, który omawiamy, ale ciekaw jestem jakie są Państwa odczucia.

PS: Myślę, że rynek na to czeka. Ta druga podwyżka jest procentowo zdecydowanie niższa. Natomiast tak jak wspomniałem: pierwszy kwartał będzie okresem wyczekiwania i myślę, że rynek bardzo mocno liczy na to, że w drugim bądź w trzecim kwartale to przyspieszenie nastąpi i redukcje nie będą potrzebne. Po prostu przyjedzie do Polski z jednej strony nowy biznes, nowe inwestycje, z drugiej strony będzie więcej pracy do realizacji przez firmy, które już na polskim rynku działają. Z naszego raportu na pierwszy kwartał wynika, że ten wzrost będzie głównie napędzany przez duże przedsiębiorstwa. Wiele z nich to koncerny międzynarodowe, gdzie optymalizację kosztów odbywają się na poziomie globalnym, a Polska nadal jest bardzo atrakcyjnym rynkiem, jeśli chodzi o dostępność talentów versus koszt pracy. Dlatego liczymy na to, że te najbliższe kwartały będą przyspieszeniem i poprawą nastrojów.

RM: Bardzo serdecznie dziękuję. Piotr Skierkowski, dyrektor ds. strategicznych klientów w firmie Manpower Group w Polsce. Wszystkiego dobrego.

PS: Bardzo dziękuję. Wszystkiego dobrego.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNEK PRACY

Przez Polskę przetacza się fala zwolnień grupowych. Globalne koncerny, które w naszym kraju działały od wielu lat, redukują załogę lub zamykają produkcję.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach Trakcji rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Jerzym Pazurą, dyrektorem finansowym Trakcji.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy trwające zwolnienia grupowe w wielu firmach będą mieć wpływ na stopę bezrobocia, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Andrzejem Kubisiakiem, wicedyrektorem...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach spółki Unibep rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Dariuszem Blocherem, prezesem Unibep s.a.