Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

BĘDĄ PIENIĄDZE NA BEZPIECZEŃSTWO, BUDOWLANKA ZAROBI NA SCHRONACH? (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: A wśród planów, które są związane z wydatkami obronnymi, jest nie tylko zakup broni i pojazdów wojskowych, ale również budowanie instalacji, które zapewnią możliwość obrony, a także ochrony ludności cywilnej. Więc wydaje się, że szczególnie w Polsce, gdzie bardzo długo nie pamiętaliśmy o konieczności utrzymywania, nie wspominając o budowaniu nowych schronów, będzie sporo do zrobienia i zarobienia. Jak dużo?

Łączymy się z Janem Stylińskim, prezesem Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. Witam bardzo serdecznie.

JAN STYLIŃSKI, POLKI ZWIĄZEK PRACODAWCÓW BUDOWNICTWA: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


RM: Czy jest jakiś szacunek, ile to wszystko może być warte, co budowlanka będzie mogła zrobić i zarobić na zbrojeniu?

JS: No, wygląda na to, że pewne szacunki są. Myślę, że spokojnie możemy dzisiaj rozmawiać o kwotach na poziomie między 70-100 miliardów złotych w najbliższych kilku latach na inwestycje takie, można powiedzieć, stricte obronne, czyli te inwestycje, które są realizowane dla wojska, dla NATO, dla ministerstwa obrony, ale także te, które obejmują inwestycje z zakresu ochrony i obrony cywilnej.

Bo ten program finansowania dla inwestycji, które generalnie mają charakter obronny, jest można powiedzieć, dwutorowy.

Z jednej strony to są środki, które są w dyspozycji Ministerstwa Obrony Narodowej i NATO i to są te, o których wspomniałem, a z drugiej strony to są środki pozostające w dyspozycji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które będą w większej części kierowane na inwestycje realizowane przez samorządy, czyli te z zakresu obrony i ochrony cywilnej, głównie schrony.

RM: To jakiego rodzaju to będą budowle, gdzie, kiedy ten proces ruszy? Na ile on będzie budową niezależnych instalacji czy niezależnych obiektów, a na ile na przykład, bo pojawił się taki wątek, że deweloperzy będą musieli uwzględnić schrony w budowie nowych budynków, co nie spotkało się z jakimś entuzjazmem ze strony deweloperów.

JS: Tak, jeśli spojrzymy na rynek deweloperski to oczywiście kolejne wymogi, które mają charakter techniczny i wpływają na przyszłą cenę mieszkania, niepokoją deweloperów, bo jednak mogą powodować, że zainteresowanie i zdolność do nabycia mieszkań przez Polaków będzie malała. Ale schrony w ramach obiektów mieszkalnych to jest tylko jeden z wycinków zagadnienia związanego z budownictwem obronnym i ochrony ludności.

Tu mówimy przede wszystkim jednak o nowych inwestycjach, które obejmują na przykład parkingi podziemne. Tu słyszymy o coraz większej liczbie projektów, które są w Polsce przez samorządy przygotowywane. Myślę, że jednym z takich najgłośniejszych to jest budowa parkingu podziemnego w Grodzisku Mazowieckim. To był bodajże jeden z pierwszych projektów, który był sygnalizowany przez władze samorządowe jako projekt, który może być finansowany w ramach środków pozostających w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji kierowanych na obronę cywilną.

RM: Na ile technologia budowy tego, co budujemy czy budowaliśmy normalnie, jest spójna z technologią, w której musi być wybudowany parking podziemny w Grodzisku Mazowieckim, żeby dawał gwarancję, że rakieta spadająca na ten czy w okolicy tego parkingu nie spowoduje, że on się po prostu zawali i nie dojdzie do penetracji tego parkingu w roli schronu, rozumiem.

BUDOWLANCE GROZI SPOWOLNIENIE
Źródło: Pexels

JS: W ujęciu technicznym to nie jest zasadnicza różnica. My będziemy budować to samo, natomiast z grubszych elementów, będzie więcej stali, więcej betonu, więc można powiedzieć, że dostawcy materiałów budowlanych powinni być przy dużym programie inwestycyjnym z zakresu obronnego zadowoleni, bo jednak nawet na te same obiekty będziemy potrzebowali więcej materiałów, niż do tej pory.

Natomiast jeśli mówimy o wiedzy człowieka, czyli o tej usłudze wykonawczej, czyli jak ten beton wlać, jak ułożyć zbrojenie, no to jest podobna co do zasady usługa do budowy standardowego parkingu. Być może będzie trochę więcej słupów, może będą trochę mniejsze otwory w ścianach. Jeśli mówimy o parkingach realizowanych przez deweloperów, bo to jest jedna z koncepcji mówi, że te parkingi nie będą w całości pod ziemią. Mogą być w jakiejś mierze nad grunt wysunięte. Tak, nowo uchwalane przepisy stanowią, ale co do zasady to jest podobna praca, podobny rodzaj usługi budowlanej. Ale na dużą skalę na to liczymy.

RM: Czy to będzie budowlany boom?

JS: Myślę, że jeśli mówimy o budownictwie obronnym, to rzeczywiście możemy spodziewać się na naszym rynku boomu. Dodatkowe środki, których kilka lat temu nie liczyliśmy na rynku budowlanym, dzisiaj zaczynamy na nie poważnie patrzeć, to jest kilkadziesiąt miliardów złotych, jak wspomniałem, między 70 a 100 miliardów złotych.

Te nowe inwestycje, na które wcześniej branża budowlana nie liczyła, pojawią się, to są duże pieniądze. A poza tym to też jest nisza. Warto pamiętać, że dla wielu inwestycji obronnych wydaje się, że jednak ta skłonność do ograniczania dostępu do polskiego rynku dla podmiotów spoza Unii będzie większa, niż w przypadku inwestycji standardowych.

Wydaje się również, że do decydentów dociera świadomość, że branża budowlana ma charakter strategiczny i bez firm budowlanych, bez własnego sektora budowlanego trudno jest w sposób samodzielny realizować własne bezpieczeństwo. Bo jednak jak wielokrotnie podkreślamy, bezpieczeństwo to z jednej strony ta infrastruktura taka bezpośrednio wojskowa, ale z drugiej strony to też są sieci transportowej, sieci przesyłowe, chronione serwerownie i wiele innych elementów infrastruktury szeroko rozumianej, czy schrony, o których przed chwilą rozmawialiśmy, które łącznie składają się na poczucie bezpieczeństwa i możliwość realnego zapewnienia bezpieczeństwa w kraju.

I żebyśmy byli w stanie być samowystarczalni w tym obszarze, musimy się dobrze przygotować. Ale też druga strona, czyli regulator, inwestor powinien mieć świadomość, że budownictwo jest strategiczne.

RM: Kiedy ten boom się zacznie? (Króciutko.)

JS: Liczymy, że już w drugiej połowie tego roku będziemy widzieli pierwsze realne przetargi.

RM: Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa był naszym gościem. Dziękuję serdecznie.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

BĘDĄ PIENIĄDZE NA BEZPIECZEŃSTWO, BUDOWLANKA ZAROBI NA SCHRONACH? (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV