Connect with us

Hi, what are you looking for?

EUROPA

BBC: CAMERONA ZAROBIŁ $10 MLN LOBBUJĄC DLA GREENSILL

David Cameron zarobił na lobbingu dla upadłej firmy Greensill 10 milionów dolarów- ujawniło BBC. Nie tylko lobbował za rządową pomocą dla Greensill, ale również osobiście promował inwestowanie w Greensill – twierdzi brytyjska telewizja publiczna.

David Cameron, FOT.: BBC Panorama

Obszerny materiał o udziale Davida Camerona w aferze Greensillu wymitował program BBC Panorama. Dziennikarze ustalili m.in., że Cameron brał udział w spotkaniu z inwestorami, które w 2019 roku zostało zorganizowane przez Credit Suisse.
Greensill to firma, która zajmowała się finansowaniem łańcucha dostaw. Do jej upadku przyczyniła się głównie fatalna pożyczka dla amerykańskiego producenta węgla Bluestone Resources. Greensill pożyczył Bluestone 850 milionów dolarów. Później okazało się, że Bluestone miał zabezpieczone kontraktami od odbiorców tylko 70 milionów dolarów. A założyciel Greensilla przedstawiał inwestorom listy klientów Blackstone’a, którzy nigdy nie zamierzali kupować węgla od tej firmy.
Rzecznik Davida Camerona zapewnia, że były premier nie miał pojęcia o nieprawidłowościach w Greensillu, a wynagrodzenie jest jego prywatną sprawą.

To już druga afera ciągnąca się za byłym premierem Wielkiej Brytanii. W 2016 roku wyszło na jaw, że ojciec Davida Camerona ulokował w Panamie część swojego majątku, żeby uniknąć opłacania brytyjskich podatków. Sam przyszły premier sprzedał udziały w anty-podatkowym funduszu w 2010 roku, tuż przed przed objęciem urzędu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

EY - jedna z pięciu największych audytorskich firm świata - ukarana za aferę Stagecoach. A na horyzoncie wciąż wiszą problemy związane z o wiele...

USA

19.5 miliona brytyjczyków w zbiorowym pozwie wobec Google. To prawdopodobnie największy zbiorowy pozew w historii Ziemi. Brytyjscy konsumenci żądają zwrotu prawie miliarda funtów.

COVID

Już prawie 30 tys. zakażeń koronawirusem dziennie w Wielkiej Brytanii. Tak wielu nowych zakażonych nie było od 29 stycznia, czyli dokładnie od dnia, w...

COVID

W ramach ostatniego etapu wychodzenia z lockdownu w Wielkiej Brytanii, Boris Johnson zapowiada zniesienie niemal wszystkich koronawirusowych restrykcji na wyspach od 19 lipca.