Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

EUROPA

BASF ZWALNIA 2.6 TYS. OSÓB. W POLSCE TEŻ?

BASF zwalnia 2.6 tysięcy osób. Powód – to wysokie ceny energii w Europie. Spółka ma zakład produkcyjny m.in. w Środzie Śląskiej.

BASF FABRYKA W LUDWIGSHAFEN
BASF FABRYKA W LUDWIGSHAFEN

Największa na świecie firma chemiczna, niemiecki BASF, zlikwiduje 2600 miejsc pracy i zamknie niektóre zakłady z powodu wysokich kosztów energii w Europie. Polski oddział nie odpowiedział na razie BIZNES24 o to, czy redukcja obejmie też miejsca pracy w Polsce. Zaraportowana w piątek strata BASF w czwartym kwartale minionego roku sięgnęła niemal 5 mld euro.

CZYTAJ TEŻ: “TRUDNOŚĆ RYNKU NAM NIE PRZESZKADZA”. PIOTR JELEŃSKI O ASSECO SEE

Rok wcześniej zysk BASF w czwartym kwartale osiągnął 898 mln euro. Gigantyczną stratę spowodował odpis 6 miliardów 300 milionów euro z tytułu utraty wartości udziałów w naftowej spółce Wintershall, po utracie przez nią możliwości działania w Rosji. Program oszczędnościowy obejmujący likwidację 2% miejsc pracy ma przynieść roczne oszczędności rzędu 500 mln euro.

W 2022 roku wyniki grupy zostały obciążone dodatkowymi kosztami energii w wysokości 3,2 mld euro. Wyższe koszty gazu ziemnego stanowiły 69% ogólnego wzrostu kosztów energii – dodał BASF.

CZYTAJ TEŻ: PRZETARGI DLA WOJSKA POLSKIEGO. JAK ZAROBIĆ NA KONTRAKTACH Z ARMIĄ? (ROZMOWA)

Spółka spodziewa się poprawy kondycji finansowej, poprzez zwiększenie sprzedaży w drugiej połowie roku, ze względu na oczekiwane ożywienie gospodarcze, zwłaszcza w Chinach.

Akcje BASF zostały dziś przecenione we Frankfurcie o niespełna 8% do 48 euro.

BASF posiada w Polsce jeden zakład produkcyjny – fabrykę katalizatorów w Środzie Śląskiej. Oprócz tego zatrudnia pracowników handlowych i zajmujących się dystrybucją.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O rosnących zarobkach w Polsce i o tym jak te wzrosty wpłyną na gospodarkę rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z dr Kazimierzem Sedlakiem, dyrektorem...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co mówi raport Grant Thornton dotyczący rynku pracy rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Moniką Łosiewicz, ekspertką rynku pracy w Grant Thornton...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O rosnących oczekiwaniach finansowych pracowników rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Mateuszem Żydkiem, z Ranstad Polska.

FINANSE OSOBISTE

Puchną portfele Polaków, a przynajmniej niektórych, co dobitnie pokazał najnowszy, comiesięczny raport Głównego Urzędu Statystycznego. CZYTAJ TEŻ: SPADA KONSUMPCJA W POLSCE W ujęciu procentowym...